Koncept MINI Aceman představuje EV crossover

Anglická automobilka MINI představila koncept připravovaného vozu. Jedná se o elektrický crossover s označením Aceman

Nový malý elektrický crossover MINI se má na trhu objeví v roce 2024. Tento koncept dává velmi silný náznak toho, jak by mohlo vypadat MINI Aceman připravené na sériovou výrobu.

Příští generace modelů od MINI začne tvořit nejucelenější a nejrozsáhlejší řadu všech značek. Klíčovou součástí skládačky má být nový plně elektrický kompaktní crossover. Crossover sdílí své základy s budoucím plně elektrickým MINI Hatch. V roce 2024 se tento důležitý nový člen modelové řady představí s novým konceptem s názvem Aceman.

Koncept MINI Aceman

Název zní podobně jako krátkotrvající třídveřové malé SUV Paceman. Šéf designu MINI Oliver Heilmer však pro Auto Express řekl, že přezdívka není přikývnutím minulosti, ale čistým zlomem. Nové auto se má stát „esem v balíku“.

Zapadá do zcela nového místa v sestavě MINI vytvořené přemístěním modelu Countryman. Jeho velikost se pro svou příští generaci rozroste na délku přibližně 4,5 metru. Aceman má být o něco menší než odcházející Countryman – délka jen něco málo přes čtyři metry. Uvnitř plně elektrická architektura, na které má být vůz založený – stejně jako tento koncept – maximalizuje balení, aby se zlepšil prostor uvnitř i přes jeho relativně kompaktní rozměry.

Technické specifikace pro koncept Aceman podrobně neznáme. Kromě tedy sdíleného používání nové plně elektrické platformy MINI pro příští Hatch, který přijde v roce 2023. To znamená, že Aceman se začne vyrábět v Číně. Na základě omezených detailů toho, co již víme o této nové platformě, by mohly být nabízené dvě velikosti baterie a dva výkony. Základní vůz s přibližně 180 k a 40 kWh baterií pro udávaný dojezd přibližně 305 km začne tvořit základ sestavy. Zatímco výkonnější vůz s 215 k s 50 kWh baterií by měl cílit na 402 km od plného nabít.

Namísto technické výkladní skříně jde do značné míry o koncepční vůz. Podrobně popisuje, kam směřuje designový jazyk značky a jak má sériový Aceman vypadat za dva roky. Podle Heilmera je hotový z více než 80 procent.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o nového člena rodiny, je nám jasné, že to bude mít moderní přístup, vymaní se z typického jazyka tvarů,“ začíná Heilmer.

Tvar a karoserie MINI Aceman

I když je koncept Aceman podobný dlouhému pětidveřovému MINI Hatch, je širší a vyšší a má tvar více inspirovaný SUV. Dvoukomorový profil s koly zatlačenými až do krajnosti karoserie vozu znamená, že převisy vozu jsou krátké. A také maximálně využívají prostor uvnitř. Právě na této robustní siluetě se odráží nový designový jazyk nazvaný „charismatická jednoduchost.“

Přední část vozu je místem, kde se Aceman nejvýrazněji odklání od současného designového jazyka MINI s novou tváří. Ta je navržená výhradně pro elektrickou éru značky. Nejdůležitější je, že přední světlomety nejsou kulaté. Ale Heilmer říká, že nová přední část je v mnoha ohledech „klasičtější“ než současný vzhled značky, vzhledem k novému osmihrannému prvku mřížky rámu, který je osvětlený tyrkysově.

Reproduktory

Červené vertikální prvky zdůrazňují výšku vozu, ale jsou také domovem dvojice externích reproduktorů – jednoho z mnoha koncepčních prvků, které jsou rozprostřené po celém modelu Aceman. Další sada se nachází v zadní části.

