Naše oceány: Jak o ně pečovat a jak tomu můžeme přispět?

Světový den oceánů nám připomíná, že moře není jen synonymem pro dovolenou, ale pro život samotný. Naše oceány potřebují naši pomoc

Světový den oceánů nám připomíná, že naše moře není jen synonymem pro dovolenou, ale pro život samotný. Vytvářejí 50 % kyslíku, který dýcháme, a pohlcují 25 % emisí uhlíku, které vyprodukujeme. Naše oceány však potřebují naši pomoc. Od znečištění plastem až po oteplování vod – nikdy nebyly ohroženější.

Proč si tedy při příštím pobytu na pláži neudělat čas na to, abyste moři něco vrátili? Zde je návod, jak to můžete opečovávat naše oceány po Evropě.

Sbírejte odpadky při potápění v Lisabonu v Portugalsku

Více než 90 % odpadků nalezených na portugalských plážích tvoří plasty. Pokud tedy máte chuť na dovolenou ve městě Lisabon nebo si chcete odpočinout na krásném pobřeží Cascais, proč ji nespojit s týdnem, během kterého se naučíte potápět a sbírat mořské plasty, čímž ochráníte naše oceány?

Sedm dní s dobrovolnickou organizací Oyster Worldwide stojí od 1 495 liber (43 000 Kč) na osobu. Kromě dobrého pocitu odjedete také s potápěčským certifikátem. V rámci projektu se dosud sesbíralo více než 3 000 kg odpadků. V oblastech, které trápilo znečištění, se začíná znovu dařit mořskému životu.

Sedm dní s dobrovolnickou organizací Oyster Worldwide stojí od 1 495 liber (43 000 Kč) na osobu
U pobřeží Lisabonu můžete strávit sedm dní s dobrovolnickou organizací Oyster Worldwide

Dobrovolně se můžete zapojit také do odstraňování plastového odpadu v rámci podobného potápěčského projektu u pobřeží španělské Barcelony. Dopoledne strávíte čištěním mořského dna od odpadků a odpoledne máte volné na výuku španělštiny a prohlídku města.

Pomozte chránit mořské dno v Toskánsku v Itálii

Na pobřeží Maremmy se neobvyklým způsobem řeší problém nadměrného rybolovu pomocí umělecké instalace. Čtyřiačtyřicet mramorových soch od italských a světových umělců slouží jako podmořské muzeum a zábrana proti nelegálnímu rybolovu vlečnými sítěmi.

La Casa dei Pesci (Dům ryb) je nápadem a vášní místního rybáře Paola Fanciulliho. Ten už léta brání moře Maremmy proti nelegálnímu lovu vlečnými sítěmi. Betonové bloky shozené Fanciullim a místními úřady brání vlečným lodím při dně ničit ekologicky důležité louky mořské trávy, zatímco podmořské muzeum pomáhá získávat finanční prostředky a zvyšovat povědomí.

Na pobřeží Maremmy se neobvyklým způsobem řeší problém nadměrného rybolovu pomocí umělecké instalace
V Itálii v Talamone můžete chránit mořské dno od nadměrného rybolovu

Tým dobrovolníků nyní pokračuje v práci na ochraně mořského dna v Talamone. Plánuje rovněž vybudovat úkryty pro chobotnice, rozšířit stávající blokové zábrany a vést ekologické vzdělávací programy ve školách.

Přispějte na projekt nebo se můžete připojit k Paolovi na jeho rybářské lodi a vydat se na ranní plavbu v rámci dovolené s vařením a jídlem v Toskánsku s programem Cook Eat Discover. Dozvíte se o udržitelnějším způsobu rybolovu na pobřeží u Talamone, ochutnáte jeho úlovek při obědě a dozvíte se více o projektu Dům ryb. Sedmidenní pobyt stojí od 1 500 liber (kolem 43 000 Kč) na osobu.

Ochrana želvích mláďat na Kefalonii, Řecko

Ohrožené želvy karety se každoročně vracejí na pláže Kefalonie, aby zde zahnízdily. Pokud však dorazí a pláž je příliš obsazená, nekladou mláďata. I když želvy úspěšně zahnízdí, světla a hluk mohou vylíhlá mláďata dezorientovat a zabránit jim dostat se do moře.

