Ford F-150 Lightning vyprodaný, začíná se teprve vyrábět

Ford F-150 Lightning 2022 již vyprodán. Co je podstatné, tak to, že se začíná teprve vyrábět. První elektrický pickup Ford míří k zákazníkům. Objednávky na všechny modely 2022 kvůli vysoké poptávce již uzavřeli.

V novém centru společnosti Rouge Electric Vehicle Center v Dearbornu ve státě Michigan dnes konečně začínají vyrábět napjatě očekávaný Ford F-150 Lightning 2022. Zahájení výroby by mělo být vítanou zprávou pro zákazníky, kteří si již model 2022 Lightning rezervovali, ale ti, kteří tak neučinili, budou mít omezené možnosti, jak si jej pořídit.

Ford podle prohlášení na svých spotřebitelských stránkách uzavřel maloobchodní objednávky na všechny modely 2022 kvůli vysoké poptávce. Společnost nedávno učinila podobný krok, když uzavřela objednávky na Mustang Mach-E 2022. Taktéž s odkazem na vysokou poptávku po modelu. Jak však včera informoval CarsDirect, lidé budou mít stále možnost koupit si modely Lightning, které jsou skladem u dealerů. Taky je ale možné, že budou mít cenovou přirážku. Druhá možnost, která se nabízí – počkat na modely z roku 2023. Tyto objednávky otevřou letos v létě.

Ford F-150 Lightning
Ford F-150 Lightning

Ford F-150 Lightning 2022 je druhým elektrickým pick-upem, který se dostal na trh po modelu Rivian R1T. Ten se začal prodávat koncem loňského roku.

Cena modelu Lightning začíná na 1 milionu za základní model Pro s dvoumotorovou pohonnou jednotkou o výkonu 426 koní, pohonem všech kol a baterií se standardním dojezdem, která podle generálního ředitele společnosti Ford Jima Farleyho bude mít podle EPA dojezd 370 km. EPA zatím tyto oficiální hodnoty na svých webových stránkách nezveřejnila. Odhadovaný dojezd modelu Lightning se údajně zvýší na 520 km s dostupnou baterií s prodlouženým dojezdem, která přináší také výkonnější elektromotory s kombinovaným výkonem 563 koní.

Nejvyšší úroveň výbavy Platinum je k dispozici pouze s posledně jmenovanou konfigurací a její cena začíná na 2 200 000 korun.

Představení od Fordu
Představení od Fordu

Ford investuje do výroby

Centrum pro elektromobily Rouge, kde se Lightning vyrábí, bylo nedávno postaveno v rámci investice 700 milionů dolarů do centra Ford Rouge. Ford investoval 250 milionů dolarů také do centra Van Dyke Electric Powertrain Center a závodu na výrobu komponentů v Rawsonville. První z nich dodává elektromotory a transaxle pro model Lightning. Druhý montuje baterie.

Při dnešním představení modelu Lightning Farley promluvil k přítomným v Rouge Center i k těm, kteří jej sledovali prostřednictvím živého přenosu na YouTube. Uvedl, že Ford plánuje vyrábět 150 000 Lightningů ročně. Tvrdil také, že do konce roku 2023 bude společnost vyrábět 600 000 elektromobilů ročně a do čtyř let 2 miliony ročně. Farley uvedl, že Ford nakonec plánuje vyrábět další elektrické vozy ve svém novém komplexu BlueOval City ve Stantonu ve státě Tennessee.

Uvidíme, jestli tyto ambiciózní plány Ford naplní.

Zdroje: Car and Driver, TowPoint