Model Bizzarrini Giotto ukazuje elegantní karoserii

Nový model Bizzarrini Giotto, jehož autory jsou Giorgetto Giugiaro a jeho syn Fabrizio, je podle očekávání nádherný

Nový model Bizzarrini Giotto, jehož autory jsou Giorgetto Giugiaro a jeho syn Fabrizio, je podle očekávání nádherný. Legendární 85letý italský designér pracoval na modelu Bizzarrini 5300 GT během svého působení u Bertoneho a dostal příležitost nakreslit novodobého duchovního nástupce. Původně jsme v únoru viděli několik upoutávek a skic. Nedávno zveřejněné čerstvé snímky nám umožňují lépe si nové Giotto prohlédnout. Tento model je také označovaný jako „Hyper GT“ a pyšní se karoserií z uhlíkových vláken.

Bizzarrini Giotto s motorem V12

Spolu s nově zveřejněnými fotografiemi poskytuje Bizzarrini další podrobnosti o mohutném motoru V12. Přirozeně nasávaný motor má zdvihový objem 6 626 cm3, který byl vybrán speciálně jako poklona datu narození Giotta Bizzarriniho, 6. červnu 1926. Slavný inženýr – který zemřel na začátku letošního roku – byl známý svým podílem na vývoji původního motoru Lamborghini V12 a také ikonických vozů, jako je Ferrari 250 GTO.

Nové Giotto využívá motor V12 vyvinutý ve spolupráci s Cosworthem
Bizzarrini Giotto obsahuje motor V12

Nové Giotto využívá motor V12 vyvinutý ve spolupráci s Cosworthem. Tento motor vznikl tak, aby splňoval dnešní emisní předpisy, přestože se jedná o velkoobjemový motor, který je v roce 2023 považovaný za vymírající druh. Další technické specifikace zatím automobilka nezveřejnila. Nicméně víme, že výkon je na kola přenášený prostřednictvím osmistupňové dvouspojkové automatické převodovky.

Design věhlasného sportovního vozu

Co se týče designu, Giotto je víc než jen hezká tvářička. Karoserie byla totiž pečlivě vytvořená s cílem optimalizovat aerodynamiku. Za tímto účelem je zde přední dihedrální splitter a zadní difuzor odvozený od F1, spolu s vizuálními odkazy na rané modely Bizzarrini. Patří k nim dvojité výdechy na kapotě, trojúhelníkový B-sloupek a zadní obtékané čelní sklo.

Za tímto účelem je zde přední dihedrální splitter a zadní difuzor odvozený od F1
Přední splitter a zadní difuzor jsou odvozené od vozů F1

Společnost se drží původního plánu zahájit testování na veřejných komunikacích koncem roku 2024. Bizzarrini má plné ruce práce nejen s modelem Giotto, ale také s modelem 5300 GT Corsa Revival. Dodávky tohoto vozu začaly na částce zhruba 2 miliony dolarů (44 700 000 korun) za kus.

Zdroje: motor1, TowPoint