Acadia se vrací ke svým kořenům

„Nový“ General Motors začíná fungovat trochu jako jeho staré já před bankrotem před 15 lety. Stačí se podívat na GMC. Značku, která v současnosti prodává bateriový elektrický nákladní automobil a SUV pod podznačkou Hummer, jednu ze čtyř značek, z nichž GM na začátku roku 2010 prodal nebo odpojil peníze. Zbytek modelové řady GMC je v podstatě plakátovým dítětem badge engineeringu. Na něj automobilka pravidelně spoléhala v dobách před podáním žádosti o povolení k prodeji podle kapitoly 11. Je pravda, že „badge engineering“ byl dlouho modus operandi GMC. Předchozí generace modelu Acadia nám alespoň dávala naději, že se General upřímně snaží vytvořit odlišné produktové portfolio pro svou divizi nákladních vozů a SUV „Professional Grade“.

První Acadia, vyvinutá ještě před vyhlášením bankrotu GM, měla v podstatě kromě povrchní estetiky společný vzhled s modely Buick Enclave a Chevrolet Traverse. A také s krátce existujícím modelem Saturn Outlook. GM změnil scénář při přepracování designu SUV střední třídy pro rok 2017. Zatímco rozvor a celková délka Buicku a Chevroletu u druhé generace narostly, rozvor a celková délka GMC se zmenšily o 162 resp. 182 mm. Kromě luxusního SUV Cadillac XT6 žádné jiné SUV od GM (alespoň ve Spojených státech) nekombinovalo velkorysé rozměry modelu Acadia se třemi řadami sedadel.

GMC Acaida: Nadstandartní model

Staré zvyky však umírají těžce a GMC vrací model Acadia k jeho nevýrazným kořenům pro rok 2024. SUV třetí generace je opět bratrským sourozencem nejnovějších modelů Enclave a Traverse. Jako taková je Acadia mnohem větší než její předchůdce. Její rozvor a celková délka se nyní protáhly na 3070 a 5181 mm, čímž zastínily rozměry odcházejícího modelu o 213 a 270 mm. Také celková šířka se zvětšila o více než 100 mm.

Acadia

Navzdory většímu rozvoru vypadá Acadia stejně hezky jako dřív. Ústrojí podobné Yukonu, hranatý postoj a neomezená záď dodávají nové Acadii noblesu a sílu. Tu naopak postrádají její jednodušší podvozkoví kolegové od Buicku a rušnějšího Chevroletu.

Hranatý interiér

Podobný smysl pro styl prostupuje i kabinou. Přístrojové desce dominují pravé úhly, přičemž ústředním bodem je 15,0 palcový vertikálně orientovaný dotykový displej informačního a zábavního systému. Nalevo od něj se nachází menší 11,0 palcová obrazovka přístrojové desky. Oba displeje jsou součástí standardní výbavy. Stejně jako příjemné prvky jako je prostorový kamerový systém, vyhřívaná přední sedadla, vyhřívaný volant a podložka pro bezdrátové nabíjení.

Vnitřní prostory Acadie jsou podle očekávání také mnohem prostornější. Díky delšímu rozvoru a větší šířce se výrazně zlepšil prostor pro nohy a ramena. GMC tvrdí, že každá řada vozů těží z nárůstu všech rozměrů souvisejících s prostorem pro cestující. Výrazně se zvětšila také kapacita zavazadlového prostoru. Přičemž značka uvádí, že za třetí řadou se prostor zvětšil o 80 % a za sedadly řidiče a spolujezdce o 23 %.

Pro představu, do odcházejícího modelu Acadia se při našem testování vešly za nejzadnější řadu sedadel pouze dvě krabice velikosti příručního zavazadla a 28 krabic se sklopenými sedadly ve druhé a třetí řadě. Do zavazadlového prostoru Chevroletu Traverse předchozí generace, který je podobně velký jako Acadia 2024, se při sklopených sedadlech vešlo šest přepravek a při sklopených zadních sedadlech 40 přepravek.

Je cena za vůz Acadia úměrná?

Rozměry Acadie však nejsou jedinou součástí SUV, která se pro rok 2024 zvětší. Se startovací cenou 43 995 USD (1 milion Kč) stojí nejnovější Acadia o 5800 USD (140 000 Kč) více než loňský základní model. Za toto navýšení požadované ceny může částečně rozhodnutí GMC konsolidovat výbavu ze čtyř na tři úrovně.

Interiér

Z loňského roku zmizely stupně SLE a SLT. Místo toho slouží nová výbava Elevation jako základní úroveň modelu Acadia. Z hlediska výbavy Elevation fakticky nahrazuje předchozí SLT. Prodávala se za 42 495 USD (990 000 Kč). Což je o 1500 USD (35 000 Kč) méně než vstupní cena modelu 2024. Vrací se terénně orientované výbavy AT4 s pohonem pouze všech kol a téměř luxusní Denali se základními cenami 51 395 (1,2 milionu Kč) a 55 695 USD (1,3 milionu Kč).

GMC se při naší jízdě omezilo pouze na poslední dvě výbavy. Denali se stejně jako Elevation standardně dodává s pohonem předních kol. Za pohon všech kol se připlácí 2 000 USD (50 000 Kč).

Acadia Denali, kterou jsme řídili, takto vyrobili. Měla také paket Denali Reserve za 3130 USD (73 000 Kč), který mimo jiné nahrazuje standardní 20 palcová kola a pneumatiky za větší 22 palcové a přidává adaptivní tlumiče ZF. Tyto tlumiče jsou standardní součástí výbavy AT4. Jezdí výhradně na 18 palcových kolech obutých do pneumatik Goodyear Wrangler Territory AT.

