Nejlepší umělecká muzea na světě

Je nemožné znát množství umění a artefaktů vystavených v nejlepších světových muzeích umění. Ale nepochybné je to, že celkový počet se pohybuje někde v miliardách. Tato umělecká díla, umístěná v největších institucích planety, vyprávějí příběh lidské a přírodní historie od počátků Země.

Která muzea jsou však skutečně nejlepší? Všichni známe těžké hity, jako je Louvre v Paříži nebo Metropolitní muzeum umění v New Yorku. Ale co ty méně známé, které vyprávějí specializovanější historii a předvádějí jemně vyladěnou kolekci?

Podívali jsme se na nejnavštěvovanější umělecká muzea na světě a zkrátili jsme seznam nejlepších. Avšak všechna jsou populární a důležitá samy o sobě. Jste připravení objevit nejlepší umělecká muzea světa?

Muzeum Mevlana

Konya, Turecko

Každý zná muzeum Mevlana v Konya v Turecku. Je to budova s ​​ikonickou kuželovitou zelenou kupolí. Budovu postavili, jako hrobku filozofa Mevlana Celaleddina Rumiho ze 13. století. Dnes je také sídlem Mevlana Museum, což z něj činí jak poutní místo uctívání, tak i jedno z nejlepších turistických míst v Turecku.

Většina stavby je ze 16. století, ale oblast, kde Mevlana žil, se datuje do 13. století. Abyste se dostali do muzea, musíte se nejprve projít nádhernou zahradou plnou růží a bublajících fontán.

Museo del Prado

Madrid, Španělsko

Museo del Prado je jedním z nejvýznamnějších španělských muzeí. Má sbírku více než 8 000 obrazů a 700 soch. Původně byl postavený pro umístění královské sbírky španělské monarchie.

Uvnitř můžete vidět díla legendárních španělských malířů, jako jsou Velazquez, El Greco, Goya a El Bosco. Muzeum také přežilo tři války ve Španělsku: španělskou válku za nezávislost, španělskou občanskou válku a druhou světovou válku.

Musee d’Orsay

Paříž, Francie

V pařížském Musée d’Orsay návštěvníci najdou jednu z nejvýznamnějších a nejpamátnějších sbírek umění. Díly v muzeu sahají od konce 19. století do počátku 20. století. Byly seskládány ze sbírek tří dalších muzeí: Louvre, Musee du Eau de Plume a bývalého Národního muzea moderního umění.

Ve sbírce jsou obrazy, sochařství, fotografie, grafika a ukázky architektury. Budova byla původně postavená jako vlakové nádraží, které mělo přivést návštěvníky na Světovou výstavu v roce 1900. Nádraží bylo uzavřené v roce 1939 a až do 70. let se nepoužívalo. Zde můžete najít úžasná umělecká díla od van Gogha a Moneta, mezi mnoha a mnoha dalšími.

Muzeum Shenzhen

Shenzhen, Čína

Muzeum Shenzhen, které představuje více než 6000 let historie je jedním z nejvýznamnějších muzeí v Číně. Dozvíte se o vývoji lidské činnosti v Číně, včetně historie migrace kantonského lidu a národa Hakka.

Jsou zde čtyři muzejní místa v jednom, včetně Shenzhenského muzea historie a lidové kultury, Shenzhenského muzea starověkého umění, památníku velitelství partyzánského velitelství řeky Dongjiang a Shenzhen Reform and Opening-up Exhibition Hall.

Národní palácové muzeum

Taipei, Taiwan

Národní palácové muzeum v Taipei má více než 650 000 uměleckých předmětů a dokumentů, které byly dříve v Pekingu jako součást čínské císařské sbírky. Sbírka pochází od císaře dynastie Qing Qianlong, který vládl v letech 1735 až 1796.

Sbírka zahrnuje více než 4000 let historie a patří mezi nejlepší sbírky čínských obrazů na světě. Zahrnuje také bronzové sochy, keramiku, nefrit, lak, řezbářské práce, tapisérie, kaligrafii a další.

Victoria and Albert Museum

Londýn, Anglie

Od samého počátku bylo Victoria and Albert Museum navržené tak, aby předvádělo nejlepší světovou současnou architekturu a design. Byl otevřený v roce 1851 první mezinárodní přehlídkou designu a výroby na světě. Na své současné místo se přestěhovalo v roce 1857 a bylo známé jako South Kensington Museum.

Pojmenováno po královně Viktorii a princi Albertovi a připomíná roli, kterou princ sehrál při vytváření muzea, které známe dnes. Má více než 2,27 milionu předmětů zahrnujících umění, dekorativní umění a design.

Národní galerie umění

Washington DC

Se sbírkou více než 150 000 obrazů, soch, dekorativního umění, fotografií a dalších věcí představuje Národní galerie umění některé z nejlepších dějin západního umění. Muzeum bylo darem lidu Spojených států od Andrewa W. Mellona, ​​ministra financí v letech 1921 až 1932.

Dnes sbírka zahrnuje východní budovu (navrhl I.M. Pei), západní budovu (původní budova) a zahradu soch.

Muzeum Zhejiang

Hangzhou, Čína

Zhejiang Museum je jedním z nejznámějších muzeí ve východní provincii Zhejiang. Bylo postavené v roce 1929, což z něj činí jedno z nejstarších muzeí v Číně.

Jeho sbírka obsahuje více než 100 000 položek kulturního dědictví. Muzeum je rozdělené na Solitary Hill Branch, Wenlan Pavilion, West Lake Gallery, Wulin Branch, Memorial Hall of Huang Binhong a bývalá rezidence Sea Menghai.

Státní muzeum Ermitáž

Petrohrad, Rusko

Petrohradské muzeum Ermitáž založila v 18. století Kateřina Veliká. Byla umístěná vedle Zimního paláce a sloužila především jako soukromá galerie pro císařovninu uměleckou sbírku. Po říjnové revoluci v roce 1917 se všechny sbírky staly veřejným majetkem.

Dnes se muzeum nachází v pěti propojených budovách a má téměř 3 miliony předmětů, které sahají od doby kamenné až po současnost. Ve skutečnosti má jednu z největších sbírek evropských obrazů, které sahají od středověku po renesanci, baroko a další. Najdete zde také umění ze Střední Asie a samozřejmě také ruské umění.

Vatikánská muzea

Vatikán

Žádný výlet do Říma není úplný bez návštěvy Vatikánu a Vatikánských muzeí. Muzea mohou vystopovat svou historii až do 15. století s výstavbou samotného Vatikánu. Bazilika svatého Petra byla uvedená do provozu v roce 1471. Michelangelo Buonarroti byl najatý, aby maloval strop v roce 1508.

Muzea začala soukromou sbírkou papeže Julia II. Dnes je v nich více než 70 000 exponátů, které jsou domovem nejrozsáhlejší sbírky umění na světě, které patří katolické církvi. Kromě Sixtinské kaple patří k nejoblíbenějším exponátům Kabinet masek, Bramanteovo schodiště a Vatikánské zahrady.

Americké muzeum přírodní historie

New York

Jedna z nejznámějších turistických atrakcí v New Yorku (a ve světě), American Museum of Natural History funguje již více než 100 let. Je známá svými výzkumnými institucemi, sbírkami a výstavami, které návštěvníky provedou miliony let historie Země.

Má jedno z nejlepších míst v New Yorku – přímo naproti Central Parku – a nabízí 42 stálých výstav, které pokrývají vše od biologie po astronomii. Má miliony artefaktů a také Rose Center for Earth and Space.

Zdroj: Far&Wide, Towpoint