Tokio nejzásadnější čtvrti

Více než jednotlivé památky okouzluje návštěvníky samotné Tokio. Město je rozlehlé, organické a táhne se, kam až oko dohlédne. Tokio se neustále mění a díky rozmanitým čtvrtím nejsou žádné dva zážitky z města stejné.

Některé oblasti působí jako vize budoucnosti, kde každý rok vyrůstají stále vyšší a elegantnější stavby. Jiné čtvrti připomínají minulost, s nízkými dřevěnými budovami a svítícími lucernami, které vyzařují překvapivé teplo podél uliček. Jinde se pod šedivými betonovými bloky skrývají podbízivé umělecké galerie a koktejlové bary a každá postranní ulička naznačuje možné nové objevy.

V Tokiu se můžete seznámit s celou šíří japonské kultury, od zápasů sumo a divadla kabuki přes špičkové současné umění až po obří roboty a anime postavičky.

Zde jsou nejlepší čtvrti, které můžete při návštěvě Tokia prozkoumat. Doporučujeme vybrat si jen několik oblastí blízko sebe a prozkoumat je během jednoho dne. Město je obrovské, a přestože veřejná doprava funguje bez problémů, nechcete strávit půl dne objížděním.

Marunouchi a Nihombashi nejlepší čtvrti v centru Tokia

Většinu návštěvníků Tokia přirozeně přitahuje geografické a kulturní centrum města, císařský palác. Prohlídkou tohoto historického komplexu a okolních ulic můžete s radostí strávit celý den. Bezprostředně na východ od paláce rozkvetla v posledním desetiletí vysoce prosperující obchodní čtvrť Marunouchi s řadou nových a rekonstruovaných budov, v nichž se nacházejí špičkové hotely, obchody a restaurace.

Stromy lemovaná ulice Naka-dōri se proměnila v jednu z nejpříjemnějších tokijských dopravních tepen – ideální způsob, jak se projít od krásně upraveného průčelí tokijského nádraží z červených cihel k Yūrakuchō a cestou si prohlédnout dramatickou architekturu Tokijského mezinárodního fóra.

Historický most Nihombashi je mostem, od kterého se měří všechny vzdálenosti do Tokia. Příjemné dopoledne nebo odpoledne můžete věnovat prohlídce elegantních obchodních domů Mitsukoshi a Takashimaya a nákupního, stravovacího a zábavního komplexu Coredo Muromachi.

Pokud si uděláte chuť k jídlu, v mnoha památkách Marunouchi najdete restaurace a restaurační patra plná možností. Vyzkoušejte budovu Shin-Marunouchi nebo nákupní komplex KITTE Marunouchi. Tokijské nádraží, kterým projíždějí miliony cestujících, nabízí nejrůznější rychlá a snadná jídla a také sady bentō (jídlo v krabičce), které se skvěle hodí na cesty vlakem nebo na piknik ve východní zahradě císařského paláce.

Nihombashi, kde se již 3400 let nachází původní tokijský rybí trh, je také špičkovým kulinářským místem s mnoha úctyhodnými obchody a restauracemi s delikatesami. Vzhledem k tomu, že Marunouchi a Nihombashi jsou převážně obchodními čtvrtěmi, nepatří mezi velká místa pro noční vyžití, ačkoli v okolí je rozeseto mnoho barů a příležitostných hospod-restaurací.

Ubytování v Marunochi a Nihombashi

Prestižní čtvrť Marunouchi a Nihombashi, v jejímž srdci se nachází hlavní tokijské nádraží a sousedí s císařskou rodinou, není levná. Rezervujte si noc v hotelu Hoshinoya Tokyo. Užijte si luxusní rjokan (tradiční japonský hostinec) přímo v centru města.

Tradiční ubytování v centru Tokia
Tradiční ubytování v centru Tokia

Čtvrť pro luxusní nákupy v centru Tokia

Ginza a Tsukiji. Ginza je nejluxusnější tokijská čtvrť. Luxusní módní centrum s elegantními obchodními domy, uměleckými galeriemi a exkluzivními restauracemi. Ginza se hrdě řadí po bok Páté avenue a Champs-Élysées. Je jednou z nejznámějších nákupních tříd na světě. Je to kompaktní oblast, ale klidně zde můžete strávit celý den a procházet se od Mikimoto Pearls a Louis Vuitton až po Uniqlo.

