Kia Niro EV – recenze prototypu

Kia Niro EV je zcela nová verze jednoho z nejprodávanějších a plně elektrických rodinných vozů ve Spojeném království. Je to stroj, který v jeho předešlé podobě pomohl korejské značce překonat nedávnou sestupnou spirálu prodejů. Ta postihla většinu výrobců, kteří se stále potácejí z následků pandemie Covid. A nyní se potýkají s chaosem v dodavatelském řetězci.

Zatímco mnozí bojovali, Kia prudce stoupala. V průběhu roku 2021 zvýšila prodej v Evropě o více než 20 % a zvýšila svůj tržní podíl z 3,5 % na 4,3 %. Ještě důležitější je, že v některých bodech roku byla téměř polovina prodaných vozů elektrifikovaná.

Kia Niro EV

Původní elektrické Niro nemělo nálepku „nejzajímavější auto“, ale nabízelo slušnou praktičnost, spoustu výstroje a sedmiletou záruku. Rozhodující je, že mohl dojet téměř 482 km. To je údaj, který je obvykle dostupný pouze u elektromobilů, které stojí dvakrát tolik. Ještě předtím, než udeřil současný nedostatek polovodičů, by čekací listina na plně elektrickou Kia přivedla do rozpaků i Morgan.

To znamená, že na zcela nové verzi, která je stejně jako dříve k dispozici také jako hybrid a PHEV, se hodně jezdí. V důsledku toho si Kia mohla odpustit, že hraje na jistotu a drží se docela neškodného přístupu starého vozu, ale takhle se značkám v dnešní době nedaří. Pro důkaz se stačí podívat na elegantní Kia EV6 a (buďme velkorysí) výraznou Kia Sportage.

Létající opěry jsou navržené tak, aby efektivněji směrovaly vzduch okolo zadní části vozu
Kia Niro EV

Vpředu dominují poutavá hranatá světla pro denní svícení Nira. Dále velká klapka ve středu mřížky zakrývá nabíjecí port, který jej označuje jako plně elektrický model. Když už jsme u toho, tohle se už nejmenuje e-Niro, ale Niro EV. Vzadu jsou zalomená, vertikálně rozmístěná LED světla, zatímco zadní nárazník našeho vozu jsme měli maskovaný bleskem. To jej označovalo za velmi pozdní předprodukční prototyp.

Snad nejpoutavějším kouskem designu jsou velké C-sloupky, které mohou být u špičkových modelů 4 vyvedené v kontrastní lesklé černé nebo bronzově šedé za příplatek 1 000 Kč. Podívejte se však blíže a všimnete si, že jsou to ve skutečnosti létající opěry. Ty jsou navržené tak, aby efektivněji směrovaly vzduch kolem zadní části vozu. V kombinaci s téměř zcela plochým spodkem vozidla přispívají ke koeficientu aerodynamického odporu 0,29.

Vlastnosti Kia Niro

Pod kůží je Niro také zcela nové a obsahuje třetí opakování firemní platformy K. Je o něco delší a širší než dříve a zvýšené použití oceli s vysokou pevností vedlo ke snížení hmotnosti karoserie o 20 kg. O odpružení se stará nová čtyřprvková nezávislá zadní náprava, zatímco vpředu jsou zachované vzpěry MacPherson.

V současné době existuje pouze jedna možnost baterie: užitečná 64,8 kWh lithium-iontová sada umístěná pod podlahou, která poskytuje nárokovaných 460 km, což je skromné ​​čtyřmílové zvýšení oproti starému vozu. Vylepšené nabíjení 85 kW znamená, že dobití o 10–80 % trvá pouhých 43 minut. Baterie pohání elektromotor starého vozu o výkonu 201 k, který inženýři vylepšili tak, aby vyrovnal okamžitý točivý moment 188 lb ft ve snaze zkrotit testování kontroly trakce svého předchůdce.

