Obrovské podzemní město objevené v Turecku

Náhodou archeologové narazili na síť jeskyní v jihovýchodním Turecku – a objevili důkazy o městě, které kdysi mělo pravděpodobně až 70 000 obyvatel. Bylo tedy obrovské. Hledali zde raní křesťané útočiště?

Staré město Midyat v jihovýchodním Turecku

Brána do podsvětí se objevila při úklidu: To, co před dvěma lety začalo projektem čištění a konzervace historických ulic a domů starého města Midyat v jihovýchodním Turecku, vedlo k velkolepému archeologickému nálezu. Z jeskyně nalezené během těchto prací archeologové vykopali síť chodeb, které odhalily obrovské a masivní podzemní město, hlásí anglicky psané noviny Daily Sabah.

Archeologové při práci v Matiate
Archeologové při práci v Matiate

V souladu s tím byla nalezena místa uctívání, síly, vodní zdroje a řada spojení s dalšími místnostmi. V jeskynní síti se také nalezla řada předmětů, které se datovaly do 2. a 3. století našeho letopočtu. Místo se pojmenovalo Matiate, podle starověkého asyrského názvu města Midyat poblíž syrských hranic. Zdá se, že vědecké studie na toto téma zatím nejsou k dispozici.

,,Matiate se používá nepřetržitě už 1900 let,“ řekl Gani Tarkan, ředitel muzea v hlavním městě provincie Mardin. „Nejprve byla postavena jako úkryt nebo útočiště.“ Odkryta je jen malá část jeskyní, vykopávky by měly pokračovat pod celým starým městem. ,,Odhadujeme, že v této oblasti žilo v podzemí nejméně 60 000 až 70 000 lidí.“ To by ze suterénního sídliště činilo zhruba velikost moderního města výše.

Pevnost Asyřanů

Vstup do jeskyně ve starém městě Midyat
Vstup do jeskyně ve starém městě Midyat

V Anatolii se objevilo mnoho podzemních měst, včetně osmipatrového komplexu Derinkuyu v oblasti Kappadokie. Ale žádné z těchto měst neodpovídá rozměrům Matiate, říká Tarkan. Poukázal na to, že raní křesťané se často skrývali v jeskyních před pronásledováním římskou nadvládou.

Nadzemní Midyat, stejně jako okolní vrchoviny, jsou plné dokladů křesťanské kultury, protože tam až do 20. století dominovala asyrská menšina. V roce 1915 se velká část asyrského obyvatelstva stala obětí masového vraždění. A následného vyhnání v rámci Osmanské říše, která se spojila s Německem. Během Turecké republiky se město stalo opět osídleno především Asyřany. Ale od roku 1979 většina křesťanů uprchla kvůli konfliktu s Kurdy a tureckým státem. Dnes Midyat také ubytovává křesťanské uprchlíky ze Sýrie, ale zároveň se syrská pravoslavná církev cítí pod tlakem tureckého vedení. Odkaz na ranou historii je proto politicky citlivý.

Daily Sabah, který se považuje za blízkého tureckému prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoğanovi, píše, že po kompletním vykopání Matiate se ve starém městě Midyat očekává značný příliv turistů.

Zdroj: spiegel, Vapol