Zatmění Slunce trochu jinak – z kokpitu letadla společnosti NASA

Lidé v USA mohou dnes sledovat zatmění Slunce ze země. Několika šťastlivcům společnosti NASA se však naskytne bližší pohled z kokpitu letadla

Miliony pozorovatelů v USA mohou dnes sledovat zatmění Slunce ze země. Několika šťastlivcům z posádek letadel společnosti NASA se však naskytne mnohem bližší pohled.

Až v pondělí 8. dubna přejde přes USA úplné zatmění Slunce, mělo by se v jeho dráze nacházet přibližně 31 milionů lidí. Mnohem více lidí se pravděpodobně vydá na cestu za touto událostí, která má být viditelná na rozsáhlých územích USA a Mexika.

NASA se chce na zatmění Slunce podívat z „první řady“

Přesně to udělají čtyři piloti Nasa, kteří společně poletí se dvěma specializovanými letadly WB-57 u pobřeží Mexika. Zde začnou sledovat dráhu totality – neboli úplné tmy – od jihozápadu k severovýchodu.

Zůstanou ve stínu vrhaném při přechodu Měsíce přes Slunce po dobu sedmi minut. Na zemi počítejte jen pouhé čtyři minuty. Zatmění by měli studovat pomocí četných přístrojů ve výšce 50 000 stop (15 km).

„Je to nesmírně vzrušující,“ říká pilot společnosti Nasa Tony Casey, operátor senzorového zařízení (SEO) na jednom ze dvou letadel. „Jsem nadšený, že mohu letět na tuto misi. Těším se už jen na ten zážitek, že budu v tu chvíli u toho.“

Speciální letadla

Casey má být druhým členem posádky jednoho ze dvou letounů WB-57. Jeho zodpovědnost se týká obsluhy přístrojů letounu při studiu zatmění. Uvnitř přídě letadla má Caseyho řízený systém kamery a dalekohledu pořizovat snímky Slunce v infračerveném a viditelném světle. To dále pomůže studovat jeho atmosféru – korónu – při pohybu kolem Měsíce a také hledat prachový prstenec a asteroidy, které by mohly být viditelné v blízkosti Slunce.

Letouny WB-57 jsou pro studium zatmění zvláště vhodné
NASA vyšle do vzduchu speciální letouny pro pozorování zatmění Slunce

Letadla „mají systém, který se připevňuje na příď letadla a který umožňuje umístit tam teleskop,“ říká Amir Caspi z Jihozápadního výzkumného institutu v Coloradu. Podobné experimenty se uskutečnily v roce 2017, kdy přes USA přešlo předchozí úplné zatmění Slunce.

Start a průběh mise

Přibližně dvě hodiny před zatměním odstartují obě letadla z Ellington Field poblíž Johnsonova vesmírného střediska společnosti Nasa v texaském Houstonu a poletí do Mexika. Poletí rychlostí 740 km/h. To sice zdaleka nedosahuje rychlosti samotného stínu zatmění. Ten by se měl pohybovat rychlostí asi 2 500 km/h, ale je to dost na to, aby letadla strávila za totality delší dobu, než by tomu bylo na zemi, kdyby se řítila spolu se stínem.

„Je zřejmé, že s ním nemůžeme držet krok,“ říká Casey. „Takže chceme být na místě a dívat se na správné místo. A pak, jakmile se Slunce zakryje, začneme sledovat tuto dráhu až zpět do vzdušného prostoru USA.“

I když je obsluha zařízení nejdůležitější, Casey doufá, že si najde čas zatmění také skutečně spatřit na vlastní oči. „Musíme si ověřit, že bylo dosaženo totality, než použijeme tuto velmi drahou vědeckou kameru a přístroj,“ říká. „Ale kromě letmého pohledu budu pravděpodobně sledovat obrazovku, abych se ujistil, že přístroj není unášen.“

Pobyt v takové výšce poskytne kvůli řidší atmosféře výhled nesrovnatelný se zemí. „Měl by být mnohem ostřejší, protože jste nad mlhou,“ říká Casey. To také poskytne vědecké výsledky, kterým se na zemi nelze rovnat. „Celý důvod, proč vidíme oblohu modrou, způsobuje rozptyl světla v atmosféře,“ říká.

Letoun WB-57 a Caseyho mise

Letouny NASA s označením WB-57 jsou pro studium zatmění zvláště vhodné. A to díky svému dlouhému doletu – asi 4 000 km – a velkému množství času, který mohou strávit ve vzduchu (přibližně šest a půl hodiny). Letouny se však nepoužívají pouze pro pozorování zatmění, ale Nasa je využívá i pro jiné výzkumné nebo fotografické mise, např. pro pozorování startů raket.

V listopadu 2022 letěl Casey v jednom z letadel a fotografoval misi Nasa Artemis I k Měsíci, zahajovací start nové obří rakety Space Launch System (SLS) a také fotografoval první start obří rakety Starship společnosti SpaceX v dubnu 2023.

Díky tomu má Casey pravděpodobně jednu z nejpůsobivějších prací v okolí, ale drží se velmi pevně při zemi. „Jsem kluk z velmi malého města v severozápadní Alabamě,“ říká. „Nějakým způsobem jsem se dopotácel do pozice, kdy létám v tomto mimořádně unikátním letadle na okraji atmosféry a vidím starty raket a teď i zatmění. Prostě se snažím dělat to nejlepší, co umím, v pozici, do které jsem se dostal.“

Zdroje: bbc, TowPoint