Porsche 963 se objeví na závodě Le Mans 2023

Německá automobilka Porsche představila svůj nový závodní vůz s označením 963

Nový hypercar Porsche 963 se příští rok zúčastní mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA World Endurance Championship a IMSA WeatherTech SportsCar Championship.

Porsche má jednu z nejbohatších historií v motoristickém sportu ze všech automobilových značek. Nová 963 se pokusí rozšířit odkaz stuttgartské firmy, až příští rok začne závodit.

Model 963, který odhalili na Goodwood Festival of Speed ​​2022, má v roce 2023 soutěžit na Mistrovství světa ve vytrvalosti 2023. A rovněž na americkém šampionátu IMSA WeatherTech SportsCar Championship, který odstartuje 24 hodinovým závodem Daytona v lednu a poté Le Mans, Sebring a Road Atlanta. Později v tomto roce se představí v Bahrajnu jako nesoutěžní běžec, aby podpořil svůj vývojový program.

Porsche 963 a návrat na výsluní

Po několika úspěšných letech v Le Mans v nedávné historii Porsche ohlásilo v roce 2018 odchod. Avšak 963 znamená návrat do nejvyšší třídy vytrvalostních závodů.

Porsche 963 je v souladu s předpisy LMDh založené na podvozku kategorie LMP2 (třída pod LMDh), který dodává Multimatic. To je firma, která pomohla vyvinout silniční vůz Ford GT a odpružení pro model 296 GTB Assetto Fiorano od Ferrari.

Aerodynamická karoserie modelu 963 vytváří klasický sportovní prototypový tvar. Pravidla LMDh však vedla k určitým rozdílům ve srovnání s jeho předchůdcem, 919 Hybrid. Sdružené světlomety 963 jsou menší, ale na krytu motoru se nachází stále obrovská ploutev, která vede k obrovskému zadnímu spoileru.

Pod karoserií se skrývá motor V8 se dvěma turbodmychadly o objemu 4,6 litru o výkonu 671 koní. Tento nový motor je založený na stejném motoru, jaký byl namontován do firemního silničního vozu 918 Spyder. Tento model se objevil na trhu v roce 2013. Přičemž DNA motoru sahá až k jinému bývalému vytrvalostnímu závodníkovi Porsche, starému RS Spyder této značky.

„Po 7 889 testovacích kilometrech během první poloviny roku 2022 jsme na velmi dobré cestě. Ale do začátku příští sezóny je stále co dělat,“ řekl Thomas Laudenbach, viceprezident Porsche Motorsport.

„Naše nové Porsche 963 by mělo pokračovat v odkazu legendárních modelů, jako jsou 917, 935, 956, 962 a 919.“

Německý tým také potvrdil jezdecké sestavy pro nový vůz. Za volant příští rok usednou Kévin Estre, Michael Christensen, André Lotterer, Laurens Vanthoor, Matt Campbell, Mathieu Jaminet, Dane Cameron a Felipe Nasr.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky