SUV a crossover – velké hodnocení 15 nejnovějších modelů

SUV

Tento rozsáhlý segment nabízí kombinaci luxusu a výkonu s hrstkou SUV schopných dosáhnout rychlosti 100 km/h za 3,5 sekundy popřípadě i méně.

Pro luxusní vozy nyní představuje kompaktní SUV srdce trhu. Téměř každá luxusní značka má jeden z těchto pětimístných crossoverů nebo SUV. Kombinací zvýšené polohy sedadel s užitnou hodnotou jako vagón, luxusními interiéry a standardním nebo dostupným pohonem všech kol není divu, že se kompaktní crossovery (které ve skutečnosti tak kompaktní nejsou) staly tak populární. Pro rodiny, které nepotřebují třetí řadu, je kompaktní kategorie skvělým startovacím autem. Samotný počet vozidel v našem žebříčku je dobrým ukazatelem toho, jak populární se tento segment stal. Žádný není skutečně špatný, ale některé jsou zjevně lepší než jiné.

15 SUV Cadillac XT5

V posledních letech byl Cadillac zodpovědný za některá z našich oblíbených vozidel. Společnost si letos odvezla domů dvě trofeje 10Best pro sedany CT4-V a CT5-V Blackwing. Bohužel SUV XT5 nemá takovou úroveň výkonu nebo lesku. Přeplňovaný čtyřválcový motor s výkonem 237 koní je nyní standardním motorem, zatímco volitelný 3,6litrový V-6 o výkonu 310 koní je mnohem vhodnější. Pohon všech kol je k dispozici s oběma motory. Jízda není tak kultivovaná jako ostatní v segmentu, ani interiér není na úrovni.

Základní cena: 1 000 000 korun
Nákladový prostor: 850 litrů

SUV Cadillac
SUV Cadillac XT5

14 Land Rover Discovery Sport

Land Rover Discovery Sport nabízí místo k sezení pro sedm (jen stěží) a poskytuje skutečné schopnosti v terénu a také pohodlnou jízdu. Má čtyřrežimový systém Terrain Response s nastavením pro písek, sníh, kameny a bláto, stejně jako standardní pohon všech kol. Každý Discovery Sport je dodáván s přeplňovaným čtyřválcovým motorem o výkonu 246 k a má tažnou kapacitu 2t. Pohonná jednotka je občas trochu pomalá s línou odezvou plynu, ačkoli 100 km/h dorazí za 7,5 sekundy. Ostatní modely SUV s pohonem všech kol jako BMW X3 M40i, Acura RDX a Mercedes-Benz GLC300 všechny překonaly dietní Disco z hlediska spotřeby paliva.

Základní cena: 1 000 000 korun
Nákladový prostor: 770 litrů

SUV
Land Rover Discovery Sport

13 SUV Infiniti QX55

Nejnovější přírůstek do řady Infiniti, QX55, je QX50 s členstvím v tělocvičně. Oba modely získávají výkon ze stejného přeplňovaného řadového čtyřválce o výkonu 258 k, ale pouze QX55 je standardně dodáván s pohonem všech kol. Ačkoli to není o nic rychlejší než QX50, tělo QX55 je vyřezávané. Svažující se střecha mu dodává určitou polohu na úkor zhruba 1,5 palce zadní hlavy a zadního nákladového prostoru.

Základní cena: 1 000 000 korun
Nákladový prostor: 736 litrů

12 Infiniti QX50

Infiniti QX50 debutovalo s revoluční konstrukcí motoru využívajícího přeplňovaný řadový čtyřválec s výkonem 268 k, který dokázal měnit svůj kompresní poměr za chodu. Variabilní komprese může přidat výkon, když to nejvíce potřebuje, nebo navíc zvýšit efektivitu tam, kde je to vhodné. Zní to složitě, protože to tak je, ale je těžké si všimnout velkého přínosu v reálném světě. Složitý informační a zábavní systém se dvěma obrazovkami je bohužel velmi patrný. Navzdory dostupným prošívaným sedadlům, dřevěnému obložení interiéru a tiché kabině QX50 nepřidávají jeho oblasti složitosti dostatek úsilí k zábavnému nebo výjimečnému zážitku z jízdy.

Základní cena: 900 000 korun
Nákladový prostor: 880 litrů

SUV Infiniti QX50
SUV Infiniti QX50

11 Buick Envision

Pokud vás zajímá, které ze zdánlivě nekonečného množství vozidel na tomto seznamu nese nejnižší základní cenu, je to SUV Buick Envision. Standardem je pohon předních kol a přeplňovaný čtyřválec o výkonu 228 koní s devítistupňovým automatem. Pohon všech kol je volitelný. Envision je jedním kusem čtyřmodelové řady Buick all-SUV. Stejně jako mnoho v tomto segmentu poskytuje Envision hladkou a klidnou jízdu, ale s nadměrným nakláněním karoserie a nedostatkem zpětné vazby od řízení působí spíše podřimovaně než svižně. Úrovně výbavy Essence a Avenir dostávají masivní 10,2palcový dotykový displej infotainmentu, ale interiér jinak hraje trochu příliš blízko dostupné stránce tohoto luxusního segmentu.

