Nabíjecí stanice budoucnosti – jak by měla vypadat?

Bude nabíjecí stanice pro elektromobily budoucnosti vypadat podobně jako čerpací stanice, nebo se bude jednat pouze o shluk nabíječek v rozích rozlehlých zaprášených parkovišť? Naštěstí, pokud se podíváte na vítěze soutěže s názvem „Elektrická čerpací stanice budoucnosti“, vyhlášené začátkem tohoto měsíce, správná odpověď není ani jedna.

Nedávná soutěž od Electric Autonomy Canada a prezentujícího sponzora Parkland Corporation – prodejce paliv, vyzvala k podávání přihlášek. Nakonec obdržela více než 100 návrhů z celého světa. Především od architektů a designérů. Cadillac byl automobilovým sponzorem. Mezi dalšími sponzory a partnery byli CIBC, Dentons, AVÉQ a EV Society. Příspěvky posuzovala porota „reprezentující rozmanitost odborných znalostí včetně architektonické komunity, řidičů elektromobilů a infrastruktury“.

Nabíjecí stanice budoucnosti

1. místo

Vítězný návrh nabíjecí stanice nese jméno „Více za méně“ a jeho autor je James Silvester z Edinburghu ve Skotsku. Návrh zahrnuje udržitelnou modulární strukturu včetně kavárny, samoobsluhy, toalet a sprch. Mohly by zde být také nepovinné prodejní a herní plochy. Na zbylých místech zbývá dostatečný prostor pro umělecké výstavy stejně jako pro stánky s farmářským jídlem, fitness, grilovací místa. Nechybí „smyslová zahrada“, která je klidným přírodním prostorem.

V noci by byla stanice osvětlena LED páskovým osvětlením. To se nachází v horní stříšce, která se rozprostírá vně nad každým nabíjecím terminálem. Dynamické značky Vás při příjezdu navedou k dostupným nabíjecím místům. Nabíjecích konektorů je k dispozici hned několik. Všechny světelné prvky usnadňují orientaci.

Nabíjecí stanice na 2. místě

Selçuka Kişmira z Fabrica v Istanbulu v Turecku získal v soutěži druhou cenu s návrhem „The Circle.“ Design této nabíjecí stanice kopíruje zelený baldachýn. Několik solárních panelů je na střeše. A jednak zakrývá nabíjecí stanici a za druhé obklopuje otevřené nádvoří, kde narazíme na „relaxační oblast“ s venkovním stravováním, tržnicemi a uměleckým prostorem.

Nabíjecí stanice se specificky řešeným relaxačním prostorem

Design nazvaný „Plug and Play“ od Pavla Babiienka z Berlína v Německu získal třetí místo. Nabízí mimo jiné stříšku nad nabíjecími místy. Stříška s různými otvory otevírá prostor prorůstající zeleni a světlu.

Hodnocení poroty

Na základě všech příspěvků porota učinila předpověď pro budoucnost: „Nové paradigma bude, že má být vše pod jednou střechou.“ Představte si centrum podobné pavilonu, které pojme nabíjení, relaxaci a další vybavení. „Vše v jednom a ještě s menším dopadem na životní prostředí. “ Porota také předpokládá, že se bude jednat o modulární koncept, který lze zvětšit nebo zmenšit tak, aby vyhovoval různým potřebám lokality.

Realita nabíjecích stanic dnes

Parkland říká, že plánuje uvést vítězný návrh k životu jako součást „ambiciózní strategie nabíjení elektrických vozidel v Britské Kolumbii“. Také říká, že koncept rozšíří do „jiných geografických oblastí“. USA v současné době hledá státy, které předloží plány na zahájení federální sítě dobíjecích stanic pro elektromobily. Bidenova administrativa si například klade za cíl dosáhnout do roku 2030 sítě s 500 000 nabíjecími stanicemi.

Jak jsme již uvedli dříve, tak mnoho amerických prodejců pohonných hmot a obchodů se smíšeným zbožím si klade za cíl, že zařadí nabíjení elektromobilů do svých služeb. Oproti tomu nabíjecí společnosti mají tendenci si myslet, že nabíjecí stanice by měly být začleněny všude tam, kde je to vhodné – což nemusí být stejným způsobem jako u formátu benzinových pump.

A přestože síť Superchargerů od Tesly byla vzorem pro umístění, dostupnost a efektivitu, její nabíjecí stanice jsou jen stěží místem, na které by se řidiči a cestující rodiny mohli těšit. Avšak generální ředitel Elon Musk v roce 2018 poprvé naznačil, že v Santa Monice pracují na něčem, co ještě není v rámci nabíjecích stanic postaveno. Novináři později odkryli informace, že v hollywoodské lokalitě Elon Musk plánuje futuristickou restauraci s diskotékou.

Nabíjecí stanice podle Tesly

Zdroje: greencarreports, Vapol