Elegantní francouzský kabriolet, který nikdy nevznikl

Dnes si zavzpomínáme na automobil, který nikdy nedošel až do výroby. Prvním konceptem v sérii je elegantní kabriolet Citroën C5 Airscape.

Elegantní Citroën C5 patří již k poměrně etablovaným modelům francouzské značky. Jeho první generace se světu ukázala na přelomu tisíciletí. Přestože v současnosti nemá přímého nástupce, který by odkazoval na tradiční karoserie typu sedan nebo kombi. Označení C5 automobilka živí i nadále v podobě crossoveru C5 Aircross a hybridním C5 X.

Dnes se vrátíme do roku 2007, kdy Citroën představoval tehdejší druhou generaci modelu C5. Stejně jako předchůdce, i druhá generace se prodávala ve dvou karosářských verzích: sedan a kombi. A stejně jako předchůdce nabízela i poměrně širokou škálu motorů: Od nejslabšího 1,6litrového benzinového čtyřválce až po 3,0litrový vidlicový šestiválec, a to jak zážehový, tak vznětový. Samozřejmostí byla možnost 6-stupňové automatické převodovky.

Elegantní kabriolet od Citroën

Francouzská elegance vs. německá elegance

Citroën tedy s C5 II zamýšlel útok i na luxusnější německé trio. Dopomoci k tomu mělo i slavné hydropneumatické pružení, typické pro značku Citroën. Ale ještě před oficiálním představením druhé generace v roce 2007 Citroën přinesl na autosalon do Frankfurtu předzvěst v netradiční karoserii. A tak se světu ukázal Citroën C5 Airscape: elegantní francouzské kupé-kabrio, které předznamenalo podobu druhé generace C5. Koncept však kromě zajímavého designu nabízel i celou řadu novinek.

Například plně automatická pevná skládací střecha byla vyrobena z uhlíkových vláken a její tvar připomínal střechu klasických kabrioletů. Koncept dostal ocelově šedou barvu v kombinaci s plně koženým hnědým interiérem. Dnes už víme, že téměř navlas stejně, co se týče interiéru a exteriéru, vypadala i o rok později představená produkční verze modelu Citroën C5.

Elegantní koncept

Koncept měl pod kapotou naftový vidlicový šestiválec o objemu 2,7 litru, který produkoval 150 kW (208 koní) při 4 000 otáčkách za minutu. Točivý moment 440 Nm přenášela na přední kola šestistupňová automatická převodovka. Přestože jde o klasickou pohonnou jednotku, kterou v té době Citroën nabízel ve více modelech. Koncept údajně dokázal spalovat i bionaftu a přinesl i filtr pevných částic.

Elegantní kabriolet od Citroën

Zajímavostí je také systém UrbanHybrid, který měl přispět k efektivitě a ekologickému aspektu konceptu. Během brzdění v rychlosti nižší než 6 km/h systém vypnul motor a znovu jej nastartoval po uvolnění brzdového pedálu. Spolu s klasickým start-stop systémem tak mělo dojít k úspoře CO2 o 24 gramů. Kromě toho, některé palubní systémy, jako klimatizace nebo rádio, byly napájeny energií regenerovanou během fáze decelerace a brzdění.

Citroën ale nikdy sériovou výrobu neplánoval. Smyslem konceptu tedy byla pouze ukázka technických schopností automobilky a předzvěst designu.

Historie Citroënu

V roce 1916 se André Citroën, majitel muniční továrny v Quai de Javel, rozhodl pro velkoobjemovou výrobu silných, elegantních a hospodárných automobilů. První automobil Type A byl vytvořen v létě 1919 a do konce roku bylo vyrobeno ještě 2810 kusů. Roku 1922 vznikl další automobil Autochenille B2, který jako první automobil v historii překonal poušť Saharu. Později společnost Michelin v roce 1935 přebírá kontrolu nad Citroën. Roku 1976 se Citroën stal součástí koncernu PSA Peugeot Citroën, který se později přejmenoval na Groupe PSA. PSA se v lednu 2021 spojil s dalším výrobcem – Fiat Chrysler Automobiles, čímž vznikl koncern Stellantis.

Logo automobilky Citroën

Také elegantní logo automobilky Citroën prošlo dlouhou historií. Od roku 1919 kdy první logo tvořily žluté šípy na modrém podkladu, až po dnešní logo, které firma používá od roku 2016. Logo, které vypadá jako dvě šipky směřující vzhůru, tak ve skutečnosti symbolizuje dva šípovité ozuby.

Zdroje: wikipedie, autobild.pluska, Vapol