Léky v řekách ohrožují světové zdraví – studie

Znečištění světových řek léky a farmaceutickými produkty představuje „hrozbu pro životní prostředí a globální zdraví“, uvádí zpráva.

Paracetamol, nikotin, kofein a léky na epilepsii a diabetes široce detektovali ve studii University of York.

Studie ukazuje, že Modrá řeka v Tunisu má jednu z nejvyšších farmaceutických koncentrací.
Studie ukazuje, že Modrá řeka v Tunisu má jednu z nejvyšších farmaceutických koncentrací

Výzkum patří k nejrozsáhlejším prováděným v celosvětovém měřítku.

Mezi nejvíce znečištěné patřily řeky v Pákistánu, Bolívii a Etiopii. Nejlépe si vedly řeky na Islandu, v Norsku a v amazonském deštném pralese.

Vliv mnoha nejběžnějších farmaceutických sloučenin v řekách je stále velkou neznámou.

Je však již dobře známo, že rozpuštěná lidská antikoncepce může ovlivnit vývoj a reprodukci ryb a vědci se obávají, že zvýšená přítomnost antibiotik v řekách by mohla omezit jejich účinnost jako léků.

Tato část řeky Nam Khan v Laosu má obecně nízké koncentrace léků
Tato část řeky Nam Khan v Laosu má obecně nízké koncentrace léků

Vzorky vody

Studie odebírala vzorky vody z více než 1000 testovacích míst ve více než 100 zemích.

Celkově více než čtvrtina z 258 odebraných řek obsahovala takzvané „aktivní farmaceutické složky“ na úrovni považované za nebezpečnou pro vodní organismy.

„Obvykle se stane, že si vezmeme tyto chemikálie, ty na nás mají nějaké požadované účinky a pak opustí naše těla,“ řekl BBC News Dr. John Wilkinson, který výzkum vedl.

„Nyní víme, že ani ty nejmodernější účinné čistírny odpadních vod nejsou zcela schopny degradovat tyto sloučeniny dříve, než skončí v řekách nebo jezerech.“

Dvěma nejčastěji detekovanými léčivy byly karbamazepin, který se používá k léčbě epilepsie a bolesti nervů, a metformin, který se používá k léčbě cukrovky.

Vysoké koncentrace nalezli také u takzvaných „spotřebních látek pro životní styl“, například kofein (káva) a nikotin (cigarety) a také paracetamol proti bolesti.

V Africe nalezli ve vysokých koncentracích i artemisinin, který se používá v antimalarické medicíně.

„Můžeme říci, že [dopad přítomnosti takových léčiv v řekách] bude pravděpodobně negativní, ale s každým musíte provést individuální testy a existuje relativně málo studií,“ řekla Dr. Veronica Edmonds-Brown, vodní ekoložka z BBC News to řekla britská University of Hertfordshire.

„To se bude jen zhoršovat, protože stále více používáme farmakologická řešení pro jakoukoli nemoc, ať už fyzickou nebo duševní.“

Zvýšená přítomnost antibiotik v řekách může poškozovat účinnost léků

Zpráva říká, že zvýšená přítomnost antibiotik v řekách by také mohla vést k rozvoji rezistentních bakterií a poškozovat účinnost léků. V konečném důsledku představovat „globální hrozbu pro životní prostředí a globální zdraví“.

Nejvíce znečištěné lokality objevili převážně v zemích s nízkými až středními příjmy a v oblastech, kde docházelo k ukládání odpadních vod, špatnému hospodaření s odpadními vodami a farmaceutické výrobě.

Řeka Nairobi v Keni – jedna ze světových vodních cest nejvíce kontaminovaných léky
Řeka Nairobi v Keni – jedna ze světových vodních cest nejvíce kontaminovaných léky

„Viděli jsme kontaminované řeky v Nigérii a v Jižní Africe s velmi vysokými koncentracemi léčiv. To je v podstatě způsobeno nedostatečnou infrastrukturou pro čištění odpadních vod,“ řekl Dr. Mohamed Abdallah, docent pro vznikající kontaminanty na britské Birminghamské univerzitě.

„To nanejvýš znepokojuje, protože máte nejzranitelnější skupiny obyvatel s nejmenším přístupem ke zdravotní péči, kterou tomu vystavili.“

Pokud jde o otázku, co lze udělat, hlavní autor zprávy, Dr. Wilkinson, má poněkud depresivní pohled.

„Bude to vyžadovat mnoho lidí, kteří jsou mnohem chytřejší než já, aby se s problémem vypořádali,“ řekl. „Jedna z mála věcí, která by mohla mít vliv právě teď, je správné užívání léků.“

To by znamenalo, že by bylo obtížnější sehnat léky, jako jsou antibiotika, a přísnější omezení dávek.

Celá zprávu zveřejnili v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zdroje: BBC, Vapol