Ford E-Tourneo Courier míří do Evropy

Ford představil zcela nové E-Tourneo Courier, plně elektrický kompaktní osobní vůz se vzhledem inspirovaným SUV

Ford představil zcela nové E-Tourneo Courier, plně elektrický kompaktní osobní vůz se vzhledem inspirovaným SUV. Na evropských trzích se nový model začne prodávat koncem roku 2024.

Ford E-Tourneo Courier je v podstatě osobní verzí panelové dodávky E-Transit Courier, která měla premiéru minulý měsíc. Automobilka Ford ji popisuje jako pětimístné multifunkční vozidlo s kompaktními rozměry vhodné do města.

Podobný design jako E-Transit Courier

Z hlediska designu navazuje E-Tourneo Courier na vzhled modelu E-Transit Courier. Přináší design více připomínající SUV, zejména ve zde zobrazené výbavě Active, která přidává kontrastní barvu střechy, prolisy podběhů kol, střešní lišty a jedinečné látky na sedadlech. E-Tourneo Courier Active je také vybavený předními a zadními ližinami.

Z hlediska designu navazuje E-Tourneo Courier na vzhled modelu E-Transit Courier
Vzhled je podobný modelu E-Transit Courier

Stejně jako u modelu E-Transit Courier i E-Tourneo Courier začne nabízet jak pohony na spalovací motor, tak i plně elektrické pohony. Elektromobil má být snadno rozeznatelný od svého benzínového sourozence díky exkluzivní světelné liště od pobřeží k pobřeží a charakteristické chromované mřížce s diamanty značky Ford.

Interiér modelu

Uvnitř má E-Tourneo Courier stejný design palubní desky jako E-Transit Courier. Mezi hlavní prvky patří takzvaný „digiboard“ přístrojový panel sestávající z plně digitálního sdruženého přístroje a informačního a zábavního systému SYNC 4 ovládaného prostřednictvím velkého 12″ dotykového displeje.

K dispozici je také bezdrátová integrace systémů Android Auto a Apple CarPlay a nabíjecí podložka pro telefon, přičemž vozidlo nabízí také možnost aktualizace přes internet (OTA).

Mezi hlavní prvky patří takzvaný "digiboard" přístrojový panel sestávající z plně digitálního sdruženého přístroje a informačního a zábavního systému SYNC 4 ovládaného prostřednictvím velkého 12" dotykového displeje
Uvnitř najdeme 12″ dotykový displej

Vzadu má elektrický přepravník osob zadní lavici dělenou v poměru 60:40. Nabízí také o více než 44 % větší zavazadlový prostor než dosluhující Tourneo Courier. Cestující mají k dispozici rovněž lepší prostor pro ramena a hlavu a možnosti odkládání včetně konfigurovatelné středové konzoly, skrytého zavazadlového prostoru a zavazadlového prostoru o objemu 44 litrů.

Pod kapotou E-Tourneo Courier

E-Tourneo Courier sdílí podle očekávání elektrické hnací ústrojí s modelem E-Transit Courier. To tedy znamená, že je poháněný elektromotorem o výkonu 100 kW (134 koní) umístěným vpředu. Dále nabízí volitelný režim jízdy s jedním pedálem – vedle režimů Normal, Eco a Slippery.

E-Tourneo Courier sdílí podle očekávání elektrické hnací ústrojí s modelem E-Transit Courier
Model E-Tourneo Courier má stejný elektromotor jako E-Transit Courier

Ford zatím tají kapacitu akumulátorů. Avšak uvádí, že je možné je nabíjet jak střídavým proudem o výkonu 11 kW, tak stejnosměrným proudem o výkonu 100 kW. Typické noční nabíjení střídavým proudem z 10 na 100 % prý trvá 5,7 hodiny, zatímco nabíjení z 10 na 80 % trvá na rychlonabíječce stejnosměrného proudu méně než 35 minut. To zákazníkům umožňuje přidat 87 km dojezdu za 10 minut.

Další varianty

Model Tourneo Courier s plynovým pohonem se stane první variantou k dispozici. Zákazníci si jej mohou objednat letos v létě. První dodávky začnou do konce roku 2023. Plně elektrický model E-Tourneo Courier se začne vyrábět od druhé poloviny roku 2024 a dodávky se očekávají koncem roku 2024.

Obě varianty se začnou vyrábět v závodě Ford v rumunské Craiově. Zde se má vyrábět také připravovaný plně elektrický crossover Puma. E-Tourneo Courier patří mezi 10 plně elektrických vozů, které se Ford zavázal nabízet v Evropě do roku 2024.

Bohužel je nepravděpodobné, že by se dostal do Spojených států, protože je na vkus amerických zákazníků příliš malý. Vychází totiž z nejmenší dodávky Ford o délce přibližně 4,3 m.

Zdroje: motor1, Vapol