Forester 2025: Osvěžený, ale ne revitalizovaný

Subaru Forester je nyní 27 let starý. Už je dospělý. Nebo alespoň už nežije ve sklepě Fuji Heavy Industries, kde sloužil jako odrazový můstek pro rádoby kupce Outbacku. V této roli měl neforemný, ale přátelský Forester uschnout. Místo toho jich Subaru prodalo 2,7 milionu. Je těžké změnit produkt, jehož hodnota se pohybuje blízko hodnoty Grand Caymanu. Zvlášť když je průměrný věk kupujících 62 let. Zcela nový Forester každých pár let? Zbytečné.

Až na to, že byl. Kategorie kompaktních SUV je nyní ve Spojených státech největší a nejkonkurenceschopnější. Ve srovnávacích testech časopisu Car and Driver v letech 2013 a 2020 skončil Forester na posledním místě. Do našeho nedávného srovnání osmi SUV jsme Forester nezařadili, protože renovace modelu přišla o několik měsíců později. Stejně by nevyhrál.

Nová karoserie

Každý vnější panel karoserie je nový, podívejte se na ty hranaté podběhy kol. Takže vůz vypadá na hranici modernosti. A přesto je jeho tvar jaksi obecnější, zapomenutelnější, přičemž dva přihlížející hádali, že to byl „možná Explorer?“. Rozměry se ve srovnání s předchozími verzemi bez divoké karoserie téměř nezměnily – o 12 mm širší a o 15 mm větší celková délka. Udávaná pohotovostní hmotnost se pohybuje od 1590 do 1660 kg v závislosti na výbavě. Přinejmenším tedy patří k nejlehčím ve třídě.

Subaru

Zcela nová jsou také sedadla s agresivnějšími stehenními a ramenními opěrkami, ne že by je stávající boční držení vyžadovalo. Uvnitř jsou oblejší materiály a několik nápaditých výstřelků, zejména čalounění palubní desky, které jako by prasklo, když se setká s bočním ventilačním otvorem. Také smyslný kožený volant je možná převzatý od Maserati.

Značný balík odhlučnění, třikrát více strukturálního lepidla a silnější čelní sklo dokázaly zázraky při potlačování hluku motoru, řevu běhounu a bzučení větru. Přes všechno toto úsilí se nepodařilo utlumit štěněčí vrčení 2,5 litrového plochého čtyřválce. Na volnoběh, při otevřeném plynu a při jízdě rychlostí 110 km/h je zcela nový Forester hlučnější než model Sport 2019. Boxer-čtyřválec by klidně mohl být řadový čtyřválec – to znamená, že zní dokonce genericky. Tuhost konstrukce se nepatrně zvýšila, což je patrné při akceleraci na zvlněných šotolinových cestách, kdy méně vrzají dílčí agregáty.

Řízení vozu Subaru Forester

Řízení s elektronickým posilovačem převzali z modelu WRX, což zní úchvatně, ale není. Méně zpětného rázu, jistě, ale pocit je umělý a přenáší jen málo informací o struktuře vozovky nebo přilnavosti povrchu. Držení stopy ve středu vozu je nicméně dobré a řízení působí věrněji a propojeněji, pokud se rozhodnete pro model Sport, jedinou verzi s předstíranou ovladatelností. Komprese a odskok jeho vzpěr jsou o 3 % tužší a vysloužíte si 19 palcové Bridgestony řady 50. Drobná vylepšení, která však pocítíte už při prvních 50 metrech jízdy. Jestli si z této recenze něco odnesete, tak tohle: Kupte si model Sport.

Interiér

Objem zavazadlového prostoru zůstává velkorysý: 790 l se vztyčenými sedadly nebo 850 l v základním modelu. 1950, resp. 2120 l po sklopení sedadel a 1099 mm mezi podběhy zadních kol. Navíc se hranaté zvedací dveře otevírají téměř do bočních boků vozu a zadní dveře pro cestující se otevírají téměř kolmo.

