Praga Bohema debutuje jako budoucí sportovní vůz

Praga je česká společnost se 115letou tradicí, která vyrábí závodní auta, motokáry a letadla. Nyní představuje sportovní automobil Bohema

Praga je česká společnost se 115letou tradicí, která vyrábí závodní auta, motokáry a letadla. Nyní Praga představuje sportovní automobil Bohema, o kterém tvrdí, že s ním mohou kupující vyjet na závodní okruh, zajet časy srovnatelné s GT3 a vrátit se domů.

S testováním modelu pomáhá bývalý jezdec Formule 1 a současný jezdec IndyCar Series Romain Grosjean.

Praga Bohema

Srdcem modelu Bohema je 3,8l motor V6 se dvěma turbodmychadly, který je příbuzný s pohonnou jednotkou v Nissanu GT-R. Společnost má s automobilkou uzavřenou smlouvu o dodávkách těchto motorů. Praga chce, aby tato aplikace dosahovala výkonu 700 koní (522 kW) a 725 Nm. Plánuje také montáž olejového systému se suchou vanou, který by snížil výšku pohonné jednotky o 140 mm. Výfukové potrubí je titanové.

Srdcem modelu Bohema je 3,8l motor V6 se dvěma turbodmychadly, který je příbuzný s pohonnou jednotkou v Nissanu GT-R
Praga Bohema

Zamýšlenou převodovkou je sekvenční jednotka Hewland s robotizovanou spojkou.

Praga předpokládá, že maximální rychlost modelu Bohema bude přes 300 km/h. Odhad zrychlení z 0 na 100 km/h společnost neuvádí. Sportovní automobil by měl mít váhu 982 kilogramů bez paliva.

Vzhled modelu

Bohema má nízký vzhled, který okamžitě evokuje prototyp pro vytrvalostní závody. Otvory v přídi odhalují části zavěšení a umožňují výhled přímo skrz karoserii. Z profilu vypadá zadní křídlo spíše jako karoserie s dlouhým ocasem. Z aerodynamického hlediska vytváří tento kus podle automobilky přítlak přes 900 kg při rychlosti 250 km/h. Pod vnějšími panely se skrývá monokok z uhlíkových vláken.

Bohema má nízký vzhled, který okamžitě evokuje prototyp pro vytrvalostní závody
Bohema

Interiér a počet vyrobených kusů

Kabina je jednoduchá. Praga uvádí, že je v ní místo pro dva dospělé lidi vysoké až 2 metry. Řidič drží šestihranný volant s tlačítky na obou stranách, kterými ovládá například směrovky, klakson a světlomety.

Uprostřed je digitální přístrojový displej. Není zde žádná obrazovka infotainmentu. Místo toho je na středové konzole několik dalších tlačítek. Boční schránka na každé straně má objem 50 l a je v ní místo pro umístění přilby.

Praga hodlá vyrobit 89 kusů modelu Bohema. Předpokládaná vyvolávací cena každého z nich je 31,2 mil. korun. Společnost tvrdí, že nyní probíhá finální vývoj a v roce 2023 plánuje postavit 10 exemplářů tohoto automobilu. První dodávky mají začít v druhé polovině téhož roku.

Zdroje: motor1, Top-Nosiče