Ginza je také silná na malé komerční umělecké galerie a kreativní prostory sponzorované velkými korporacemi, jako jsou Sony, Nissan a Mitsubishi. Velkou atrakcí je městské divadlo kabuki. Kabukiza, které se věnuje starobylé tradici japonského tanečního dramatu. Fantastická fasáda – současná reimaginace tradičního japonského divadla – stojí za zhlédnutí, i když vás dovnitř nelákají hry, které se zde hrají.

Slavný velkoobchod s rybami, ovocem a zeleninou v nedalekém Tsukiji se v roce 2018 přesunul přes Tokijský záliv do nového sídla v Toyosu. Tato oblast však stále stojí za návštěvu kvůli lákavé nabídce obchodů s potravinami, které stále zaplňují oblast kolem starého tržiště Tsukiji (dříve známého jako „Vnější trh“).

Ginza je proslulá svými špičkovými sushi pulty. Mezi drahými podniky najdete i spoustu cenově dostupnějších možností stravování a pití, včetně nóbl barů s ramenem. Malé a exkluzivní bary v Ginze mohou snadno vyčerpat vaši peněženku (pokud se vám do nich vůbec podaří dostat). Nebojte se však, i zde jsou cenově dostupná místa, kde se můžete opít do noci; hledejte bary pod železničními kolejemi od Yūrakuchō po Shimbashi.

Kde se ubytovat v Ginze a Tsukiji?

Ginza má centrální polohu a pověst luxusního města. To zpravidla znamená drahé hotely, mezi něž samozřejmě patří elegantní Imperial Hotel – původní tokijský luxusní hotel, který je proslulý svými dokonalými službami. Najdete zde však i cenově dostupné obchodní hotelové řetězce a kapslové hotely, které jsou určeny pro cestující s omezeným rozpočtem.

Noční život Tokia nejlépe poznáte v Roppongi a Akasaka

Noční život Tokia nejlépe poznáte v Roppongi a Akasaka

Roppongi je legendární pro svůj noční život a je ukotveno v elegantních komplexech Roppongi Hills a Tokyo Midtown. Najdete zde několik vynikajících muzeí umění včetně prestižního Mori Art Museum. Na jihu nemůžete minout nejznámější symbol města, Tokijskou věž (má téměř stejnou mezinárodní oranžovou barvu jako most Golden Gate v San Franciscu), a nedaleko se nachází několik úctyhodných chrámů.

Kousek na severovýchod se nachází sofistikovaná Akasaka. Blízkost japonského parlamentu v Nagatačó dodává napajedlům v Akasace luxusní nádech. Najdete zde také významnou svatyni šintó, císařský palác a několik japonských zahrad.

Roppongi a Akasaka jsou plné restaurací s japonskou i mezinárodní kuchyní. Pokud máte omezený rozpočet, nemusíte se uskromňovat. V komplexu Roppongi Hills i Tokyo Midtown najdete mnoho cenově dostupných restaurací, které uspokojí všechny chutě. Po setmění se v Roppongi a Akasace můžete těšit na bary a noční život. Nebudete mít problém najít místo, kde si můžete užít alkohol nebo si zatančit.

Ubytování v těchto čtvrtích Tokia

Roppongi i Akasaka jsou skvělými místy pro bydlení s dobrým dopravním spojením a množstvím prvotřídních restaurací a obchodů na dosah ruky. V nově zrekonstruovaném hotelu Ōkura si můžete dopřát luxusní služby nebo se podívat do stylového hostelu Kaisu, který se nachází v bývalé ryōtei (tradiční hodovní síni), kde kdysi hosty bavily gejši. K dispozici je také spousta business hotelů střední třídy.

Ebisu a Meguro

Tokijská pivnice
Tokijská pivnice

Nejlepší čtvrť pro milovníky klidu a pohody. Ebisu a Meguro jsou vstupní branou do řady rezidenčních čtvrtí (některé umělecké, některé luxusní, některé obojí), kde Tokio získává lidštější měřítko. Památky jsou zde menší a zpravidla méně přeplněné než v centru.

V Ebisu a Meguro se nachází několik vynikajících muzeí umění. Včetně TOP muzea (městské muzeum fotografie) a Tokijského metropolitního muzea umění. V Daikanyamě a Naka-Meguro je spousta módních butiků. Rezervujte si tuto oblast na den, kdy si budete chtít odpočinout. Vyhraďte si čas na procházku podél kanálu Meguro-gawa lemovaného třešněmi.

