Ferrari 499P se objeví na závodě Le Mans 2023

Ferrari se příští rok zúčastní třídy Le Mans Hypercar ve vytrvalostním mistrovství světa se svým novým závodním vozem s označením 499P

Ferrari se příští rok zúčastní třídy Le Mans Hypercar ve vytrvalostním mistrovství světa se svým novým závodním vozem s označením 499P.

Ferrari 499P

Po čtyřech letech od vyhlášení se konečně začíná rýsovat program Le Mans Hypercar. V tomto programu své soupeře odhalily týmy Toyota Gazoo Racing, Scuderia Cameron Glickenhaus a Peugeot. Nyní je řada na Ferrari, které se s vozem 499P poprvé po 50 letech vrací do vrcholných vytrvalostních závodů.

Nyní je řada na Ferrari, které se s vozem 499P poprvé po 50 letech vrací do vrcholných vytrvalostních závodů
Model 449P

Nový závodní vůz Ferrari se představí v sezóně 2023 ve vytrvalostním mistrovství světa FIA Le Mans a svou závodní premiéru si odbude na závodě 1000 mil Sebringu. Ve třídě Hypercar (kombinující vozy LMDh) se od začátku objeví nabídky značek Peugeot, Cadillac, Toyota a Porsche. Od roku 2024 se přidají například Alpine a Lamborghini.

Na rozdíl od Peugeotu 9X8 bez křídel zvolilo Ferrari tradičnější přístup k aerodynamice a pro model 499P zkonstruovalo mnohem agresivnější nastavení. Nejvýraznějším aerodynamickým prvkem je velké zadní křídlo. Dále se na voze objevuje centrální ploutev, otevřené přední oblouky a multifunkční střešní sání.

Pod kapotou

Uprostřed zadní části podvozku z karbonového monokoku je uložen nový 3,0l šestiválec s dvojitým přeplňováním. A to navzdory podobnosti specifikací a architektury nesdílí tento agregát žádné díly se silničním modelem 296 GTB. Stejně jako u Peugeotu 9X8 pomáhá šestiválci vpředu umístěný elektromotor o výkonu 268 koní. Elektromotor napájí 900V baterie vyvinutá s využitím know-how z programu Formule 1 Ferrari. V souladu s předpisy je výkon elektromotoru i spalovacího motoru neustále upravovaný tak, aby kombinovaný výkon nepřekročil 671 koní.

Nápadné lakování modelu 499P je inspirované modelem 312 P z roku 1973
Ferrari 499P Hypercar

Nápadné lakování modelu 499P je inspirované modelem 312 P z roku 1973. Na rozdíl od vozů Peugeot a BMW jsou vazby na řadu silničních vozů Ferrari na první pohled omezené, pouze denní světla jasně odkazují na současné modely. Na zádi má však 499P světelnou lištu po celé šířce, která mu dodává jedinečný světelný podpis. Díky němu se model stane bezpochyby snadno rozpoznatelným i při západu slunce.

Inovace v závodění

I přes omezené vizuální vazby na silniční vozy je pravděpodobné, že v průběhu programu uvidíme nové technologie, které se u závodních vozů objeví. John Elkann, výkonný předseda představenstva Ferrari, řekl: „Když jsme se rozhodli věnovat se tomuto projektu, vydali jsme se cestou inovací a vývoje. Navíc jsme věrní naší tradici, která vnímá závodní dráhu jako ideální terén pro posouvání hranic nejmodernějších technologických řešení. Těch řešení, která se časem přenesou i do našich silničních vozů.“

Dva exempláře vyjedou na startovní rošt v roce 2023, jakmile skončí vývoj. Ferrari zatím nezveřejnilo složení jezdců pro svůj program sportovních závodních vozů.

Zdroje: autoexpress, Vapol