Telo MT1 – elektromobil velikosti Mini Cooper SE

Kalifornský start-up Telo, který vyrábí elektromobily, přetváří koncept pickupů. Jeho nový elektrický vůz Telo MT1 má rozměry Mini Cooperu SE

Nový kalifornský start-up Telo, který vyrábí elektromobily, přetváří koncept pickupů. Jeho nový elektrický vůz Telo MT1 má rozměry Mini Cooperu SE, ale možná stejnou praktičnost, jakou bychom očekávali od nákladního vozu střední třídy, jako je Toyota Tacoma. Elektrický nákladní vůz za 1 100 000 je také údajně nejúspornější na světě.

Zkušení zakladatelé startupu Telo

Generální ředitel Jason Marks, odborník na testovací systémy ADAS s dlouholetými zkušenostmi v automobilovém průmyslu, založil start-up v Silicon Valley spolu s technickým ředitelem Forrestem Northem, který byl v prvním týmu Tesly, jenž vyvinul Roadster. Marks je držitelem patentů v oblasti LiDAR, zatímco North má 15 patentů v oblasti baterií a nabíjení elektromobilů.

Nový elektrický vůz Telo MT1 má rozměry Mini Cooperu SE
Nový startup Telo přichází s konceptem elektrického modelu MT 1

Aby svůj nápad uskutečnili, přivedli zakladatelé do společnosti Telo Yvese Behara jako vedoucího designu a poradce. Behar má za sebou mimo jiné práci designéra pro značky jako Samsung, L’Oreal, Puma a Prada. Nyní má na starosti design modelu Telo MT1.

Design

Zdá se, že úkolem se stalo využítí podvozku skateboardu, eliminace přebytečný prostor a maximalizace praktičnosti. Velká část karoserie spolu s některými součástmi podvozku se vyrobí z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP), který je dnes údajně mnohem dostupnější k pořízení než před několika lety.

Na délku měří pouhých 386 cm
Na délku měří model MT 1 stejně jako Mini Cooper SE

Předností elektrického vozu jsou jeho kompaktní rozměry. Na délku měří pouhých 386 cm. Tedy stejně jako Mini Cooper SE. Na šířku měří 185 cm a na výšku 167,6 cm, což je srovnatelné s Audi Q4 e-tron. Na rozdíl od tradičních vozů nemá dlouhou kapotu – elektrický pohon ji nevyžaduje. Místo toho má plochou přední část s ližinou a skloněným čelním sklem.

Má pětimístnou kabinu pro posádku. Lůžko o délce 152 cm je stejně dlouhé jako u Hummeru EV a zároveň o 15,2 cm delší než u Rivianu R1T, který má lůžko o délce 137 cm.

Lůžko o délce 152 cm je stejně dlouhé jako u Hummeru EV a zároveň o 15,2 cm delší než u Rivianu R1T
Model má uvnitř pět míst k sezení a vzadu velký úložný prostor

Zdá se, že lůžko podporuje více variant a použití. Podobně jako u Rivianu má pod sebou úložný tunel, který může fungovat také jako prostor pro nohy třetí řady sedadel. V případě potřeby může mít vůz 8 míst k sezení, pokud se přidá obytná skořepina. Když se lůžko prodlouží na zadní sedadla, mohou uživatelé díky modulárním středovým dveřím pojmout 274,3 cm dlouhé surfovací prkno, tvrdí Telo.

Pod kapotou Telo MT1

Subkompaktní elektrický nákladní vůz se zdá být průbojný, alespoň na papíře. Jeho dva motory dokáží vyvinout výkon 500 koní. Nákladní vůz o hmotnosti 4 400 kg zvládne zrychlení z 0-100 km za 4,0 sekundy a jeho maximální rychlost je 200 km/h.

Jeho baterie s kapacitou 106 kWh dokáže podle společnosti Telo zajistit dojezd 563 km a dokáže se rychle nabít z 20-80 % za 20 minut. Společnost chce zpočátku používat válcové články Samsung 2170 a pick-up získá nativní podporu severoamerického standardu nabíjení (NACS).

Jeho baterie s kapacitou 106 kWh dokáže podle společnosti Telo zajistit dojezd 563 km a dokáže se rychle nabít z 20-80 % za 20 minut
Telo MT 1 má odhadovaný dojezd 563 km

Zdá se, že se klade velký důraz na těsné balení. Výška akumulátoru je pouhých 9,9 cm, což umožňuje světlou výšku 25,4 cm. Terénní pneumatiky se stanou součástí standardní výbavy, stejně jako nezávislé zavěšení zadních kol.

Celková nosnost činí 1 600 kg, což je nepatrně méně než u modelu Rivian R1T. Tažná kapacita je však pouze 2 993 kg, což je zhruba polovina toho, co utáhne R1T.

Zde je vyjádření technického ředitele a spoluzakladatele Forresta Northa k baterii: „Naše patentované akumulátory jsou prostorově optimalizované tak, aby při malých rozměrech umožňovaly dojezd mezi nabíjeními úctyhodných 563 km a zároveň se daly dobře vyrobit.

Časový plán výroby

Zájemci si mohou vůz předobjednat prostřednictvím webových stránek společnosti Telo, přičemž je třeba složit zálohu ve výši 152 dolarů (3 400 korun). Očekává se, že funkční prototyp by mohl být hotový do konce léta, informoval Electrek.

Značka chce mít prvních 500 ručně vyrobených vozidel Telo MT1 do konce roku 2025 a dalších 10 000 kusů vyrobených na zakázku v roce 2026. Berme to však s rezervou, protože začínající firmy se často potýkají se zpožděním termínů.

Zdroje: motor1, TowPoint