Po zavírací době se v Ebisu nachází dynamická restaurační a barová scéna, kterou stojí za to navštívit, i když památky vynecháte. Ve skutečnosti je to jediná příležitost, kdy se budete muset potýkat s davy lidí. Oblíbené restaurace a bary jsou většinu nocí v týdnu plné. Živá barová scéna Ebisu je oblíbená zejména mezi mladými profesionály. Většina podniků, kde se dá pít, je malá (někdy jen o málo víc než obslužný pult) a je zábavné skákat od jednoho k druhému.

Ubytování?

Kde se ubytovat ve městech Ebisu a Meguro? V Ebisu a Meguru se nachází zastávky na pohodlné vlakové lince Yamanote, takže se vyhnete ohromujícím davům a nepřehledné rozlehlosti Šindžuku a Šibuje. Obě místa jsou skvělým výchozím bodem pro cestovatele, ale bohužel je zde jen málo míst k ubytování mimo běžné obchodní hotely.

Šibuja a Šimo-Kitazawa

Tokio
Nejvytiženější ulice světa

Nejlepší čtvrť pro kulturu mládeže. Šibuja vás zasáhne svou přítomností. Nepřetržitým proudem lidí, zářícími video obrazovkami a hmatatelným ruchem. Všechnu tuto energii dokonale vystihuje její hlavní atrakce, rušná křižovatka známá jako Shibuya Crossing. Tato čtvrť v současné době prochází rozsáhlou proměnou, o čemž svědčí nové stavby, jako je Shibuya Stream, označující soutok dvou pohřbených tokijských řek. Kousek odtud se vlakem nachází Šimo-Kitazawa, která nabízí vizi toho, jak by Tokio mohlo vypadat, kdyby město neřídili byrokraté, ale hippies.

Šibuja je čtvrť, která si zaslouží pozdní začátek. Přijďte na oběd nebo později. Šibuja je především zábavní čtvrtí a v noci opravdu ožívá. Najdete zde taneční kluby, podniky s živou hudbou, divadla a kina. Nejrušněji je zde sice o víkendech, ale lidi z celého Tokia zde najdete kteroukoli noc v týdnu (a možná vás sem večer co večer přilákají bary a karaoke salony, které mají otevřeno až do rána).

Pokud se chcete ponořit do městského Tokia a jeho nočního života, je Šibuja skvělou základnou a má také skvělé dopravní spojení. Co se týče jídla, poflakujte se po Šibuja Center-gai, kde je spousta fastfoodů, levných izakaja (neformálních barů) a řetězcových restaurací zaměřených na mladší lidi, kteří nemají peníze. To není špatné!

Harajuku a Aoyama

Nákupy v srdci Tokia
Nákupy v srdci Tokia

Nejlepší čtvrť pro nákupy v buticích. Haradžuku je jedním z největších lákadel Tokia. Díky velkolepé svatyni z 20. století Meidži-jingū. Jedné z nejznámějších tokijských památek. Je to také skutečné tokijské přehlídkové molo, světově proslulá módní destinace, kam se chodí procházet a být viděni ti, kteří jsou ultra elegantní (a ti, kteří se na to teprve připravují). Sousední Aoyama je zase nákupní a stravovací čtvrtí pro módní elitu města. Mnoho butiků v obou čtvrtích – a podél bulváru Omote-sandō, který mezi nimi vede – navrhli vlivní architekti.

Haradžuku je čtvrť, kde se vyplatí začít brzy. Na Meidži-džingū bývá velmi rušno, takže čím dříve sem dorazíte, tím spíše zažijete klidnou atmosféru, která svatyni dělá čest. Hlavním lákadlem pro mnohé, včetně místních obyvatel, je samozřejmě nakupování.

Haradžuku je známé tím, že zde zahraniční franšízy spouštějí své první tokijské pobočky, což obvykle přitahuje velký mediální rozruch a obrovské fronty. V Aoyamě jsou butiky významných japonských módních značek a ostřejší vzhled najdete v buticích mezi klikatými postranními uličkami po obou stranách Omote-sandō. Pak je tu módní nákupní třída pro teenagery Takeshita-dōri, která bude v pozdním odpoledni pozitivně zaplněna mladými a moderními lidmi.

Jak se dá od módní nákupní čtvrti očekávat, v Harajuku a Aoyamě najdete spoustu skvělých a levných míst, kde se podávají obědy nejrůznějších kuchyní. Obě čtvrti po uzavření obchodů na celý den docela ztichnou; po setmění je zde několik podniků se svítícími výlohami, ale musíte vědět, kde je najít.

