Aston Martin se chystá na elektrický pohon a v roce 2025

Aston uvádí, že do roku 2026 bude každý model k dispozici s elektrifikovaným pohonem. Počínaje modelem Valhalla plug-in hybrid v roce 2024.

Komu to ještě nedošlo, může říct, že automobilový průmysl zažívá své chvíle. Zdá se, že každý druhý den se jiná automobilka chlubí svými plány přejít do konce desetiletí na zcela elektrický pohon. Dnes je na řadě Aston Martin. Nikoho nepřekvapuje, že společnost si jako datum ukončení výroby nových modelů se spalovacími motory stanovila rok 2030. Samozřejmě existuje možnost, že bude i nadále vyrábět speciální edice s benzinovými motory mimo svou základní modelovou řadu. Kromě tohoto předvídatelného oznámení však Aston také uvádí, že do roku 2025 uvede na trh svůj první elektrický model.

Před několika lety Aston Martin Rapide E s výkonem 600 koní označili za první sériový elektromobil britské automobilky. Než Aston zrušil plány na výrobu omezené série 155 exemplářů. Ať už se vedení společnosti z této zkušenosti poučilo jakkoli, vypadá to, že je připraveno to zkusit znovu. Tentokrát netušíme, jakou karoserii bude mít první Aston EV, ale vsadíme, že to nebude další čtyřdveřový sedan.

Mohla by se objevit elektrická verze SUV DBX? Nebo možná bude příští generace modelu Vanquish k dispozici s elektrickou variantou. Koneckonců, nyní se očekává, že bude uveden na trh v roce 2025, což se příhodně shoduje s časovým plánem Astonu.

Aston Martin elektrifikuje
Aston Martin elektrifikuje

První elektromobily od Aston Martin

Ještě před příchodem prvního elektromobilu britské značky se v roce 2024 začne dodávat model Valhalla. První plug-in hybrid značky Aston s výkonem 937 koní. Tento model odstartuje plánovaný přechod na elektrickou modelovou řadu do konce desetiletí. Do čtyř let bude podle Astonu každý model v jeho nabídce k dispozici s elektrifikovaným pohonem. To znamená, že pokud DBX nebo Vantage dostanete v roce 2026, nabídnou vím je s nějakým typem hybridní varianty, pokud ne s plně elektrickou verzí. Do té doby chce Aston dát světu najevo, že pokud jde o cíl nulových čistých emisí uhlíku, má do budoucna zelenou. Vítejte v klubu.

Zdroje: Car and Driver, TowPoint