Celosvětový nedostatek čipů: Zisky Toyoty klesají s tím, jak je výroba zasažena

Japonský gigant automobilového průmyslu Toyota zaznamenal za poslední tři měsíce roku 2021 pokles zisku o 21 %, protože celosvětový nedostatek čipů zasáhl výrobu.

Společnost uvedla, že její provozní zisk za třetí čtvrtletí dosáhl 784,4 miliardy jenů (5 miliard GBP; 6,8 miliardy USD).

Nejprodávanější výrobce automobilů na světě také snížil svůj roční cíl výroby o 500 000 vozů na 8,5 milionu.

Dostatek mikroprocesorů

Přichází to tak, že výrobci po celém světě se snaží najít dostatek mikroprocesorů pro své produkty.

„Upřímně se omlouváme za nepříjemnosti způsobené našim zákazníkům v důsledku série snížení objemu výroby od loňského léta. Pracujeme na co nejrychlejším obnovení plné výroby,“ uvedla Toyota v prohlášení.

V září Toyota snížila svou celosvětovou produkci vozů o 40 % kvůli nedostatku čipů.

Pozastavení výroby kvůli nedostatku dílů

Společnost také v posledních měsících oznámila řadu pozastavení výroby kvůli nedostatku dílů, protože pandemie zasáhla dodavatelské řetězce.

Konkurenční automobilky včetně Volkswagenu, General Motors, Fordu, Nissanu, Daimleru, BMW a Renaultu také v posledních měsících omezily výrobu vozidel.

„Nedostatek čipů bude v roce 2022 stále tížit Toyotu, ale pravděpodobně budou zvládat jakékoli problémy lépe než jejich kolegové,“ řekl BBC Tu Le, výkonný ředitel Sino Auto Insights.

„Myslím, že ve skutečnosti vidí příležitost v krizi kvůli své důvěře ve zvládnutí nedostatku lépe než GM a VW. Takže relativně vidím, že Toyota má ve srovnání s jejich konkurenty silný rok,“ dodal.

Logo Toyota je vidět na autě Toyota pokrytém sněhem.
Logo Toyota je vidět na autě Toyota pokrytém sněhem

Minulý měsíc Toyota upevnila svou pozici největšího prodejce aut na světě, když rozšířila svůj náskok před nejbližším konkurentem VW.

  • Toyota prodlužuje zastavení výroby aut v Japonsku
  • Toyota v době krize čipů sníží výrobu o 40 %.

Kromě toho Toyota v lednu varovala zákazníky v Japonsku, že budou muset čekat až čtyři roky, než převezmou dodávku jejího nového SUV Land Cruiser.

Firma uvedla, že zpoždění nesouvisí s globálním nedostatkem čipů nebo krizí dodavatelského řetězce.

Důvody dlouhé dodací lhůty však odmítla komentovat.

Land Cruiser, uvedený na trh v roce 1951, je nejdéle prodávaným vozidlem Toyoty, s celkovým počtem 10,6 milionu prodaných kusů k srpnu loňského roku.

2px prezentační šedá čára
Analytický box Mariko Oi, korespondent Aisa

Pandemie zaznamenala prudký nárůst poptávky po spotřební elektronice a lékařských zařízeních, které všechny obsahují počítačové čipy.

To znamenalo, že pro automobilky nezbylo dost polovodičů.

Když počátkem loňského roku poprvé zasáhl globální nedostatek čipů automobilový průmysl, byla Toyota v porovnání se svými konkurenty relativně dobře připravena.

Před deseti lety čelila podobnému problému po zemětřesení a tsunami.

Výroba automobilů
Výroba automobilů

Tehdy se poškodily továrny na výrobu čipů, což znamenalo velké přerušení výroby pro Toyotu a další automobilky.

Toyota přezkoumala svůj dodavatelský řetězec a začala hromadit zásoby. To znamenalo, že měl dostatek polovodičů, aby vydržel měsíce.

Globální výrobní cíl

Ale jak se pandemie protahovala, tyto zásoby se snižují a společnost nyní očekává, že nedosáhne svého globálního výrobního cíle.

A analytici předpovídají, že nedostatek čipů by mohl trvat až do příštího roku.

Je tu však několik dobrých zpráv. V posledních měsících došlo k velkým investicím do závodů speciálně na výrobu čipů pro automobilový průmysl. Před pandemií to nebylo považováno za prioritu.

Výrobci čipů nyní bojují o získání zákazníků v automobilovém sektoru poté, co nedostatek polovodičů zdůraznil velikost trhu, zvláště když rostoucí průmysl elektrických vozidel (EV) vyžaduje ještě pokročilejší technologii.

Pokud jde o elektromobily, Toyota zaostává za mnoha svými soupeři poté, co se dlouho soustředila na hybridy.

Zatímco hybridy jsou stále populárnější na rozvíjejících se trzích, poptávka po EV roste ve větších ekonomikách USA, Číny a Evropy.

Takže spolu s překonáním nedostatku čipů musí Toyota také dohnat své soupeře na trhu EV, pokud si chce udržet svůj titul nejprodávanějšího výrobce automobilů na světě.

Zdroje: BBC, Vapol