Tento Mercedes-Benz jako pohřební vůz z filmu od Pixaru

Ignorujte na chvíli fakt, že film od Pixaru, ve kterém by se objevil pohřební vůz, by byl pekelně temný, a řekněte nám, že tohle do něj nepatří.

Pohřební vozy musí mít z podstaty své funkce zvláštní proporce. I tak ale přijde chvíle, kdy si člověk, který auto vyrábí, musí se svým klientem vyloženě zahrávat. Jako v případě pohřebního vozu Mercedes-Benz třídy E, který byl spatřen ve Skotsku a vypadal jako rekvizita z Disneyho filmu.

Tento pohřební vůz vyfotografoval v Edinburghu quebecký hudebník Jacques Green. Toho vůz „uchvátil“, když projížděl kolem něj. Jeden z komentátorů jej identifikoval jako dílo britské karosárny Coleman Milne, která montuje pohřební vozy na základě Tesly Model S, Fordu Mondeo, různých dodávek a samozřejmě Mercedesu třídy E, jaký vidíme zde.

„Klasický pohřební vůz“ třídy E společnosti Coleman Milne, jak tento typ karoserie nazývá. Téměř 6 m dlouhý a přes 2 m vysoký. V porovnání se standardní třídou E je o metr delší a o něco málo přes 50 cm vyšší. To představuje nárůst o více než 35 procent. Navíc je téměř celý prosklený. V Evropě jsou pohřební vozy s okny a žaluziemi běžnější než pohřební vozy amerického typu s mřížemi landau. To jsou kovové konstrukce ve tvaru písmene S, které najdete na bocích pohřebních vozů. Jsou stylistickým pozůstatkem z dob koňských povozů. Tehdy landau top znamenal skládací koženou střechu, jejíž část skládacího rámu tvořila na vnější straně tvar písmene „S“.

Pohřební vůz jak od Disneyho
Pohřební vůz jak od Disneyho

Design pohřebního vozu

Podél linie střechy, která mě nutí vydávat nedobrovolně zvuk „mweEEEEEEEp“, má účelové střešní tyče, které se podle The Other Side of Funerals běžně používaly k upevnění květin nebo jiné výzdoby. Dnes jsou však z velké části dekorativní samy o sobě. Zadní dveře by sice naznačovaly zadní sedadlo, ale stejně jako u mnoha pohřebních vozů v Severní Americe a Evropě se neotevírají na zadní sedadla pro rodinu zesnulého – což je u pohřebních vozů v uvedených oblastech zřejmě vzácné. Místo toho se otevírají do nákladového prostoru, kde pravděpodobně pomáhají při vykládání rakve.

Design tohoto Mercedesu má být funkční a užitkový, ale díky svým proporcím je také nechtěně zábavný. Vypadá téměř jako minivan třídy R, který se právě líhne, nebo jako velryba, která se vyplavila na pláž a chystá se dělat to, co dělají velryby na pláži.

Nebýt absence zadních sedadel, mohl by být považován za VIP autobus pro hráče NBA. Ale jejich výběr vozů může být skromnější, než by člověk čekal. Když už, tak svým vzhledem připomíná nový poštovní vůz UPS. Ten také někteří při jeho premiéře označovali za vůz jako z Pixaru. Nejsem si jistý, v jakém filmu od Pixaru by se pohřební vůz objevil, možná v makabrózním pokračování filmu Inside Out, nebo možná jen v gotickém spinoffu filmu Cars. Možná to zní hrozně, ale horší než Auta 2 to být nemůže.

Zdroje: The Drive, Vapol