Rivian R1T Launch Edition 2022 – test

Rivian

První elektrický pick-up moderní doby. Rivian R1T je praktickým pracovním koněm a působivým představitelem technologie elektrických vozidel.

„Parádní auto, brácho. To je Kybertruck?“ zeptal se zvědavý zákazník. Byli jsme na prvním nočním výletě v Rivianu R1T. Jeho jedinečný světelný podpis ho v prostředí jihovýchodního Michiganu bohatém na pickupy prozrazuje jako něco jiného. Je možné, že nakupující měl smysl pro humor a rýpl si do komentářů bývalé manažerky Rivianu Laury Schwabové, která se na Rivian obořila kvůli „toxické bratrské kultuře“ a několik dní před vstupem společnosti na burzu podala na značku žalobu kvůli diskriminaci na základě pohlaví. Jak dokládá úvodní cena akcií, společnost Rivian je skutečně oblíbencem tech-bro. Tři dny po IPO přesáhla hodnota 12 let staré společnosti 120 miliard dolarů. V době tisku její hodnota klesla na 71 miliard dolarů.

Nový Rivian pohled na přední kapotu
Nový Rivian pohled na přední kapotu

Ať už je hodnota společnosti jakákoli, ukazuje se, že Rivian vyrábí zatraceně dobrý malý náklaďák. Říkáme „malý“, protože základní cena R1T Launch Edition 74 075 dolarů (1 550 000Kč) odpovídá spíše menšímu vozu. Ale rozměry a proporce se blíží spíše středně velkému pickupu. Na pohled se zdálo, že je velikostně totožný s Fordem Ranger našeho fotografa. Přesto je R1T s délkou 217,1 palce o 6,3 palce delší a jeho rozvor 135,8 palce je o neuvěřitelných 9,0 palců delší.

Technické specifikace nového Rivianu

Hmotností 7173 kg se Rivian R1T blíží třídě těžkých tříčtvrtinových pick-upů. Velkou část jeho hmotnosti tvoří 7776 článků v 1755kilogramové sadě akumulátorů s kapacitou 128,9 kWh. Žádný tradiční těžký pickup však nemá k dispozici 835 koní. Díky tomuto výkonu drží R1T pomyslnou cenu za nejrychlejší pickup. Na šedesátce je za 3,3 sekundy, na stovce se objeví za 9,0 sekundy. Čtvrt míle ujede vůz za 11,9 sekundy a jede rychlostí 110 km/h. Každý ze čtyř elektromotorů pohání jedno kolo a starty jsou snadné a opakovatelné. Motor v každé zatáčce může umožnit funkci Tank Turn, která dělá dojem smyku, ale ta zatím není ve výrobě.

Motory také poskytují dostatečný počet rekuperací, aby umožnily provoz s jedním pedálem. Ani v režimu Standard regen (k dispozici je i High) není potřeba šlapat na promáčený a měkký brzdový pedál. A tím aktivovat kotouče všech kol. Pokud byste potřebovali prudce sešlápnout brzdu, vůz zastaví z rychlosti 110 km/h na 177 metrech. To je působivě krátká vzdálenost vzhledem k hmotnosti této věci a 20palcovým robustním pneumatikám Pirelli Scorpion All Terrain Elect (vyvinutým speciálně pro Rivian) našeho testovacího vozu. Pirellis jsou bezplatnou volbou oproti 21palcovým celoročním pneumatikám, které jsou vhodnější na silnici.

Jaký má dojezd?

Jak asi domyslíte, Rivian podává v přímém směru velmi dobré výkony. Od elektromobilů automaticky očekáváme hříšné zrychlení. Co dělá tento vůz skvělým, je to, jak dobře jezdí. Díky nezávislému zavěšení kol vpředu i vzadu, vybavenému adaptivními tlumiči, vzduchovými pružinami a hydraulickým řízením proti přetáčení – silniční vozy McLaren používají stejnou technologii, která je ve většině motorsportů zakázaná – jezdí tento 3,5tunový vůz jako luxusní sedan.

I když je odpružení nastaveno na tuhý chod, je stejně nešetrné jako u běžného pickupu. Pokud potřebujete větší světlou výšku, vzduchové pružiny nabízejí 6,5 palce vertikálního nastavení. Pouze při pokusech o svižnou jízdu s R1T po polní cestě nebo na skidpadu, kde jeho pneumatiky Pirellis dodávají 0,80g, pocítíte, jak se jeho hmotnost a setrvačnost brání povelům volantu.

Jednou z našich největších otázek, a pravděpodobně i vaší. Jak daleko dokáže elektrický pick-up s jednou z největších baterií, které jsou v současnosti v prodeji, dojet na jedno nabití? EPA uvádí dojezd 314 km, ale to je s dálničními pneumatikami, nikoliv s terénními. Při našem testu na dálnici při rychlosti 110 km/h jsme zjistili, že dojezd modelu R1T je 350km.

