Nejúchvatnější opuštěná města na světě

Kdysi prosperující vesnice, městečka a města jsou dnes opuštěná. Jejich prázdné budovy, ulice a dokonce i auta zůstaly přírodě, aby je v průběhu let zrekultivovala.

Ať už zničena během války, evakuována kvůli cvičení s municí nebo odložena poté, co se ukázalo, že v okolí je nedostatek vzácných kovů a nerostů. V článku naleznete některá z nejzajímavějších opuštěných měst na světě.

Oradour-Sur-Glane, Francie

Ruiny této bývalé rybářské vesnice jsou krutou připomínkou hrůz druhé světové války.

Oradour-Sur-Glane zůstal relativně nedotčen od 10. června 1944, kdy byla většina jeho obyvatel zmasakrována Waffen SS, vojenskou odnoží nacistické stranické organizace SS.

Během zvěrstva byli muži zastřeleni ve stodolách a ženy a děti byly zavražděny při výbuchu kostela, v němž byly zavřeny. Přeživší zastřelili na útěku.

Válečný vůdce Charles De Gaulle později rozhodl, že Oradour-Sur-Glane by měli ponechat jako svědectví nacistické krutosti.

Nedaleko postavili novou vesnici s pamětním muzeem, které otevřeli v roce 1999.

Wharram Percy, Spojené království

Wharram Percy, pravděpodobně nejznámější opuštěná středověká vesnice v Anglii, se nachází v krásném kraji Yorkshire Wolds a kdysi zde stály dva nádherné zámky a kostel.

Ten je jedinou dodnes stojící budovou, ale základy domů, které postavila šlechtická rodina Percyů, jsou stále patrné, stejně jako základy okolních selských domů.

Obyvatel vesnice po léta ubývalo, protože se místní obyvatelé stěhovali kvůli přechodu na chov ovcí. Obec opustili nedlouho po roce 1500, kdy se vystěhovali poslední obyvatelé.

Dnes je lokalita, kterou nyní spravuje organizace English Heritage, velkým lákadlem pro archeology i turisty.

Belchite, Španělsko

Belchite se během španělské občanské války nacházelo na frontové linii mezi republikánskými a fašistickými silami. V srpnu až září 1937 ho několik týdnů obléháli, než nakonec v roce 1939 padlo do rukou vojsk generála Francisca Franca.

Malá vesnice, která se nachází jižně od Zaragozy na severovýchodě Španělska, zůstala ve stejné podobě jako tehdy a je památníkem padlých, přičemž obzvláště působivé jsou ruiny jejího úchvatného kostela.

Opuštěné místo, v jehož blízkosti se nachází nová vesnice postavená v roce 1939. Zajímavé místo pro celodenní výlet ze Zaragozy.

Craco, Itálie

Opuštěné město v Itálii

Craco se nachází na jihu Itálie a díky své závratné poloze a velkolepé architektuře je jedním z vizuálně nejpoutavějších opuštěných měst na světě.

Obyvatelé začali město opouštět po sérii sesuvů půdy způsobených kanalizací a vodárnami v 60. letech 20. století a po zemětřesení v Irpinii v roce 1980 zůstalo Craco zcela opuštěné.

Od té doby město duchů nejenže přitahuje tisíce turistů, ale stalo se také oblíbeným místem pro natáčení filmů, například „Quantum of Solace“ z roku 2008.

Grand-Bassam, Pobřeží slonoviny

Opuštěné budovy Grand-Bassam

Přestože Grand-Bassam stále žije, mnohé z jeho nejpozoruhodnějších budov jsou již léta prázdné.

Toto letovisko, kdysi francouzské koloniální hlavní město Pobřeží slonoviny. Dnes již zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a nachází se zde například staré budovy pošty, Středoafrické banky a Hotel de France.

Historie Grand-Bassamu sahá mnohem dále než do dob francouzských. Předpokládá se, že zde od 15. století žili Nzemové, známí také jako Ndenye nebo Apollonové, z Pobřeží slonoviny, kteří z města před příchodem kolonistů vytvořili živý přístav a rybářskou vesnici.

Kolmanskop, Namibie

Kolmanskop

Kolmanskop, jehož mnohé budovy jsou napůl ponořené v písku, je děsivou připomínkou kdysi rušného města v srdci pouště Namib.

Založili ji poté, co zde v roce 1908 místní dělník Zacharias Lewala objevil diamanty. Zaznamenala velký příliv německých horníků a stala se rušným centrem, než ji v roce 1956 definitivně opustili.

Kolmanskop postavili jako německé město, měl taneční sál, kasino a dokonce i tramvajový systém.

Turisté sem přijíždějí, aby viděli, jak poušť znovu získává budovy a celé město pomalu navždy mizí pod pískem.

Ostrov Hašima, Japonsko

Ostrov Hašima

Ostrov Hašima, známý také jako Battleship Island, se nachází u pobřeží Nagasaki a v letech 1887-1974 sloužil jako podmořské zařízení na těžbu uhlí.

Po opadnutí poptávky po uhlí ho zavrhli a od té doby se budov na ostrově ujala příroda.

I když se Hašima v průběhu let stala významným turistickým cílem, má za sebou temnou minulost. Během druhé světové války sloužila jako tábor nucených prací.

Údajně zde zahynulo více než 1 000 korejských a čínských civilistů a válečných zajatců.

Hampi, Indie

Opuštěné město v Indii

Při putování po neuvěřitelných ruinách Hampi si snadno představíte, jak toto místo ve 14. a 15. století vzkvétalo. Stalo se jedním z největších a nejvýznamnějších měst na světě.

Hlavní město říše Vidžajanagara zničili sultánské vojska v 16. století. Díky zbývajícím, krásně zachovalým pevnostem, chrámům a trhům získalo Hampi v roce 1986 status světového dědictví UNESCO.

Zdroj: CNN travel, Top-vozíky