Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé

Kladívko vydalo známý zvuk – prodáno! Jeden ze dvou unikátních exemplářů sporťáku Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé z roku 1955 prodal na aukci RM Sotheby’s za rekordní částku 330 000 000 000!

Exkluzivní klenot na čtyřech kolech se tak současně stal nejcennějším vozem v automobilové historii! Nový majitel a sběratel zůstal v anonymitě. Pozoruhodný model 300 SLR vycházel z velmi úspěšného vozu W 196 R Grand Prix. S jezdcem Juanem Manuelem Fangiaem vyhrálo dva tituly mistra světa, ale s motorem zvětšeným na 3,0 litru pro závod sportovních automobilů. Vozidlo s originálními dveřmi, které se otevírají směrem nahoru, má maximální rychlost stanovenou na 290 km za hodinu.

Mercedes-Benz Uhlenhaut Coupé

Nejen ve své éře patřil Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé nejrychlejším silničním legendám. Ke zmíněnému rekordnímu prodeji došlo 5. května na aukci zorganizované v muzeu MercedesBenz ve Stuttgartu pod křídly aukčního domu RM Sotheby’s. Mezi pozvanými hosty nechyběli vybraní zákazníci značky Mercedes a mezinárodní sběratelé automobilů a umění, kteří sdílejí firemní hodnoty Mercedes-Benz. Vítězná aukční nabídka ve výši neuvěřitelných 330 000 000 000 Kč což z tohoto „meďáku“ činí de facto nejcennější vůz v motoristické historii.

Historie Uhlenhaut Coupé

„Jsme hrdí, že můžeme přispět svou historickou sbírkou k této iniciativě spojující minulost s budoucností techniky a dekarbonizační technologie. Soukromý kupec souhlasil s tím, že kupé 300 SLR Uhlenhaut zůstane přístupné veřejnosti při zvláštních příležitostech. Zatímco druhé původní kupé 300 SLR zůstává ve vlastnictví společnosti a i nadále ho najdeme v muzeu Mercedes-Benz ve Stuttgartu,“ uvedl Marcus Breitschwerdt, Benz Heritage.

Dosavadní cenový rekord na prodejní aukci za auto měl hodnotu „jen“ 2 miliardy Kč. Mimochodem, už samotná vyzývací cena za Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé byla dokonce vyšší než prodejní cena za Ferrari 250 GTO z roku 1962. Spořák z Maranella byl ozdobou prodejní aukce RM Sotheby’s před čtyřmi sezónami, kdy vytvořil dosavadní prodej. A nejen to. Srdcovka britsko-německého nadšence Rudolfa Uhlenhauta 300 SLR se nyní nachází v první desítce nejcennějších položek, které se kdy prodaly na aukci.

Nadace Mercedes-Benz

Výtěžek bude použit na založení celosvětové nadace „Mercedes-Benz Fund“. Jejiž cílem bude mladým lidem poskytovat vzdělávací a výzkumná stipendia v oblasti environmentalistiky a dekarbonizace. „Ani nedokážu slovy skutečně vyjádřit důležitost a význam tohoto prodeje. Můžeme říci, že si nikdo nikdy nepředstavoval, že tento vůz nabídnou někdy k prodeji. Pro Mercedes-Benz bylo absolutní otázkou cti požádat RM Sotheby’s o realizaci aukce. Vysvětlil jménem RM Sotheby’s Peter Wallman, šéf představenstva pro Velkou Británii a region EMEA.

Mercedes-Benz 300 SLR

Předseda RM Sotheby´s pro evropský kontinent Oliver Barker na adresu rekordně vydraženého sporťáku s křídly na aukci dodal: „Je to absolutní vzrušení. Málokdo snil o tom, že se tento velký klenot, Ulenhaut Coupé, motoristické historie vůbec někdy objeví v prodeji.“

Zdroj: automagazin.sk, top-voziky.cz