Projekt přečerpávacích vodních elektráren na Zélandu

Jezero Onslow na Novém Zélandu by se mohlo stát domovem jednoho z největších přečerpávacích vodních úložišť na světě. Místní konsorcium nyní provádí studii proveditelnosti a zkoumá možné návrhy systému a přesné umístění.

Rōpū Matatau, konsorcium vedené inženýrskou poradenskou společností Mott MacDonald Nový Zéland, plánuje postavit přečerpávací vodní nádrž na jezeře Onslow na Novém Zélandu.

Skupina společností, která zahrnuje také inženýrskou poradenskou společnost GHD a poradenskou společnost v oblasti environmentálního plánování a designu Boffa Miskell, nedávno získala smlouvu na prozkoumání inženýrské, environmentálního plánování a geotechnické proveditelnosti projektu.

Během první fáze projektu konsorcium vyhodnotí proveditelnost různých konfigurací přečerpávacích vodních elektráren na jezeře. A taky dalších možných místech po celé zemi. Bude také zvažovat různé přečerpávací vodní systémy jako technické řešení k vyřešení „problému suchého roku“ na Novém Zélandu. Kromě toho má zkoumat blízkou dostupnost materiálů pro stavbu přehrady, geologii možné oblasti přehradní zdi, náklady na tunelování, rané geotechnické detaily a environmentální a kulturní dopady.

Projekt přečerpávacích vodních elektráren na Zélandu

Analýza projektu

,,Možnost Lake Onslow, na kterou odkazuje Prozatímní výbor pro změnu klimatu, by mohla poskytnout alespoň 5 TWh roční výroby/skladování,“ uvedla vláda. „Odhaduje se, že doba výstavby bude čtyři až pět let, přičemž uvedení do provozu a plnění potrvá další dva roky“.

Ve druhé fázi Rōpū Matatau provede geotechnické a inženýrské terénní práce, analyzuje místní geologii a určí přesnou polohu projektu.

„Te Rōpū Matatau získaly souhlas se zdroji a další povolení k provádění geotechnických, geologických a hydrogeologických průzkumů. Ty mají informovat o studii proveditelnosti jezera Onslow,“ uvedla vláda.

Předběžné práce začaly na prvním místě v dubnu. A očekává se, že mají pokračovat v různých obdobích roku na řadě míst poblíž jezera Onslow. Studie proveditelnosti bude pravděpodobně dokončena do konce roku.

Podle novozélandské univerzity v Canterbury by přečerpávací vodní nádrž mohla mít spád 650 metrů a „velmi velkou“ skladovací kapacitu. Vzhledem ke vzdálenosti 20 km od řeky Clutha by to také vyžadovalo atypický návrh schématu.

Zdroj: pv-magazine, Vapol