Vlak RegioFox včera poprvé vyjel v ČR na trať

Železnice v Česku včera zažila premiéru. Po její trati se projel nový typ vlaku s názvem RegioFox. Brzy vyrazí po dalších regionech ČR

Železnice v Česku včera zažila premiéru. Po její trati se totiž projel nový typ vlaku. Vlak s názvem RegioFox během následujících několika let změní ráz a kvalitu cestování po tratích v různých regionech ČR. První jízda proběhla z města Rakovník do nedalekého Berouna. Za výrobou stojí polská firma PESA Bydgoszcz. České Dráhy očekávají do konce roku dvacet nových souprav.

RegioFox prvně v akci

Úplně první spojení vyrazilo v 9:51. Jednotka 847.010 svezla nejen normální cestující, ale také několik fanoušků železnice. Nebyla by to pořádná premiéra, kdyby nový vůz nevyzkoušel hned zpoždění. Zpoždění zapříčinilo křižování se spojem, který mířil z Berouna a měl také zpoždění.

Nový typ vlaku je pro tento region obrovským krokem vpřed. Jde zejména o zlepšení celkového komfortu s vlaky typu RegioNova, které brázdí trasu Beroun-Rakovník. Nový vlak RegioFox se vyznačuje tichým chodem a lepším zrychlení. Ve voze můžete volně využívat wifi, jsou zde také nabíječky a klimatizace.

I když je RegioFox podobný vozu s označením RegioShark (844), je přece jen tišší a uvnitř se nachází více prostoru a světla. Zatím jezdí na trati Beroun-Rakovník jen jedna souprava nové typu vlaku, ale brzy nahradí všechny místní RegioNovy.

Středočeský randí pro dopravu Petr Borecký se nechal slyšet, že v loňském roce vynaložil Středočeský kraj 2,015 miliardy korun na vlakovou dopravu. Podle něj jedna jednotka vlaku RegioFox stojí 95 milionů korun. Nejmladší kusy mají prý více než 11 let.

Další jednotky pro ČR

Další vlaky typu RegioFox by měly po České republice přibývat. Jiří Ješeta (člen představenstva Českých drah) řekl, že by se mělo do konce roku by mohly České dráhy přijmout kus s pořadovým číslem 20. Podle dohody by mělo být objednaných 33 jednotek do konce tohoto roku. Dodávka vlaků však nabrala zpoždění. Převzít by se tedy podle Ješety mělo asi 20-25 jednotek.

Než se však převezou do ČR všechny jednotky, mělo by být šest jednotek ve zkušebním provozu. Další dvě jednotky mají začít jezdit ve zkušebním provozu v plzeňském kraji v režimu ETCS. Dalších deset kusů se stane součástí Pražské integrované dopravy. Sedm kusů má jezdit v kraji Pardubickém a poslední tři jednotky v kraji Jihočeském.

Velká proměna regionálních tratí

Vlaky řady 847 se stanou základem pro velké změny v provozu českých regionálních tratí. Dopravce České dráhy doposud objednat 76 vlaků. Celková smlouva hovoří až o 160 jednotkách. A to během následujících osmi let. Vlaky začnou jezdit také v kraji Vysočina v Královehradeckém kraji. Deset jednotek začne jezdit od dalšího roku v Plzeňském kraji.

Vlaky mají doposud najetých 20 000 kilometrů. Avšak ve zkušebním provozu mají najet minimálně 50 000 km.

Vybavenost vlaku RegioFox

Uvnitř jednotky je k dispozici 115 míst k sezení. Dále nabízí topení, klimatizaci, bezbariérový přístup, USB konektory, zásuvky, Wi-Fi, WC (i s přebalovacím pultem), moderní audio systém, LCD monitory, kamerový systém, systém pro komunikaci GSM-R. Jsou také vybavené evropským zabezpečovačem ETCS.

Vlaky se mohou pochlubit nízkoemisními motory britské společnosti Rolls-Royce. Tyto motory splňují emisní limity Stage V. Vlaky mohou jezdit jak na naftu, tak i na biopalivo HVO.

Nemusí jezdit jen na naftu, ale může je pohánět i biopalivo HVO. Motorové jednotky jsou také vybaveny nízkoemisními motory Rolls-Royce, které splňují emisní limity Stage V.

Zdroje: zdopravy, Vapol