Nezměněná je nejsvůdnější vlastnost modelu Forester: denní světlo. Spousta vzpřímeného skleníku, tradiční rohová přední okna a panoramatické střešní okno, které sahá až těsně nad kolena zadních cestujících. Výhled je vynikající v rozsahu 360 stupňů. Záložní kamera se dokonce probudí, pokud jste naložili lampy a psy, kteří zastíní lesní scenérii za vámi.

Samozřejmě nechybí ani „de rigueur“ 11,6 palcová obrazovka infotainmentu, která na vás zírá jako rozzlobený kyklop. Alespoň že dotykové volby jsou velké a čitelné a jsou zde nadbytečné přepínače pro ladění, hlasitost, teplotu a odmrazování. Volbu jízdních režimů pro jízdu v terénu a na sněhu však musíte konzultovat s dotykovým displejem. K tomu by měl být vedle řadicí páky umístěn manuální přepínač.

Motor Foresteru se téměř nezměnil

Co se změnilo nejméně, je motor. Stále známý plochý čtyřválec o objemu 2,5 litru, který má nyní výkon 180 koní místo 182, což je nejméně v této třídě. O turbodmychadle se nemluví. Abychom byli spravedliví, vrchol točivého momentu (238 N.m, oproti 235 N.m) se nyní projevuje při 3700 otáčkách za minutu namísto 5400, což je v městském provozu přínosem. Rozjezd je plynulý jako puding. Nejspíš vanilkový.

Bezstupňová automatická převodovka s plynulou změnou převodového poměru nabízí nyní osm stupňů namísto sedmi (v předchozí generaci měl osm simulovaných převodů pouze model Wilderness) a nevrčí tak horlivě. Pod široce otevřeným plynem napodobuje řazení při 5900 otáčkách za minutu, takže většina kupujících bude předpokládat, že kolem sviští převodové stupně. Automatické vypínání a startování motoru lze vypnout, ale při každém restartu se výchozí nastavení vrátí do aktivního stavu. Na naší dálniční smyčce s rychlostí 120 km/h dosáhl Forester 7,6 l/100 km, což je méně, než udává EPA.

Sprinty na 100 km/h trvající 8,3 sekundy jsou stále ještě ponurými conestogskými pochody, které patří k nejzdlouhavějším v této třídě. Dali bychom přednost šestistupňové manuální převodovce (Subaru v nich bývalo tak dobré), i když stávající pádla řazení poskytují řidiči alespoň trochu kontroly. Citlivost brzd je v pořádku a 52,5 m z rychlosti 110 km/h by v posledním srovnání bylo uprostřed. Na povrchu s nízkým třením můžete brzdy na prahu zablokování držet snadno.

Zajímá vás cena?

Ceny se pohybují od 31 090 do 41 390 USD (720 000 – 960 000 Kč). Námi preferovaný Sport zůstává dosažitelný za 35 890 dolarů (835 000 Kč), což je o 11 tisíc dolarů méně (25 000 Kč), než je dnešní průměrná cena nového vozu. Nedávný Forester Wilderness zůstává v showroomech, ale pouze v loňském provedení, bez aktualizace. A žádné vysvětlení.

Forester

Tisícům kupujících stačí pouhé slovo „Subaru“. Vypovídá o zdatnosti v každém počasí, světlé výšce 220 mm a životopisu, který se hemží pochvalnými slovy o bezpečnosti. C/D oslavoval původní Subary částečně proto, že byly svérázné, křupavé a výstřední, stejně jako Saaby a Volva té doby. Už ne. Nejnovější Subaru je stejně výstřední jako Big Mac.

Forester si dlouho říkal o větší interakci s řidičem, o cokoli, co by ho odlišilo. Jeho vrozená funkčnost byla mezitím odhozena do japonského příkopu. Jistě, je praktický od nárazníku k nárazníku. Ale jestli vám jde jen o tohle, běžte se obejmout s myčkou nádobí. Tato renovace působí polovičatě, přestože Forester ve skutečnosti chtěl dostat úplně nové srdce.