8 milionů pracovních míst v cestovním ruchu do deseti let

World Travel & Tourism Council uvádí, že by se do deseti let mohlo objevit až 8 milionů nových pracovních míst v cestovním ruchu

8 milionů pracovních míst by mohlo vzniknout do několika let. A to podle nejnovějších zpráv Světové rady pro cestování a cestovní ruch (World Travel & Tourism Council). Světová rada pro cestování a cestovní ruch předpovídá, že by se tato pracovní místa mohla vytvořit během příští dekády.

Prognóza World Travel & Tourism Council (WTTC) zastupuje globální soukromý sektor cestovního ruchu. Rovněž ukazuje, že tento sektor je hnací silou evropské hospodářské oživení po více než dvou letech utrpení.

Očekává se, že během příštích 10 let a s průměrnou roční mírou růstu 3,3 % poroste cestovní ruch dvojnásobným tempem než celková ekonomika. Ta podle předpovědi poroste o pouhých 1,5 % ročně.

Nejnovější zpráva globální organizace pro cestovní ruch také odhaluje, že HDP v cestovním ruchu v Evropě podle prognóz poroste o 31,4 % na 1,73 bilionu EUR.

Až 8 milionů nových pracovních míst

Julia Simpson, prezidentka a generální ředitelka WTTC, řekla: „Evropský sektor cestování a cestovního ruchu se silně zotavuje. Zdá se, že během příštích 10 let vytvoří až 8 milionů pracovních míst.

„Pokud jde o příspěvek k evropské ekonomice a pracovním místům, sektor do konce příštího roku téměř dosáhne úrovně před pandemií. To proto, protože oživení sektoru pokračuje ve své dynamice.

„Oživení v roce 2021 se jevilo jako pomalejší, než se očekávalo. A to kvůli dopadu Omikronu a nekoordinované reakci evropských vlád kolem uzavření hranic. Uzavřené hranice nedokázaly zastavit šíření viru, ale způsobily skutečné a trvalé škody na ekonomikách a živobytí.

Mezi nejrychleji rostoucí země, díky cestovnímu ruchu, patří Řecko. Následuje Turecko a Itálie.
World Travel & Tourism Council

Údaje EIR WTTC za rok 2021 ukazují, že v celé Evropě došlo k nárůstu o 4,7 % v počtu pracovních míst v cestovním ruchu. Což představuje něco málo přes 9 % všech pracovních míst. Jedná se o výrazný kontrast s poklesem o 12,5 % v předchozím roce.

Nejrychleji rostoucí region v loňském roce také zaznamenal tento sektor zpětně svůj příspěvek k HDP s 28% nárůstem. A to 6,2 % evropské ekonomiky na 1,3 bilionu EUR z 5,2 %, tedy něco přes 1 bilion EUR. V roce 2020 se jednalo o 1,13 bilionu USD.

Růst klíčových destinací

K oživení Evropy došlo částečně výrazným růstem klíčových destinačních trhů, jako je Řecko, které zaznamenalo meziroční růst o 75 %. Dále Turecko (61 %) a Itálie (59 %). Řecká národní turistická organizace získala ocenění World’s Leading Tourist Board World Travel Awards, jako nejnavštěvovanější zemí.

Podle posledních údajů členské státy vydaly více než 1,7 miliard certifikátů. Toto úspěšné zavedení přineslo tolik potřebnou podporu ekonomikám a zachránilo miliony pracovních míst.

V několika dalších evropských zemích však došlo k mnohem pomalejšímu oživení, než se očekávalo. A to kvůli četným neúspěšným pokusům vlád potlačit přenos varianty Omicron. To způsobilo, že regionální ekonomické oživení pokulhávalo.

Lídři evropského cestovního ruchu se sejdou na slavnostním ceremoniálu World Travel Awards Europe 2022. Konkrétně v Hilton Galatzo na Mallorce ve Španělsku.

zdroj: breakingtravelnews, Vapol