Jejich úsilí se vyplatilo, protože Niro reaguje mnohem progresivněji na sešlápnutí plynu, s menším krouticím momentem v řízení a silnějším pocitem ve středním rozsahu, jakmile se rozjedete. Ostřejší reakce jsou k dispozici v režimu Sport, ale nakonec je Kia spíše svižná než rychlá, i když je dostatečně tichá, se slušnou kultivovaností odvalování a nízkým hlukem větru.

Působivější je regenerativní brzdění, které má tři režimy, ke kterým lze přistupovat pomocí pádel namontovaných na volantu. Zařaďte nejagresivnější nastavení a Kia je opravdové a intuitivní auto s jedním pedálem, přičemž přechod na třecí brzdění je pěkně kalibrovaný.

Zbytek dynamiky

Nízkorychlostní jízda je hrudkující, ale v rychlosti působí pružněji. To hraje svou roli v poskytování dospělejšího pocitu než dříve, Niro postrádá spodní proud neukázněnosti, který podkopával staré auto při tlačení.

Manipuluje s bezpečnou a předvídatelnou neutralitou, těží z napjatého ovládání těla a poměrně houževnatého úchopu. Pod výkonem se plynule rozběhne, ale celkově působí mnohem vyrovnaněji a schopněji. Na elektromobil této velikosti není jeho pohotovostní hmotnost něco málo přes 1700 kg špatná. A navíc v kombinaci s nízko posazenou baterií pomáhá Kia změnit směr s překvapivou obratností. Takže působí mnohem agilněji než dříve.

Pokud tam něco je, pak je to řízení, které je dostatečně přímé. Ale postrádá cit a má zrnitou kvalitu při rozjíždění. Jako by se motor EPAS zapínal a vypínal, když se snaží rozhodnout o míře podpory. Je to zvláště patrné při nízkých rychlostech. A i když to není zrovna nejlepší řešení, je to jedna část vozu, která stále ještě není úplně hotová.

Jinde jsou elegantní doplňky jako USB-C zásuvky na zadních sedadlech pro cestující a informační a zábavní systém je úhledný a snadno se používá. Kvalita materiálu tohoto předsériového vozu se měnila (sériová auta mají být lepší), ale použití recyklovaných materiálů trefuje všechny ty správné poznámky k udržitelnosti. Celkově je design interiéru moderní a snadno se používá. Dokonce i dotykový panel, který přepíná mezi ovládáním ventilace a satelitní navigace. Infotainment s dotykovou obrazovkou je převzat z EV6, takže vypadá dobře. Funguje poměrně intuitivně a má veškerou konektivitu smartphonu, kterou kdy můžete pravděpodobně potřebovat.

Interiér vozu

Interiér také poskytuje velkorysý prostor pro hlavu a nohy vzadu a navíc slušný kufr o objemu 475 litrů. (je to největší nákladový prostor ze tří variant pohonu Niro). Kufr je doplněný velkým úložným prostorem pod podlahou pro nabíjecí kabely. Pod kapotou je také mělký odkládací prostor s víkem, který se hodí na menší předměty. Ale pokud jde o zavazadla, nezabere víc než pytel na praní.

Niro EV je pohodový rodinný crossover. Spolehlivě převeze z bodu A do bodu B
Interiér Kia Niro EV

V konečném důsledku je Kia Niro pohodový rodinný crossover. Je nejlepší, když jednoduše obsluhuje bezstresovou přepravu z bodu A do bodu B. Stále to není vzrušující auto, ale Niro EV je mnohem výraznější. Lépe se řídí a stále má slušný dojezd.

Je však drahý v podobě vlajkové lodi 4 za 1,2 milionů korun. To je pouze o 8 tis. korun méně než rychlejší, delší a stylovější základní EV6. Držte se verze 2 a 3 nižšího řádu (ceny řady začínají na jednom milionu korun).

zdroje: autocar, Vapol