Připojte přívěs a dojezd se sníží na polovinu (viz náš test tažných vozidel). Námi zjištěná účinnost 35 MPGe byla o polovinu nižší než kombinovaný odhad EPA, který činí 70 MPGe. Část tohoto nízkého výsledku lze připsat na vrub pneumatikám Pirellis připraveným na jízdu v terénu; část může být způsobena téměř mrazivými okolními teplotami. Abychom zjistili, jak se chlad projevil na baterii, budeme muset R1T dostat zpět k testu v mírnějším ročním období. (Stojí za zmínku, že tato baterie je střední nabídkou modelu R1T. Větší baterie s odhadovanou kapacitou 172,0 kWh se k zákazníkům dostane v roce 2023 a po ní bude následovat menší sada nezveřejněné velikosti).

Něco z interiéru Rivianu

Téměř kompletně černý interiér vozu R1T působí sofistikovaně a zároveň příjemně. Rivian potahuje sedadla „veganskou kůží“, což je marketingový výraz pro „vinyl“. Naštěstí všechny povrchy, včetně dřeva s otevřenými póry zvýrazněného nepříliš jasným ambientním osvětlením, vypadají a působí přiměřeně ceně našeho R1T Launch Edition 76 875 USD (1 620 000Kč). Zadní sedadla jsou prostorná, ale ne jako v Ramu 1500. Ložná plocha, zavazadlový prostor a tunel na výbavu – nákladový prostor přesahující šířku vozu za zadními dveřmi – dohromady poskytují 52 krychlových stop uzamykatelného úložného prostoru.

Rozhraní a ovládací prvky Rivianu jsou jako z příručky společnosti Tesla. Nastavení sklonu a dosahu volantu, polohy bočních zrcátek a dokonce i úhlu výdechů ventilace se provádí prostřednictvím centrálního 16,0palcového dotykového displeje. Přístrojový panel s úhlopříčkou 12,3 palce také napodobuje Teslu a poskytuje situační hlášení v reálném čase, které tak trochu vypadá jako moderní verze pojízdné silnice v arkádové hře Pole Position z 80. let, kde virtuální auta a kamiony projíždějí kolem nehybného obrazu R1T. Dokonce i adaptivní tempomat a Driver+ (poloautonomní systém Rivian) se v R1T aktivují stejně jako v Tesle – klepnutím na řadicí páku.

Interiér Rivianu
Interiér Rivianu

Inspirace u Tesly?

Společnost Rivian naštěstí nekopírovala úroveň hluku v kabině vozu Tesla. Při ustálené rychlosti 70 km/h hučí interiér R1T na úrovni 67 decibelů, což je o tři méně než u našeho dlouhodobého Modelu 3. Na rozdíl od Tesly více izoluje od zvuků způsobených nerovnostmi, dilatačními spárami a drsnou vozovkou. Silnou vrstvu pohodlí a kultivovanosti R1T připisujeme jeho hmotnosti a „skateboardové“ architektuře, tedy kombinaci akumulátoru a nízko položené konstrukce karoserie na rámu.

Měli jsme R1T s raným softwarem, který Rivian viní z naší největší stížnosti: četných pádů obrazovky infotainmentu. Nedokázali jsme zjistit příčinu, ale občas obrazovka zčernala. Jednou došlo k současnému výpadku displeje přístrojů a středové obrazovky, což nám umožnilo vzácnou příležitost sdělit zvědavému policistovi, že upřímně nevíme, jak rychle jedeme. Obrazovky se vždy vrátily k životu, když jsme vůz zaparkovali a z nedostatku lepší funkce zacyklili zapalování, a to vystoupením a zamknutím dveří, protože zde není žádné tlačítko pro zapnutí/vypnutí. Společnost Rivian nám sdělila, že problém by měla vyřešit aktualizace over-the-air.

Praktický pracovní vůz
Praktický pracovní vůz

Závěr k Rivianu?

Spolehlivost je oprávněnou obavou u každého nového produktu nebo společnosti. A opravit Rivian může způsobit v krátkodobém horizontu také problém. Servisní střediska se nacházejí ve velkých centrech – New York City, L.A., Denver – a v roce 2023 plánuje mít v provozu 120 kamenných servisů a více než 1000 servisních vozů. Tesla si prošla stejnými bolestmi růstu a problémy Rivianu se nakonec možná vyřeší, až servisní střediska dosáhnou kritického množství. Když se Rivian dobře postará o své první zákazníky, věříme, že značka pozná stejný druh evangelických oddaných jako Tesla.

Mezi obavy bývalého šéfa společnosti Rivian Schwaba patřilo, že Rivian stanovuje příliš nízké ceny svých vozů a na každém kusu vykazuje příliš velkou ztrátu. To je možné, ale odvážná cenová politika může zvýšit objem a přesvědčit zákazníky, že jejich R1T je dobrá koupě, ať už jsou drobné nepříjemnosti nebo ne. Očekáváme, že budete mít stejný pocit jako máme my: že R1T je neuvěřitelně skvělý vůz.

Zdroje: Car and Driver, Vapol