Maserati MC20 Cielo

Starý vtip o bohatém pánovi, který si stěžuje, že musí „jíst plesnivé sýry, pít stará vína a jezdit v autě bez střechy“, je v době celosvětové inflace nemístný. Jenže tak to vyšlo. Před dvěma lety představila italská značka Maserati model MC20 a nyní ukázala spyder MC20 Cielo.

Již při celosvětové premiéře byly zřejmé všechny speciální vlastnosti sporťáku bez střechy MC20 Cielo, které ostatně odráží i originální název. MC je zkratkou pro Maserati Corse – „Závodění“. Číslo 20 odkazuje na rok 2020, kdy odstartovala nová éra značky. Cílo je v překladu „nebe“. Toto slovo zdůrazňuje skutečnost, že tento model je oddán potěšení z řízení pod širým nebem a zároveň si zachovává všechny výsady a atributy kupé. Atraktivní vůz z Modeny nabízí díky agregátu V6 Nettuno ten správný emocionální zážitek ze sportovní jízdy.

Skleněná střecha MC20 Cielo

Navíc jedinečná inovativní stahovací skleněná střecha dodává kabrioletu MC20 Cielo požadovanou dávku luxusu. Nový spider od značky Maserati má špičkové chytré elektrochromatické okno. To po stisknutí jednoho tlačítka centrálního systému dokáže přeměnit z čirého na neprůhledné díky technologii PDLC (pozn. polymery s tekutými krystaly). Střecha představuje špičku technologického ledovce ve své třídě. A to i vzhledem ke své schopnosti tepelné izolace a rychlosti otevírání a zavírání, a to za pouhých 12 sekund.

Díky těmto špičkovým technologiím a vymoženostem nabízí model MC20 Cielo zážitek naplňující všechny smysly. Jízda se zavřenou neprůhlednou střechou vás naprosto pohltí. Jízda s čirou střechou poskytne jedinečný jas a jízda se staženou střechou vás ohromí holistickým zážitkem. Model MC20 Cielo vyvinuli v laboratořích Maserati Innovatin a vyrobili v historické továrně na Viale Ciro Menotti, takže stejně jako v případě verze kupé se jedná o 100% záležitost z Apeninského poloostrova.

Maserati MC20 Cielo

Tento dokonalý spyder navrhli pro bohémy. Hmotnost vozidla se o 65 kg zvýšila než váha kupé. Toho dosáhli konstruktéři v Modeně díky precizní práci během jednotlivých fází navrhování vozidla. Kromě výjimečného poměru mezi hmotností a výkonem zaručuje podvozek z karbonového vlákna nekompromisní torzní pevnost umožňující vynikající ovladatelnost na silnici i na závodním okruhu. Nový spyder zaujme svojí čistotou tvarů a vylepšenou aerodynamikou. Tu podrobili 360° testování ve větrném tunelu, a to s otevřenou i zavřenou střechou.

Žádné zbytečnosti

Vůz nemá žádné zbytečnosti a umělé okázalosti. Každý prvek jeho designérského jazyka má svoji vlastní funkci. Snad jediným tradičním ústupkem v tomto směru jsou dveře s efektem motýlích křídel. I tyto dveře jsou však v konečném důsledku praktické. Umožňují podstatně jednodušší přístup do kabiny a vystavují na odiv kokpit z karbonového vlákna a zcela odhalené přední kolo. Z estetického hlediska vyniká sporťák z Modeny novou třívrstvou metalickou barvou známou pod názvem „acquamarina“. Ta je dostupná také v rámci programu Maserati Fuoriserie pro individuální úpravu vozidel na objednávku.

Zmíněná barva dokáže rozehrát atraktivní partii se světlem a světelnými paprsky. Výsledkem jsou překvapující přeměny a lomy světla. Základ tvoří pastelově šedá barva inspirovaná soutěžením resp. závoděním a evokuje sportovní DNA vozu MC20. Celý kolorit doplňuje měnící se barva akvamarinové slídy, která celý odstín oživuje a dává na odiv jeho výjimečnost. Nový model zahrnuje i další prvky již tak široké škály systémů aktivní bezpečnosti. Kromě parkovacích čidel, zadní kamerou a hlídáním mrtvého bodu, má nový spyder také asistenta pro nouzové brzdění. Rozpoznávání dopravních značek a zmiňovanou kameru se záběrem 360°.

Maserati MC20

Sporťák bez střechy MC20 Cielo vybavili volitelným audio systémem premium Sonus faber. Tento systém je speciálně optimalizován. Vyhovuje jedinečným akustickým a pozičním potřebám kabiny vozu spyder a umístění tuctu reproduktorů, které šíří přirozený zvuk typický pro systémy Sonus faber. Jízdní zážitky vozu řídí multimediální systém Maserati Intelligent Assistant (MIA) a Systém Maserati Connect.

Zdroj: automagazin.sk, top-voziky.cz