Sledování a ochrana želvích hnízd, hlídání pláží, aby se minimalizovalo rušení, pomoc vylíhnutým mláďatům při hledání moře, čištění pláží a monitorování místní biologické rozmanitosti vyžaduje čas a lidské úsilí
V Řecku se můžete zúčastnit programů, během kterých budete hlídat pláže

Sledování a ochrana želvích hnízd, hlídání pláží, aby se minimalizovalo rušení, pomoc vylíhnutým mláďatům při hledání moře, čištění pláží a monitorování místní biologické rozmanitosti vyžaduje čas a lidské úsilí. Charitativní organizace Wildlife Sense, která se zabývá ochranou kefalonských želv, stále hledá dobrovolníky. Můžete se připojit k týmu na dva nebo čtyři týdny, a to od 649 liber (19 000 Kč) na osobu.

Veškeré školení je zajištěné, potřebujete jen odhodlání. Díky programům pro mládež se tyto projekty staly ideálním úvodem do ochrany moří i pro starší teenagery.

Řecká společnost na ochranu mořských želv ARCHELON nabízí podobné možnosti ochrany želv pro návštěvníky Peloponésu, Zakynthosu, Attiky, západního Řecka a Kréty.

Sledování velryb a delfínů v rezervaci Pelagos, Itálie

Pobřežní letoviska Portofino, San Remo a Cinque Terre na italském pobřeží Ligurského moře jsou sice proslulá stylovými vilami, ale tento úsek pobřeží je také jedním z nejlepších míst v Evropě, kde můžete pozorovat velryby a delfíny.

Staňte se dobrovolníkem výzkumného institutu Tethys na palubě výzkumné lodi a prozkoumejte chráněné vody rezervace Pelagos pro středomořské mořské savce, která se rozkládá v trojúhelníku mezi francouzským Toulonem, Sardinií a Fosso Chiarone v italském Toskánsku.

Staňte se dobrovolníkem výzkumného institutu Tethys na palubě výzkumné lodi a prozkoumejte chráněné vody rezervace Pelagos pro středomořské mořské savce, která se rozkládá v trojúhelníku mezi francouzským Toulonem, Sardinií a Fosso Chiarone v italském Toskánsku
Je libo pozorovat delfíny a velryby?

Budete sledovat chování kytovců, zadávat údaje do výzkumných databází, monitorovat hydrofony – a pomáhat s řízením lodi. Nemějte však obavy. Veškerý potřebný výcvik je zajištěný a po cestě budete mít spoustu příležitostí k odpočinku, relaxaci a užívání si italského moře a slunce. Šestidenní výlet stojí od 641 liber (cca 18 000 Kč) na osobu.

Pokud si nemůžete vyhradit týden na dobrovolnictví, můžete i tak pomoci výzkumníkům v rezervaci tím, že je prostřednictvím online formuláře upozorníte, pokud během výletu spatříte ohroženého tuleně středomořského.

Zapojte se do občanských vědeckých projektů na Islandu a za polárním kruhem

Pokud vás nelákají praktické dobrovolnické projekty, ale plavby lodí ano, máte na palubě spoustu možností, jak přispět k rozvoji. Vyberte si expediční plavbu malou lodí s AE Expeditions, která zahrnuje příležitosti zapojit se do občanských vědeckých projektů.

Při plavbě kolem Islandu nebo v arktických vodách kolem Grónska budete vedeni k tomu, abyste pořídili identifikační fotografie všech velryb, které spatříte
Kolem Islandu můžete pořizovat fotografie velryb

Při plavbě kolem Islandu nebo v arktických vodách kolem Grónska budete vedeni k tomu, abyste pořídili identifikační fotografie všech velryb, které spatříte, a ty pak mohli nahrát do celosvětové aplikace HappyWhale – největšího dostupného zdroje identifikace mořských savců.

Výzkumníci se v těchto oblastech spoléhají na příspěvky turistů, protože jsou velmi nepřístupné – pomocí turistů a občanské vědy mohou vytvořit mnohem podrobnější obraz o populacích, pohybu a chování velryb, než by dokázali sami. Nebuďte lhostejní a starejte se o naše oceány.