Základní cena: 750 000 korun
Nákladový prostor: 710 litrů

SUV
SUV Buick Envision

10 SUV Land Rover Range Rover Velar

Působivý design pomáhá Land Roveru Range Rover Velar vyniknout z davu. Velar přitahuje pozornost a vypadá draho. Standardní výbavou je přeplňovaný řadový čtyřválec s výkonem 247 k a pohon všech čtyř kol. Přeplňovaný a přeplňovaný řadový šestiválec o výkonu 335 nebo 395 k je volitelný, ale zhoršuje již tak neuspokojivou spotřebu paliva. Velar čerpá z moderní architektury pro svůj interiérový design. Vyhřívaná sedadla jsou standardem a duální 10,0palcové dotykové obrazovky infotainmentu využívají futuristicky vyhlížející rozhraní. Nákladový prostor za zadními sedadly je pro Velar hlavním vrcholem, ale tento Range Rover začíná na téměř 60 000 dolarech.

Základní cena: 1 300 000 korun
Nákladový prostor: 962 litrů

Land Rover Range Rover Velar
Land Rover Range Rover Velar

9 Acura RDX

Život nám představuje neustálý tok voleb mezi přáními a potřebami. Potřebujeme SUV, ale nechceme, aby vypadalo jako náklaďák na chleba. Chceme jet rychle, ale potřebujeme prostor pro děti a psa. V případě Acura RDX nám chce poskytnout sportovní a luxusní zážitek, ale k tomu se bude muset trochu snažit. Každý RDX pohání řadový čtyřválec přeplňovaný turbem o výkonu 272 k s 10stupňovou automatickou převodovkou. Pohon předních kol je standardem, ale upgradujte na pohon všech kol a zažijte systém Acura s vektorováním točivého momentu SH-AWD. I když LED světlomety, vyhřívaná kožená přední sedadla a 10,2palcová obrazovka infotainmentu patří ke standardní výbavě, RDX z hlediska výkonu nebo luxusu příliš netlačí. Pro většinu praktických potřeb je to však stále solidní volba.

Základní cena: 950 000 korun
Nákladový prostor: 820 litrů

SUV Acura RDX
SUV Acura RDX

8 SUV Lexus RX

SUV Lexus RX přináší spíše pohodlí než sport. Výkon pochází z 295-hp V-6 přišroubovaný k osmistupňové automatické převodovce. Hybridní verze se standardně dodává s pohonem všech kol a dává 308 koní. Je to nejúspornější RX s vynikající spotřebou 7,6 l v našem reálném testu spotřeby paliva na dálnici. Interiér nyní obsahuje rozhraní dotykové obrazovky, díky kterému téměř zapomeneme na příšerné nastavení touchpadu (které kupodivu zůstává). Pár drobných úprav na podvozku a odpružení by letos mělo přinést svižnější RX, ale především zůstává pohodlným cruiserem.

Základní cena: 1 050 000 korun
Nákladový prostor: 905 litrů

Lexus RX 350
Lexus RX 350

7 Lincoln Corsair

Pod příjemně vypadajícím plechem Lincolnu Corsair se skrývá stejná platforma, jakou mají Ford Escape a Bronco Sport. Corsair nahradil MKC v roce 2020 a posouvá základní crossover Lincolnu o stupeň výš. K dispozici jsou dva přeplňované motory, standardní čtyřválec o výkonu 250 koní a volitelně 295 koní s pohonem všech kol. S oběma motory je Corsair rychlejší než MKC, ale to z něj nedělá sportovní SUV. K dispozici je také plug-in hybrid Corsair s výkonem 266 koní a kombinovaným výkonem 78 MPGe, což je nejvíce ze všech dnes prodávaných Lincolnů. Měkká kůže s elektricky nastavitelnými sedadly ve 24 směrech a 8,0palcovým dotykovým displejem infotainmentu povyšují Corsair od jeho Escape kořenů, ale jeho nevzrušující jízdní výkon a nákladné vyšší úrovně výbavy brání Corsairu, aby skončil na tomto seznamu výše.

Základní cena: 850 000 korun
Nákladový prostor: 765 litrů

Lincoln Corsair
Lincoln Corsair

6 Jaguar F-Pace

Jaguar F-Pace je standardně dodáván s pohonem všech kol a nabízí 246koňový přeplňovaný řadový čtyřválec a 335 nebo 395 hp přeplňovaný a přeplňovaný V-6. Výkonnější V-6 během našeho testování posunul F-Pace na 100 km/h za pouhých 5,5 sekundy. Pevná jízda a rychlá odezva řízení dělají z F-Pace jedno z nejzábavnějších vozidel ve třídě. Kabina a nákladový prostor jsou prostorné, ale chybí úložné prostory na drobnosti.

