Proč Musk v nejbližší době nevyrobí levný elektromobil?

Tesla

Od chvíle, kdy byla Tesla Model 3 poprvé představena jako první „masový“ elektromobil na světě, se zájemci o elektromobil těší na příslib cenově dostupného elektromobilu. Co vše přichystá Elon Musk?

Nakonec se Model 3 – přestože se stal nejprodávanějším elektromobilem na světě – neukázal tak, jak si mnozí mysleli. Základní verze Standard Range nepřišla na trh, nejlevnější, kterou jsme dostali, byla verze SR plus. Model 3 je stále nad rámec toho, co by většina lidí za vůz zaplatila.

Proto mnoho lidí vzrušily řeči o tom, že Tesla zvažuje výrobu kompaktního elektromobilu za 530 000 korun českých, který někteří nazvali Tesla 2.

Dokonce se hovořilo o tom, že by Tesla mohla během několika let vyrábět velmi levný elektromobil, možná kolem 250 000 tisíc, a to díky svým novým výrobním inovacím, jako je „giga-press“, který se používá pro Model Y v Berlíně. A díky samotnému rozsahu výroby, kdy se v jednom závodě vyrábí více než milion kusů.

Šéf společnosti Tesla Elon Musk však při posledním hovoru o výsledcích hospodaření jasně řekl, že v roce 2022 neuvede na trh žádné nové modely. Ani velmi očekávaný kybernetický vůz, ani Semi, ani Roadster. A trval na tom, že společnost nepracuje ani na nízkonákladovém modelu.

Musk nechystá levný model
Musk nechystá levný model

Proč Musk nyní nemluví o novém modelu?

Důvodů je hned několik – právě teď Tesla vydělává tolik peněz (zisku na prodej), že by se zdálo hloupé oslabovat to nejnižším nákladovým modelem a menšími maržemi. A vzhledem k celosvětovému nedostatku čipů se soustředí na již tak velmi oblíbené a ziskové modely 3 a Y.

Za Muskovou úvahou je však něco zásadnějšího, co se týká samotné budoucnosti přechodu na elektromobily a vlastnictví automobilů. A pomáhá to vysvětlit astronomické ocenění Tesly. Protože to není jen automobilová společnost, která je shodou okolností elektrická, ale stejně tak je to společnost zabývající se softwarem a službami.

Musk v tomto hovoru o výsledcích poskytl náhled na tuto problematiku. Především odmítl myšlenku, že by Tesla měla čas soustředit se na elektromobil za 530 000 Kč, protože „toho máme teď dost, upřímně řečeno, až příliš mnoho“.

A pak učinil tento postřeh. „Myslím, že … je to prostě tak trochu špatná otázka. Opravdu. V drtivé většině záleží na tom, zda mluvíme o autu autonomním. V okamžiku, kdy je autonomní, klesají náklady na dopravu čtyřnásobně.“

Jak Musk vysvětlil později v telefonickém spojení. Plně autonomní vůz využijete pětkrát více než běžný osobní automobil v soukromém vlastnictví. To přináší obrovské množství potenciálních příjmů a výdělků z jediného vozidla.

Proč je drahé na pořízení, ale levné na provoz?

Jak jsme tehdy informovali, Musk skutečně tvrdí, že plně samočinné řízení by mohlo přinést největší nárůst hodnoty majetku ze všech produktů, které kdy byly k vidění. Automobil s FSD můžete využít mnohem vícekrát. Hlavně s nižšími náklady než automobil s řidičem. Odtud jeho tvrzení, že použití „robotického taxi“ by bylo levnější než jízdenka na autobus.

„Už jen to, že se z prostředku, který má užitnou dobu kolem 12 hodin týdně, stane osobní automobil, který může jezdit třeba 50 nebo 60 hodin týdně, znamená pětinásobné zvýšení užitné hodnoty prostředku, aniž by se změnily náklady,“ řekl Musk. „To je věc, která vás prostě ohromí.

Bude to mít i další významné dopady. Bude to mít dopad na parkoviště, protože auta nebudou celý den stát. Takže nebude potřeba mnoho parkovacích míst. Mohl by však nastat velký problém s nárůstem dopravy, protože na silnicích najdete více aut.

„Bude tu šílené množství aut. Chci říct, že bude, myslím, opravdu levnější jet z bodu do bodu s Robo taxi, což je autonomní Tesla …., která stojí méně než dotovaná hodnota autobusových jízdenek,“ řekl Musk.

„Lidé prostě nechápou, jak hluboká změna se blíží.“

Tesla nepředvede ani Cybertruck
Tesla nepředvede ani Cybertruck

Otázka bezpečnosti

Musk samozřejmě není první, kdo uvažuje v tomto duchu. Futurolog ze Stanfordu Tony Seba hovořil o dopadu autonomního řízení již v roce 2017. Předpověděl, že do roku 2030 mnoho lidí nebude disponovat svým autem. Protože robotické taxíky budou levné a snadno dostupné.

Velkou otázkou je, jak kvalitní bude autonomní řízení a jak brzy se stane realitou. Musk tvrdí, že by se to mohlo osvědčit už letos, i když se zdá být pochybné, že to mnoho regulačních orgánů v dohledné době povolí na veřejných silnicích mimo konkrétní zkoušky. Ověření je jedna věc, schválení druhá.

Jak Musk poznamenává. Nestačí, že autonomní vozy budou bezpečnější než ty řízené lidmi. „Upřímně řečeno, bezpečnější než člověk je nízký standard,“ řekl Musk. Otázkou je, jak robotické taxi prokáže, že je o 1 000 % lepší.

Další velká otázka však směřuje k tomu, zda je to to, co veřejnost chce. Jsou připraveni vzdát se vlastního auta a pohodlí používat ho, jak a kdy chcete, a fungovat jako pojízdná skříň?

Z Muskova vyjádření vyplývá, že pokud chcete mít přístup k levným elektromobilům, bude to možné prostřednictvím přístupu k robotaxisu. Pokud budete chtít jezdit vlastním vozem, možná budete muset za toto privilegium zaplatit (a také za dodatečné náklady na pojištění, pokud se AV stanou realitou). Je pravděpodobné, že Tesla stejně najde způsob, jak vyrobit velmi levný elektromobil. Už jen kvůli totální dominanci na trhu.

Zdroje: The Driven, TowPoint