Ubytování v těchto čtvrtích Tokia

V těchto dvou čtvrtích je jen velmi málo možností na přespání. Což je škoda, protože obě by jinak byly atraktivními místy k pobytu, se spoustou kaváren a restaurací a dobrým dopravním spojením jak na lince JR Yamanote, tak na metru. V Harajuku se nachází pohodlný a nenáročný hotel Dormy Inn (oblíbený řetězec). Můžete také zkusit nedalekou Šibuji, která nabízí více možností.

Západní Tokio – nejlepší čtvrť pro místní

Muzeum v západním Tokiu
Muzeum v západním Tokiu

V 60. letech minulého století, kdy se město těšilo velkému rozmachu, vznikly čtvrti západně od Šindžuku. Jako příměstské čtvrti pro rychle rostoucí počet obyvatel hlavního města, které měly spojení s centrem vlakovou linkou Chūō. Dnes působí jako časová kapsle architektury a urbanismu poloviny 20. století.

Čtvrti jako Nakano, Kōenji, Asagaya a Nishi-Ogi jsou nesmírně oblíbené u kontrakulturních typů, kteří odmítají neustálou výstavbu a vzestupnou trajektorii centra města. Jejich vkus se odráží v eklektických obchodech, restauracích a barech, které zde najdete.

Tato část Tokia je tak fascinující tím, že každá z těchto čtvrtí si vytvořila svou vlastní jedinečnou kulturu. Nakano je oblíbené mezi otaku (fanoušky anime a mangy). Narozdíl od toho Kōenji, vzdálené jen jednu zastávku, přitahuje pouliční umělce a sociální aktivisty.

Protože se jedná převážně o obytné čtvrti, je zde jen málo míst, která musíte navštívit. Při prohlídce této oblasti jde spíše o to, abyste poznali, jak Tokio vidí jeho obyvatelé. Jedinou velkou atrakcí je zde okouzlující muzeum Ghibli, věnované nejslavnějšímu japonskému studiu animovaného filmu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o obytné čtvrti, bylo by lákavé je odepsat jako ospalé; jsou však něčím jiným. Každá z nich má svůj vlastní nomiyagai (oblast s jídlem a pitím), který večer přitahuje místní obyvatele. Ze všech čtvrtí na vlakové trati Chūō se po setmění nejvíc děje v Kōenji, kde je spousta obchodů otevřených do pozdních hodin, restaurací, barů a podniků s živou hudbou.

Ubytování v této části Tokia

V západním Tokiu můžete ušetřit. Hotely řetězců jsou zde o něco levnější. Je to také příležitost poznat více místní prostředí, protože se jedná převážně o rezidenční čtvrti. Naší nejlepší volbou je hotel BnA v Kōenji, který má na stěnách díla místních umělců. Nutnost jezdit často přeplněnou linkou Chūō může být nepříjemná, ale umožňuje přímý přístup k dopravním uzlům, jako je Šindžuku a tokijské nádraží v Marunouchi.

Šindžuku a severozápadní Tokio

Vize budoucnosti Tokia
Vize budoucnosti Tokia

Nejlepší čtvrť pro celodenní průzkum. Šindžuku je téměř městem ve městě. Vznikla v druhé polovině 20. století a stala se synonymem pro Tokio. Rozsah a měřítko tohoto poválečného rozvoje jsou prostě úžasné – vlakovým nádražím Šindžuku denně projdou více než tři miliony lidí.

Na tomto obrovském nádraží a v jeho okolí je soustředěno mnoho obchodních domů a obchodů s elektronikou, které usnadňují nákupy suvenýrů, a také spousta restaurací a občerstvení. Na východní straně nádraží se nachází travnatá oáza Šindžuku-gyoen, která je skvělým místem pro piknik (a oddech); občerstvení si můžete vyzvednout v jedné z prodejen potravin v suterénu obchodního domu.

Šindžuku se dá dobře využít jako denní destinace. Začněte mrakodrapovou čtvrtí Niši-Šindžuku – pokud přijdete po 10. hodině dopoledne, budete mít ulice jen pro sebe, abyste se vyhnuli ranní špičce. Ráno je obvykle nejjasnější denní doba, a tak máte nejlepší šanci vidět horu Fudži z observatoří na vrcholu budovy tokijské metropolitní vlády.

