VW elektromobily pohánějí domácnosti do roku 2022

Baterie v elektromobilech Volkswagen mají schopnost dodávat energii do domácností do konce roku 2022, řekl to šéf VW Herbert Diess.

Schopnost se aktivuje pro modely s 77kWh bateriemi prostřednictvím bezdrátové aktualizace softwaru. Řekl Diess v relaci „Zeptejte se mě na cokoliv“ na fóru sociálních médií Reddit.

„Obousměrné zpoplatnění bude letos k dispozici pro všechna ID modely se 77 kWh baterií, také prostřednictvím OTA aktualizace. Zpočátku se nabízejí pouze Vehicle-to-home. To znamená, že můžete svou myčku napájet elektřinou ze zahraničí,“ řekl.

I když si nejsme přesně jisti, co měl na mysli slovem „ze zahraničí“, prohlášení o nabíjení z vozidla do domu (V2H) nebo obousměrném nabíjení bylo jednou z mála objasňujících odpovědí šéfa VW.

Nabídka Volkswagenu

VW poprvé nabídl přidání Vehicle-to-grid (V2G) do svých vozů v roce 2021 a nejnovější prohlášení naznačují, že obousměrné schopnosti v autech se zástrčkami CCS2 by mohly přijít brzy.

Cíl společnosti Diess zavést do konce roku 2022 nabíjení z vozidla do domu závisí na dokončení standardu zástrčky CCS2, který umožní obousměrné nabíjení; v současnosti je to možné pouze prostřednictvím standardu CHAdeMO plug.

V2H také vyžaduje instalaci obousměrné nabíječky. VW poprvé představil 22kW obousměrnou DC nabíjecí stanici v roce 2020, kterou rozmístil na 20 místech k testování.

Závisí také na schválení regulačními orgány a provozovateli veřejných služeb; Nissan Leaf s podporou V2H a V2G (vehicle-to-grid) byly nasazeny v Japonsku, kde byly schváleny obavy o energetickou bezpečnost uprostřed tajfunů, cyklónů a jaderných katastrof, ale jejich použití je v celosvětovém měřítku stále řídké.

Schopnost se liší od „vozu-do-nakládky“, kterou zavedly Hyundai a Kia v modelech Ioniq 5 a EV6 a umožňuje majitelům připojit se přímo k lithium-iontové baterii vozidla a napájet zařízení, jako jsou konvice a světla při kempování, nebo dobíjet baterie v elektrických například jízdní kola a elektrické nářadí.

Pilotní fáze inovativního DC wallboxu byla zahájena, VW
Pilotní fáze inovativního DC wallboxu byla zahájena VW

Neexistovala žádná okamžitá odpověď na to, zda se ve stejnou dobu zpřístupnily funkce V2H pro další elektrická vozidla vyrobená koncernem VW, jako je Audi e-tron. V roce 2020 Audi také oznámilo, že se pokračuje v obousměrném nabíjení.

Témata k diskusi elektromobilů

Diskutovaná témata zahrnovala také autonomní jízdu až po schopnost „zapojit a nabít“. Funkci implementovanou na australských nabíječkách Tritium, kde platba za nabíjení probíhá automaticky, když se auto zapojí do zásuvky.

Diess také nabídl aktualizaci vozu za 20 000 eur, který se poprvé přislíbí na rok 2020 v roce 2018. „Cena se stane výzvou. Pracujeme na elektrických vozech kolem 20 tisíc eur pro vstupní segmenty,“ řekl.

Diess řekl, že další aktualizace softwaru umožní „plug and charge“ v ID 4 v polovině roku 2022, stejně jako rychlejší nabíjení a „autohold“, který udržuje tlak aplikovaný při brzdění, aby bylo zastavení a rozjezd v provozu příjemnější.

„Toto léto budeme mít velkou aktualizaci OTA pro ID 4, která přidá funkce jako Plug&Charge a AutoHold a také vyšší kapacitu palubního nabíjení,“ napsal.

Diess také nabídl svůj pohled na používání LiDARu pro autonomní řízení, o čemž Elon Musk z Tesly často říkal, že je příliš energeticky náročné, a zašel tak daleko, že použití radaru vyzařujícího světlo v technologiích pro autonomní řízení nazval „bláznivým posláním“ a že „ každý, kdo se spoléhá na lidar, je odsouzen k záhubě.“

Dohoda VW s Argo AI již dala vzniknout plně elektrickému Kombi. Společnost doufá, že se uvede do provozu jako robo-taxi.

Diess tvrdí, že i když je implementace LiDAR stále drahá, nabízí „nadbytečné vnímání“ kamerám s plným prostorem.

„Technologie Lidar je stále drahá, ale dnes je to jediný způsob, jak nabídnout redundantní vnímání 360 kamerovým systémům. Ty jsou nutností,“ napsal. „Bezpečnost je při autonomním řízení opravdu zásadní. Pro řízení úrovně 3 potřebujete redundantní vnímání.“

Zdroj: thedriven.io, Vapol.cz