Felicity Ace a její požár možná způsobily baterie vozidel

Felicity Ace
Felicity Ace

Nyní víme více o tom, jaké vozy jsou na palubě Felicity Ace – 1100 vozů Porsche a 189 vozů Bentley – ale stále není potvrzeno, zda se na požáru nějakým způsobem podílely baterie elektrických vozidel.

Loď, kterou ve středu zachvátil požár a na jejíž palubě se nachází přibližně 4000 vozidel, je dnes stále v plamenech a unášejí ji vlny Atlantickým oceánem.

Hasiči jsou na cestě k lodi, jejíž uhašení by mohlo být náročné, protože na palubě jsou elektrická vozidla. Zatím netušíme, co požár způsobilo.

Ať už požár způsobilo cokoli, trajekty typu RORO (roll-on-roll-off), které přepravují tisíce aut najednou, se vystavují vysokému riziku úplné ztráty, jakmile na jejich palubě začne hořet.
Na nákladní lodi Felicity Ace, která stále hoří v Atlantickém oceánu, se sice nacházejí tisíce nových vozidel koncernu Volkswagen, ale dopad případných elektromobilů zatím není znám.

Loď byla na cestě z Evropy do USA

Připomeňme, že automobilová loď byla na cestě z Evropy do USA s nákladem nových vozidel na palubě, když ji ve středu poblíž Azorských ostrovů zachvátil požár. Všech 22 členů posádky zachránili a loď zůstala unášena a hořela. Objevují se zprávy, že loď odtáhnou na Azory, ale 650 stop dlouhá loď je pro tamní přístav Horta příliš velká. Loď pravděpodobně odtáhnou zpět do Evropy nebo na Bahamy. Agentuře Reuters to potvrdil kapitán Joao Mendes Cabecas z přístavu Horta.

K likvidaci rozsáhlého požáru, vyrážejí hasiči a záchranné týmy. Obtížněji se to realizuje s bateriemi pro elektromobily na palubě. Zatím není potvrzeno, že se jedná o tento případ, ale je pravděpodobné, že EV byly součástí nákladu. Jak Porsche, tak VW dovážejí některá vozidla z Evropy do USA, ale vzhledem k tomu, že VW dováží z Evropy pouze modely GTI, Golf R a ID.4, je nejpravděpodobněji postiženou automobilkou Porsche, která dováží model Taycan z továrny v německém Zuffenhausenu. Mluvčí společnosti Porsche pro magazín uvedl: „Je příliš brzy na to, abychom spekulovali o příčině incidentu.“

Lamborghini odmítlo poskytnout C/D komentář, ale mluvčí VW nám sdělil, že americká pobočka neví o situaci na lodi o mnoho více, než co je k dispozici ve zprávách médií. Agentura Bloomberg, které se podařilo získat přístup k internímu e-mailu z amerických operací společnosti Volkswagen AG, uvedla, že na palubě bylo 3965 vozidel. Přibližně 100 z nich jsou zřejmě modely VW určené pro USA.

Mluvčí Porsche Luke Vandezande agentuře Bloomberg sděluje, že automobilka odhaduje, že na palubě Felicity Ace je asi 1100 vozidel. Je také jisté, že součástí seznamu nákladu je 189 vozů Bentley.

Softwarová společnost Skytek dnes vydává krátkou zprávu, kde tvrdí, že odhadovaná tržní hodnota Felicity Ace je 24,5 milionu dolarů. Přičemž celková hodnota 3965 vozidel by mohla přesáhnout 500 milionů dolarů.

Požáry plavidel s totální škodou nejsou výjimkou

Požáry nákladních lodí byly v uplynulém desetiletí třetí příčinou ztrát v námořní dopravě. Podle údajů Reinsurance News došlo v roce 2020 k 10 požárům nákladních lodí s „totální ztrátou“. Ačkoli se celkově v posledních 10 letech zlepšuje bezpečnost lodní dopravy, trajekty typu roll-on-roll-off (RORO) tento systém vystavuje vysokému riziku požáru.

„Pro usnadnění přepravy automobilů nejsou vnitřní prostory rozděleny do samostatných sekcí. Stejně jako u jiných nákladních lodí,“ uvedl Rahul Khanna. Je globální vedoucí poradenství v oblasti námořních rizik ve společnosti Allianz Global Corporate & Specialty, pro Reinsurance News. „Absence vnitřních přepážek může mít nepříznivý dopad na požární bezpečnost. Malý požár jednoho vozidla nebo baterie se může velmi rychle vymknout kontrole. Vozidla nejsou po dokončení nakládky snadno přístupná.“

Zdroj: CarAndDriver