Východní část Šindžuku, kde se nachází největší čtvrť nočního života ve městě, v noci opravdu září, a to doslova. Přijďte sem za soumraku, kdy přirozené světlo ustoupí úchvatnému umělému neonu a Tokio se na tuto magickou hodinu stane skutečně krásným. Najdete zde nespočet barů, izakayí, karaoke salonů, hudebních podniků a dalších míst, která vás zabaví až do svítání. I když jsou páteční večery nejlidnatější, Šindžuku žije každou noc v týdnu.

Šindžuku je tak rozlehlé, že obsahuje několik dílčích čtvrtí. Šindžuku-nichóme je tokijská LGBTIQ+ enkláva, Šindžuku-sančóme je plné izakayí, které jsou oblíbené mezi dojíždějícími, kteří se zastavují na cestě domů, a malé bary Golden Gai jsou lákadlem pro umělce, hudebníky a stále častěji i cestovatele. Uprostřed toho všeho prochází hlavní dopravní tepna Jasukuni-dōri, elektrifikovaná tisíci svítícími nápisy.

Ubytování v těchto částích

Šindžuku je výhodnou základnou, oblíbenou u cestovatelů, a nabízí možnosti ve všech cenových hladinách. Udělejte si radost pokojem v luxusním hotelu Park Hyatt Tokyo nebo se ubytujte v hostelu Book and Bed. V této čtvrti je obrovské množství možností stravování a je jen málo věcí, které byste zde nemohli dostat.

Kōrakuen a Akihabara

Nejlepší čtvrť Tokia pro staré zvyky a nové trendy
Nejlepší čtvrť pro staré zvyky a nové trendy

Nejlepší čtvrť pro staré zvyky a nové trendy. Kōrakuen a Akihabara zabírají část centrálního Tokia, která se táhne podél Soto-bōri, bývalého vnějšího příkopu hradu Edo, a řeky Kanda, jedné z hlavních vodních cest města. Na západě se nachází půvabná stará čtvrť gejš Kagurazaka a oblast Kōrakuen, kde se nachází nádherná tradiční zahrada Koishikawa Kōrakuen a baseballový stadion Tokyo Dome. Dále na východ si prohlédněte knihkupectví Jimbōchō, tradiční restaurace v Kandě a obchody s elektronikou, popkulturou a současnými řemesly v Akihabaře.

V Kagurazace najdete mnoho exkluzivních restaurací s extravagantními cenami, ale i několik cenově atraktivních možností. Kdysi to byla rušná čtvrť čajoven gejš, dnes je to jedna z nejatmosféričtějších částí města, kde se můžete v noci procházet a najít si příjemnou kavárnu nebo bar.

Ubytování v těchto částech

Kōrakuen, Kanda, Kagurazaka a Akihabara jsou centrální místa s dobrým dopravním spojením a skvělým stravováním a nočním životem na dosah ruky. V této oblasti najdete spoustu levných a středně drahých ubytovacích zařízení, ale pokud chcete zažít něco opravdu jedinečného, vyzkoušejte hotel Hilltop ve stylu art deco z 30. let minulého století, který byl kdysi útočištěm tokijských literátů.

Ueno a Yanesen

Nejvíce muzeí Tokia
Nejvíce muzeí

Nejlepší čtvrť pro muzea. Ueno je kulturním srdcem Tokia. V jeho centrálním parku Ueno-kóen najdete největší koncentrace muzeí ve městě, včetně Tokijského národního muzea. Sousední oblasti Yanaka, Nezu a Sendagi souhrnně označují jako známé Yanesen. Okouzlující část Tokia, kde jako by se čas zastavil před několika desetiletími. Ještě více vás do minulosti přenese překrásná procházková zahrada Rikugi-en ze 17. století, která je ozdobou oblasti Komagome.

Ueno není příliš kulinářským cílem, i když v parku a jeho okolí a také v Yanesenu se nachází několik krásných tradičních restaurací. S výjimkou oblasti bezprostředně kolem nádraží Ueno jsou tyto čtvrti v noci poměrně klidné, ačkoli v Yanace je několik módních podniků.

Ubytování

Ueno je jednou z hlavních vstupních a výstupních bran do Tokia, a proto je dobře zásobeno obchodními hotely – nejatraktivnější z nich je hotel Nohga. Yanesen zase nabízí nejlepší výběr ryokanů v Tokiu. Rodinný rjokan Sawanoya, který se vyznačuje úžasně přívětivou atmosférou, je již dlouho oblíbeným místem cestovatelů.

Zdroje: LonelyPlanet, TowPoint