Toto je 10 nejoblíbenějších národních parků

Více než 300 milionů návštěvníků loni prozkoumalo americké národní parky, od Acadie v Maine po Zion v Utahu.

Národní parky USA – výběr 10-ti nejoblíbenějších

Od roku 1904, kdy služba národního parku USA (NPS) začala vést záznamy, její horské krajiny, přímořské divočiny a vysoké pouštní akry zaznamenaly více než 15 miliard návštěv. Přestože celosvětový cestovní ruch v důsledku odstávek COVID-19 prudce klesl, v roce 2021 byly v některých z nejznámějších parků zaznamenány rekordní davy lidí. Národní park Great Smoky Mountains, který se rozkládá na hranici mezi Severní Karolínou a Tennessee, prošel 14 miliony rekreačních návštěv; více než 5 milionů lidí navštívilo ohromující pískovcové útvary národního parku Zion v Utahu.

Návštěvníky přitahuje rozlehlost a rozmanitost „nejlepšího nápadu Ameriky“. Od moře po zářící moře (stejně jako v divočině Aljašky a Havaje), zahrnuje 85 000 mil (136 794 km) řek a potoků; mnoho čtverečních mil nádrží, jezer nebo oceánů; více než 43 000 mil (69 201 km) pobřeží; a více než 18 000 mil (28 968 km) stezek. 

Těchto 10 parků je superhvězdami systému, ale nabízí jen letmý pohled na rozmanitost, kterou lze nalézt ve 423 jednotkách parků (včetně 63 národních parků) NPS.

„Je úžasné vidět tolik američanů, kteří během druhého roku pandemie pokračují v hledání útěchy a inspirace na těchto neuvěřitelných místech,“ řekl Chuck Sams, ředitel NPS. „Jsme rádi, že se tolik návštěvníků vrací do ikonických parků, jako je Yellowstone a Yosemite, ale jsou tu stovky dalších, které by měl mít každý na svém seznamu. Ať už toužíte po jakémkoli zážitku v roce 2022, národní parky jsou tu, abyste je objevili.“

Toto je 10 národních parků USA, které patří mezi nejoblíbenější:

Národní Park Glacier Bay, Aljaška, Scénické Plavby

10. GLACIER

V roce 2021 se 3 miliony lidí přišly podívat na ohromující (ale zmenšující se) ledové masy, které dávají národnímu parku Montana’s Glacier jméno. Parková cesta Going-to-the-Sun se svými točitými zatáčkami a nádherným výhledem na hory je jednou z nejoslnivějších cest na světě.

Indiana Dunes State Park, Pláž, Michiganské Jezero

9. INDIANA DUNES

Národní park Indiana Dunes, méně než hodinu jízdy od Chicaga, je chráněným biotopem pro téměř 1 130 původních rostlin v krajině písečných jezer a mokřadů. V roce 2019 se stal 61. národním parkem země.

Pohoří Grand Teton, Řeka, Borovice, Wyoming, Krajina

8. GRAND TETON

Vrcholy pohoří Teton, královské a impozantní, se tyčí téměř 7 000 stop (84 000 palců) nad dnem údolí Wyoming, což z nich činí jedny z nejodvážnějších geologických prohlášení ve Skalistých horách. Jezera, modré a bílé ledovce a nahé žulové vrcholy národního parku Grand Teton přilákaly v roce 2021 3,9 milionu návštěvníků.

Acadia Nationa, Park, Massasusetts, Usa, Krajina

7. ACADIA

Moře a hory se setkávají v národním parku Acadia v Maine. Většina parku se nachází na Mount Desert Island, spleť parku, soukromého majetku a vesnic na pobřeží.

Yosemitský Národní Park, Krajina, Příroda, Skalnatý

6. YOSEMITSKÝ NÁRODNÍ PARK

„Žádný chrám vytvořený lidskou rukou nemůže konkurovat Yosemitům,“ napsal John Muir, jehož křižácké výpravy vedly k vytvoření kalifornského Yosemitského národního parku v roce 1890. Do tohoto chrámu ze žulových útesů a tyčících se vodopádů ročně zavítají více než 3 miliony návštěvníků. Většina tráví čas v Yosemitském údolí, míli (1,6 km) širokém, sedm mil (11 km) dlouhém kaňonu, který protíná řeka a poté se rozšiřuje a prohlubuje působením ledovce.

Yellowstonský Národní Park, Wyoming, Usa, Bizon

5. YELLOWSTONSKÝ NÁRODNÍ PARK

Yellowstonský národní park – první národní park na světě – v roce 2021 navštívilo 4,9 milionu lidí. Obrovská rezervace – o rozloze milionů akrů ve Wyomingu, Idahu a Montaně – má skalnaté vrcholy, výbušné gejzíry, alpská jezera, hluboké lesy a bohatství divokých zvířat. Hvězdami jsou bizoni, medvědi, ovce, losi a vlci.

Utah, Zion Údolí, Spojené Státy Americké

4. PARK ZION

Řeka Virgin, která se tyčí na náhorní plošině v Utahu, si razí cestu kaňonem Zion do pouště pod ním. Pozoruhodná vertikální topografie národního parku Zion – skalní věže, pískovcové kaňony a ostré útesy – přilákala v roce 2021 tak 5 milionů návštěvníků.

Rocky Mountain, Banff, Odraz Ve Vodě, Hory, Krajina

3. ROCKY MOUNTAIN

Široké alpské výhledy přilákaly v roce 2021 do národního parku Rocky Mountain v Coloradu 4,4 milionu návštěvníků. Park obsahuje 150 jezer a 450 mil (724 km) potoků a navíc ekosystémy od mokřadů přes borové lesy po horské oblasti až po alpskou tundru.

Grand Canyon, Usa, Národní Park, Arizona, Kaňon

2. GRAND CANYON

V roce 2021 přilákal národní park Grand Canyon 4,5 milionu lidí, aby byli svědky jednoho z největších kaňonů na Zemi, který je míli (1,6 km) hluboký a v některých místech až 28 mil (45 km) široký. Prozkoumejte ji pěší turistikou, jízdou na mezcích nebo raftingem na mocné řece Colorado.

Great Smoky Mountains, Národní Park, Východ Slunce

1. GREAT SMOKY MOUNTAINS

V roce 2021 zamířilo do národního parku Great Smoky Mountains více než 14 milionů návštěvníků. Cestovatelé mohou prozkoumat jeho zamlžené vrcholy a údolí plná vodopádů prostřednictvím malebné dálnice. Ta směřuje do hor nebo po více než 800 mil (1 287 km) turistických stezkách. Ty se táhnou napříč Severní Karolínou a Tennessee.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol