Magnetický levitační vlak se v budoucnu objeví v Berlíně

Berlín oznámil plány na výstavbu udržitelného vlaku. V blízké budoucnosti se chystá přivítat futuristický magnetický levitační vlak

Berlín oznámil plány na výstavbu udržitelného vlaku. V blízké budoucnosti se chystá přivítat futuristický magnetický levitační vlak.

Hlavní město Německa plánuje vybudovat pěti až sedmikilometrovou zkušební trať pro tento ekologický dopravní projekt a investovat 80 milionů eur ze zvláštního klimatického fondu.

O umístění jednokolejné dráhy zatím město nerozhodlo. Nicméně ji plánuje postavit na místě, kde se může během testovací fáze využívat.

Vlak bez řidiče na principu magnetické levitace – neboli „maglev“ – by mohl být postavený rychleji a levněji než linka metra a mohl by začít fungovat do dvou let. Díky vlaku by se mohla snížit automobilová doprava a emise v Berlíně.

Jak by fungoval berlínský vlak „magrail“?

Systém magrail je krokem směrem k ještě futurističtějšímu Hyperloopu a je založený na technologii magnetické levitace. Ta využívá magnety k vyzdvižení vlaku z trati a další sadu magnetů k jeho pohonu. Tím se odstraní tření vlaku při dotyku s tratí, což zvyšuje rychlost a snižuje hluk.

Jinde v Evropě se polská společnost Nevomo spojila s italským správcem železniční infrastruktury Rete Ferroviaria Italiana, aby vyvinula technologii maglev, kterou by bylo možné přidat na stávající železniční tratě.

Jižní Korea a Japonsko mají také vlaky maglev
Magnetické vlaky fungují také v Šanghaji, Jižní Koreji a Japonsku

Pokud by se použila na vysokorychlostních tratích, byla by podle společnosti Nevomo schopná zdvojnásobit maximální rychlost francouzského vlaku TGV až na 550 km/h.

Německá technologie Transrapid, která se skládá z vysokorychlostní jednokolejné dráhy využívající magnetickou levitaci, se již používá v čínské Šanghaji. Funguje zde již od roku 2004 a nyní dosahuje rychlosti 300 km/h. Jižní Korea a Japonsko mají také vlaky maglev.

První magnetická železnice v Berlíně?

Nový vlak maglev není prvním berlínským vlakem s magnetickou dráhou. M-Bahn neboli Magnetbahn, který byl experimentálně v provozu v roce 1984 a pro cestující v letech 1989 až 1991. Tehdy pokrýval 1,6 km dlouhou trať se třemi zastávkami.

Trať vznikla v Západním Berlíně, aby překlenula mezeru ve veřejné dopravě, která vznikla v důsledku Berlínské zdi. Po pádu zdi se linka stala zastaralou a musela nadobro skončit, aby se dalo rozšířit metro.

Plány na výstavbu nejnovějšího vlaku maglev oznámil Dirk Stettner z parlamentní frakce CDU, která vládne Berlínu v koalici se stranou SPD.

Cílem města je stát se do roku 2045 klimaticky neutrálním. Kdy výstavba maglevu začne zatím není jasné.

Zdroje: motor1, TowPoint