Reproduktory přivítají řidiče, když se blíží k vozu. Ale mají také upozornit na novou generaci zvukového designu, který je vytvořený pro elektrické modely MINI nové generace. „Každý zvuk děláme nový. Zvuk jízdy, ukazatel, cokoliv, vše je složené speciálně pro novou rodinu MINI,“ řekl nám Heilmer. „I podle zvuku poznáte, že se jedná o jedno z nových MINI.“

Kola a pestrost barev

Výrazné a vzpřímené podběhy kol vytvářejí tvrdý vzhled kompaktního SUV s 20 palcovými koly. Velký střešní nosič je dalším příklonem k pozici vozu jako nového dětského SUV značky. Je rovněž domovem ochranné známky MINI, s držáky tvořícími motiv podobný vlajce Unie.

Na záď aplikovali čistý vzhled s malým množstvím nepořádku, kompaktní víko zavazadlového prostoru sedí v jedné rovině se zadním nárazníkem s odznakem MINI a nápisem Aceman. „MINI by mělo mít dobrý postoj, to je důležité,“ říká Heilmer a škádlí, že pro zákazníky MINI, skupinu, která má tradičně zájem o personalizaci, se rýsuje nová úroveň přizpůsobení.

„Zákazník si může vybrat mezi dvěma nebo třemi různými podpisy,“ řekl. A dále navrhl, že kdo nechce design zadního světla inspirovaný vlajkou Unie, si může vybrat něco jiného.

Použití barev je masivní součástí konceptu MINI a nového modelu, který jej má následovat. Perleťově modrý lak Acemanu je kombinovaný se střechou British Racing Green, prvky reproduktorů vozu jsou zvýrazněné červenou barvou a nechybí ani tyrkysový rám a fialové odznaky. Barevná paleta vozu je však ještě výraznější uvnitř kabiny.

Interiér MINI

V souladu s tradičním přístupem MINI je využití prostoru uvnitř konceptu Aceman chytré. Maximalizuje vnitřní prostor, takže malý vůz vypadá uvnitř docela velký, když jsme se rozhlédli kolem vozu. Uvnitř není kůže ani chrom, různé textilní povrchy a duhové kovy slouží k vytvoření poutavého prostředí.

Vedle neobvyklého čalounění sedadel je volant konceptu obšitý zeleným sametovým velurem. Vedle zábavného a moderního dojmu je původní Mini také velkým kývnutím ve tvaru architektury palubní desky a informačního a zábavního systému.

Uvnitř MINI maximalizovalo prostor, takže malý vůz vypadá uvnitř docela velký
Interiér

„Díky digitalizaci jsme toho schopni znovu dosáhnout,“ říká Heilmer. Aceman má jednu kulatou OLED obrazovku infotainmentu ve středu palubní desky a v konceptu se jedná o hardware téměř produkční.

Pod ním je umístěná malá řada spínačů. Nachází se zde parkovací brzda, volič převodovky, tlačítka pro režimy jízdy a ovládání hlasitosti, plus přepínač napájení interpretovaný jako moderní řešení originálu na klíč. Jejich umístěním zde uvolníte prostor pro adaptabilní středovou konzolu, která vede od přední části vozu k zádi.

Další vychytávky a uvedení

Dalším koncepčním dojmem je zahrnutí tří „zážitkových režimů“, které nastavují téma pro infotainment jednotku a palubní desku jako celek. Přepnutím jednoho z režimů zjistíte, že infotainment se rozprostírá za hlavní obrazovkou a promítá se přes celou palubní desku.

Navigace může zabrat celou plochu. Tvůrci vymysleli „nabíjecí hru“ s projekční technologií. Cílem je úspěšně hláskovat „Aceman“ přes palubní desku pomocí plovoucích bublinových písmen, vymrštěných z obrazovky a přes palubní desku pohybem prstu.

Ve spojení s hravým přístupem se Acemana poprvé objeví nikoli na autosalonu, ale na herním sjezdu. Ukáže se v srpnu na Gamescomu 2022 v Kolíně nad Rýnem. Produkční verze pravděpodobně prolomí kryt koncem roku 2023, než se začne prodávat v roce 2024.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky