Rolls-Royce Phantom II s elektrickým pohonem

Předválečný Rolls-Royce Phantom II z roku 1929 s elektrickým pohonem se objeví na letošním Salon Privé Concours d'Elegance ve Velké Británii

Předválečný Rolls-Royce Phantom II z roku 1929 s elektrickým pohonem se představí na letošním Salon Privé Concours d’Elegance ve Velké Británii. A to díky specialistům na přestavbu na elektrický pohon ze společnosti Electrogenic.

Legendární vůz Phantom II

Když se Phantom II v roce 1920 původně objevil na trhu, stal se jedním z nejluxusnějších vozů na světě. Poháněl jej mohutný řadový šestiválec o objemu 7,7 litru, který dosahoval skromného výkonu 40 až 50 koní. Výkon se přenášel na zadní kola prostřednictvím čtyřstupňové manuální převodovky bez synchronizace.

Když se Phantom II v roce 1920 původně objevil na trhu, stal se jedním z nejluxusnějších vozů na světě
Přepracovaný Rolls-Royce Phantom II

Nyní je v této ojedinělé přestavbě, kterou pro soukromého sběratele se zálibou v ochraně životního prostředí navrhla a zkonstruovala oxfordská společnost Electrogenic, majestátní klasický Rolls-Royce vybaven baterií o kapacitě 93 kWh. Její část je umístěná pod ručně tvarovaným a ručně nýtovaným hliníkovým krytem pod kapotou, kde se nacházel původní motor. Druhá část bateriového bloku je umístěná mezi kolejnicemi podvozku, což podle britské společnosti vede k reálnému dojezdu 241 km.

Elektromotor o výkonu 150 kilowattů (201 koní) je rovněž uložený mezi kolejnicemi podvozku a dodává točivý moment 310 Nm na pevnou redukční převodovku, která následně posílá 1 000 Nm na hnací hřídel.

Problémy při přestavbě vozu

Podle společnosti Electrogenic se při přestavbě vyskytlo několik problémů. A to včetně zachování takzvaného „průtokového“ systému mazání podvozku Rolls. Ten je pro hedvábně hladký chod modelu Phantom II klíčový, a také přepracování lanového brzdového systému vozu, který před téměř 100 lety nebyl vyroben s ohledem na elektrický pohon.

Elektromotor o výkonu 150 kilowattů (201 koní) je rovněž uložený mezi kolejnicemi podvozku a dodává točivý moment 310 Nm. na pevnou redukční převodovku, která následně posílá 1 000 Nm na hnací hřídel
Motor přepracovaného vozu

Nastavení mazání podvozku posílá olej do četných fosforobronzových pouzder. Ta tvoří brzdové a závěsné táhlo vozu, a odstranění původního řadového šestiválce způsobilo, že systém přestal fungovat. Specialista na přestavby však přišel s řešením, které zajišťuje, že by měl i nadále fungovat tak, jak má.

Co se týče brzdového systému, původní brzdový pedál a páčky jsou umístěné pod přepážkou. Tedy v prostoru, který nyní zabírá velký akumulátor, takže se to muselo změnit. Společnost Electrogenic přemístila páčky a lanka, dodatečně namontovala hydraulický posilovač mezi nově navržený brzdový pedál a původní lanové akční členy. Jako moderní tečku na závěr zkalibrovala přepracovaný systém tak, aby pracoval společně s funkcí regen elektromotoru.

Jízdní režimy modelu Phantom II

Modernizovaný Rolls-Royce Phantom II má také tři jízdní režimy: normální „Drive“, „Eco“ zvyšující dojezd a vysoce výkonné nastavení „Sport“, stejně jako režim „regen doubler“ pro rekuperační brzdění, který může řidič nasadit při dlouhých a prudkých sjezdech.

Interiér

Kromě toho se interiér dočkal nenápadného přepracování, přičemž původní ovládací prvky tvůrci nahradili novými a původní ovladače získaly nové úpravy. Přesněji řečeno, palivoměr, který byl původně svislým průzorem, je nyní ukazatelem s LED diodami. Ten ukazuje stav nabití baterie, ze starého ampérmetru je ukazatel výkonu, který ukazuje míru odběru energie při akceleraci a rekuperaci energie při regeneraci, ukazatel teploty oleje ukazuje teplotu nabíječky a ukazatel teploty vody ukazuje teplotu elektromotoru.

V kabině se nachází také nejmodernější audiosystém s integrovaným subwooferem pod zadním sedadlem a plnou konektivitou Bluetooth, který je přitom skrytý před zraky.

„Jedná se bezpochyby o nejkomplexnější přestavbu klasického elektromobilu, o jakou jsme se dosud pokusili. Ohromující výsledky jsou skutečně důkazem špičkového světového talentu našeho týmu,“ řekl Steve Drummond, ředitel společnosti Electrogenic. „Jsme na výsledek nesmírně hrdí a jsme rádi, že jej můžeme představit na Salonu Privé, zde v Blenheim Palace. Jedná se o ideální místo pro odhalení tak velkolepého kusu britské motoristické historie, který je nyní modernizovaný a připravený na dalších sto let čistého a tichého elektromobilismu.“

Projekt se stihl udělat za 18 měsíců. Nyní se stal součástí rozšiřujícího se portfolia společnosti v oblasti přestaveb elektromobilů. To zahrnuje zánovní sady pro vozy jako Porsche 911, původní Mini a Jaguar E-Type, stejně jako zakázkové výtvory, jako je Porsche 356C, Citroen DS a Land Rover Defender.

Zdroje: motor1, TowPoint