Na rovných silnicích v Blufftonu v Jižní Karolíně a jeho okolí Denali s velkými koly pohodlně překonával převážně rovné asfaltové úseky. Při několika málo příležitostech, kdy jsme narazili na nerovnost na silnici, jsme nezaznamenali žádnou nepřiměřenou tvrdost nárazu. Přesto mohou různá zákoutí a praskliny, kterými je drolící se asfalt v jihovýchodním Michiganu poset, nastavení přetěžovat. Takže se těšíme, až budeme s Acadií jezdit v našem rodném prostředí.

AT4 v terénu a na asfaltu

Během našeho pobytu za volantem AT4 jsme se vydali na několik prašných a pískem pokrytých cest. V tomto prostředí vyšší bočnice pneumatik a specifické naladění tlumičů ZF pro AT4 (které navíc přidávají hydraulický doraz odskoku, aby omezily případné neohrabané drncání při plném poklesu) fungovaly v harmonii a zajistily hladkou a stabilní jízdu v tomto nepříliš náročném terénu. Mezitím exkluzivní dvouspojkový zadní diferenciál AT4 v pohodě přenášel točivý moment ze strany na stranu. V zatáčkách dále bojoval proti nedotáčivosti a umožňoval Acadii neutrálně projíždět zatáčky nadprůměrnou rychlostí.

Volba verze AT4 přidává několik dalších prvků, které mají za cíl zlepšit schopnosti SUV mimo asfalt. Patří mezi ně zvedák (25 mm), o 12 mm širší rozchod zadních kol, lemy blatníků, které přidávají 10 mm na celkové šířce SUV, dvojice ochranných lišt pod karoserií (hliníková, která vyčnívá z přední masky specifické pro výbavu a chrání chladič a modul kondenzátoru, a ocelová, která chrání pohonnou jednotku), speciálně vyladěný jízdní režim Off-Road a přidání jízdního režimu Terrain, který efektivně přidává funkci kontroly plazení, která funguje až do rychlosti 80 km/h.

GMC Acadia

Turbodmychadlo Acadia přináší vyšší výkon a točivý moment

Na rozdíl od minulého modelu Acadia, který spoléhal buď na přeplňovaný řadový čtyřválec 2,0 litru o výkonu 228 koní, nebo na šestiválec 3,6 litru o výkonu 310 koní (každý z nich se pojí s devítistupňovou automatickou převodovkou), je model 2024 vybaven výhradně přeplňovaným čtyřválcem 2,5 litru, který spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou. Tento motor je úzce spřízněn s přeplňovaným čtyřválcem 2,7 l z pick-upů GMC Canyon a Sierra 1500. A také z modelů Chevrolet Colorado, Chevy Silverado 1500 a Cadillac CT4.

Tento agregát je však příliš široký na to, aby se vešel příčně pod kapotu Acadie. Aby GM tuto překážku překonal, zmenšil vrtání válců, což umožnilo použití užšího bloku.

Přeplňovaný 2,5litrový motor má výkon 328 koní a točivý moment 435 N.m. Což je o 74 N.m krouťáku více než u loňského šestiválce (a o 91 N.m více než u starého přeplňovaného čtyřválce) – a o 18 koní více, ale o 134 N.m méně než u 2,7litrového motoru GMC.

Navzdory značnému výkonu motoru Acadia vyjíždí z trati letargicky. Na vině je nedostatečné přidávání plynu a také deklarovaná pohotovostní hmotnost modelu s pohonem všech kol. Ta činí téměř 2 250 kg. Jakmile se rozjedete, situace se zlepší a díky velkorysému točivému momentu motoru ve středním pásmu a citlivé převodovce má Acadia přiměřený záběr při předjíždění.

Bohužel, když otáčkoměr překročí přibližně 2500 otáček, čtyřválec začne hrubě a hlasitě protestovat a proniká do prostoru pro cestující. Je také těžké se mu vyhnout, protože 2,5 litrový turbodiesel musí často pracovat až ke svému vrcholu točivého momentu 3500 otáček za minutu. To aby Acadii ve většině jízdních situací řádně poháněl.

Nesnaží se skrývat své rozměry

S výjimkou pevného a jistého brzdového pedálu se GMC příliš nesnaží skrývat před řidičem obrovské rozměry a hmotnost modelu Acadia. Pomalé řízení, které trpí velkým mrtvým bodem ve středu vozu, dále omezuje jakoukoli představu, že se jedná o něco jiného než o velké SUV.

Na druhou stranu, Acadia je právě takovým vozem: velkým SUV. A díky svým rozměrům je ideální pro přepravu více cestujících v plné velikosti na pohodlných sedadlech druhé řady nebo na užší, ale přesto rozměrné třetí řadě. Ta je umístěna tak, aby se do ní nemuseli nepohodlně zkracovat všichni cestující kromě těch nejvyšších.

Zdá se, že GM s modelem GMC Acadia 2024 podlehl svým nejhorším andělům. Automobilka proměnila kdysi relativně svébytný model ve svém portfoliu v přebarvenou a překonstruovanou verzi vozidla, jehož dvě mechanicky identické varianty již existují (obě v podobné cenové relaci, nic méně). Tito andělé mají alespoň cit pro design a Acadia vypadá příjemně zvenku i zevnitř.