Folgore EV Droptop předpovídá slunečné dny

Meteorologové v rodném městě Maserati Modeně předpověděli léto s modrou oblohou. Nejnovějším elektromobilem italské luxusní automobilky je kabriolet s měkkou střechou nazvaný GranCabrio Folgore. Zatímco GranCabrio s benzinovým motorem debutovalo již v únoru, na sklonku zimy, Maserati dnes ve slunném italském Rimini sundalo střechu z varianty Folgore.

Seznamte se s GranCabrio Folgore

GranCabrio Folgore, které uvidíme v roce 2025, je elektrickou variantou benzinového GranCabria. Také je velmi úzce spřízněno s kupé GranTurismo Folgore. Dokonce tak úzce, že oba vozy sdílejí sochařský design exteriéru a elektrickou pohonnou jednotku o výkonu 818 koní.

Jeho tři elektromotory pohání akumulátor s kapacitou 83,0 kWh. Očekáváme, že pohonné ústrojí poskytne téměř identické výkony jako GranTurismo Folgore. To naznačuje čas 2,7 s na stovku, půl kilometru pod 11,0 s a odhadovaný dojezd kolem 385 km na jedno nabití.

GranCabrio Folgore

Stejně jako jeho dvojče kupé využívá GranCabrio Folgore 800 voltovou architekturu značky a unikátně tvarovanou sadu akumulátorů, která není plochou typickou pro elektromobily. Místo toho je tento paket ve tvaru písmene T navržený tak, aby se vešel do místa, kde by jinak byl tunel převodovky a hnacího ústrojí. Což pomáhá vyhnout se jakési výšce sedadel, která je u elektromobilů s tradičním uspořádáním vysoká.

Interiér

Kabina elektrického GranCabria zahrnuje prémiovou atmosféru, ekologické materiály a žádané technické funkce. Měkká střecha se rychle skládá při rychlosti do 50 km/h. Navrhli ji tak, aby se dala složit do co nejkompaktnějšího tvaru a zachovala tak prostor v kufru. Na předních sedadlech je pro cestující dostatek místa, ale přestože se na zadní sedadla vejdou dospělí cestující, předpokládáme, že většina z nich nebude nijak zvlášť pohodlná.

Ačkoli je k dispozici kůže, GranCabrio Folgore standardně dodávají s hedvábně příjemným čalouněním sedadel z Econylu, syntetického vlákna vyrobeného z recyklovaného nylonu. To je navíc opatřené laserem vyleptanou perforací, jež vytváří poutavý design. Pokud doufáte, že si užijete plavbu nahoře bez pod hvězdami, Maserati vybavilo obě přední sedadla ohřívači krku pro případ, že by vám bylo chladno.

Přední sedadla nastavíte v 18 směrech a volant potažený kůží má pádla řazení z broušeného hliníku a tlačítkem start-stop na levém rameni. Standardem je 12,3 palcový dotykový displej infotainmentu a samostatné dotykové ovládání klimatizace, 12,2 palcový digitální přístrojový štít, Apple CarPlay a Android Auto (obojí bezdrátově), head-up displej a audiosystém Sonus Faber s 16 reproduktory. Na přání je k dispozici stereo Sonus Faber s 19 reproduktory.

Folgore – interiér

Folgore: standardní výbava

Standardem je paket odstupňovaných kol a pneumatik. S 20 palcovými předními koly na pneumatikách o šířce 265 mm a 21 palcovými zadními koly na pneumatikách o šířce 295 mm. V nabídce je ne méně než šest různých designů kol, která jsou k dispozici také ve čtyřech různých povrchových úpravách. Na přání jsou k dispozici pneumatiky s nízkým valivým odporem. Zlepší dojezd, ale předpokládáme, že to bude na úkor přilnavosti v zatáčkách.

V nabídce jsou i asistenční prvky pro řidiče, přičemž GranCabrio s logem trojzubce na přídi skrývá senzor adaptivního tempomatu. Standardem je také automatické nouzové brzdění, asistent pro jízdu v jízdním pruhu a 360 stupňový systém vnějších kamer.

V současné době není na trhu žádný jiný kabriolet s elektrickým pohonem, pokud nepočítáme plug-in-hybridní Jeep Wrangler 4xe (nepočítáme). Proto je GranCabrio Folgore jedinečnou vyhlídkou. Připravte se však na to, že za něj draze zaplatíte. Očekáváme, že cena tohoto krasavce bude začínat na 220 000 dolarech (5,2 milionu Kč). Do showroomů prodejců by se měl dostat koncem letošního roku nebo začátkem roku 2025.