Základní cena: 1 200 000 korun
Nákladový prostor: 880 litrů

Jaguar F-Pace

5 SUV Volvo XC60

Volvo XC60 přináší do segmentu výrazný švédský design. Jako základní motor slouží přeplňovaný řadový čtyřválec s výkonem 247 k a k dispozici je také přeplňovaný řadový čtyřválec s přeplňováním a přeplňováním 295 k. Nechybí ani plug-in hybrid s výkonem 455 koní. Každé XC60 má pohon všech kol. Tichá a pohodlná kabina s vysoce kvalitními materiály povyšuje XC60 nad jeho vrstevníky. 9,0palcový dotykový displej se snadno používá, a přestože má XC60 vzadu menší nákladový prostor než Audi Q5 nebo BMW X3, stále jde o praktickou volbu.

Základní cena: 1 000 000 korun
Nákladový prostor: 500 litrů

SUV Volvo XC60
SUV Volvo XC60

4 Genesis GV70

Genesis GV70 debutoval letos jako doprovodná nabídka k většímu třířadému GV80. Stejně jako jeho starší bratr nezklamal. V nabídce jsou dva motory: 300 hp přeplňovaný řadový čtyřválec a 375 hp twin-turbo V-6. Oba využívají osmistupňovou automatickou převodovku a dodávají se s pohonem všech kol. Ačkoli není nejrychlejší na tomto seznamu, V-6 GV70 táhne tvrdě s působivým časem z nuly na 100 km/h za 4,9 sekundy. Na rozdíl od BMW X3 nebo X4 M je jeho jízdní režim Comfort o něco doslovnější. BMW jsou možná lepší pro závodní dny, ale GV70 je pro lidi, kteří ocení plynulejší jízdu.

Základní cena: 1 000 000 korun
Nákladový prostor: 800 litrů

Genesis GV70
Genesis GV70

3 BMW X3

Možná překvapivě patří BMW X3 mezi nejlepší vozidla značky. K dispozici jsou dvě možnosti pohonu – řadový čtyřválec s přeplňováním 248 k (X3 30i) a řadový šestiválec s turbodmychadlem 382 k (X3 M40i xDrive). Standardní 2,0litr je účinný, ale ne tak silný, takže doporučujeme zvolit modernizaci šestiválce a jeho temperamentnější výkon. Všechna BMW X3 přicházejí s pěkně upravenými interiéry a spoustou prostoru, ačkoli nákladový prostor není tak vstřícný, jak naznačuje číslo specifikace.

Základní cena: 1 000 000 korun
Nákladový prostor: 800 litrů

BMW X3
BMW X3

2 Mercedes-AMG GLC43/GLC63 SUV

Na základě GLC300 nalezeného dříve v tomto shrnutí jsou SUV GLC43 a GLC63 s odznakem AMG výkonnější a vybavené pro agresivnější ovládání. GLC43 má 385 hp twin-turbo V-6, zatímco GLC63 používá mohutný 469-hp twin-turbo přeplňovaný V-8. Na rozdíl od kupé GLC63 nelze SUV GLC63 upgradovat na verzi S s výkonem 503 k. Není to však žádné zklamání, protože běžný GLC63 stále poskytuje ohromující výkon, který zapůsobí i na ty nejnáročnější řidiče. Přesné řízení a vytočené odpružení dělají z jízdy s tímto Mercedes-AMG radost, i když jede trochu hůře než většina vozidel této třídy.

Základní cena: 1 500 000 korun
Nákladový prostor: 510 litrů

Mercedes-AMG GLC43/GLC63 SUV
Mercedes-AMG GLC43/GLC63 SUV

1 Porsche Macan

Porsche Macan zůstává nekompromisně sportovní. To samozřejmě znamená, že je poněkud ohrožen na prostornosti a praktičnosti, ale jeho atletické pohyby tyto nedostatky více než vynahrazují. Jen málo vozidel poskytuje tento druh předvídatelného ovládání, přesné řízení a ohromující akceleraci. Základní Macan dostane 261 hp přeplňovaný čtyřválec, zatímco Macan S používá 375 hp twin-turbo V-6. Macan GTS, který nahradil Macan Turbo pro rok 2022, se může pochlubit 434 hp twin-turbo V-6 a raketami zrychlí na 100 km/h za pouhých 3,5 sekundy.

Základní cena: 1 200 000 korun
Nákladový prostor: 480 litrů

Porsche Macan
Porsche Macan

Zdroje: Car and Driver, Vapol