Porsche 911 Carrera 992 Coupe jako hybrid?

„Zatím ne elektrický…“ Tato věta platí pro Porsche 911 stejně jako pro loď, která vozí cirkus Extreme E po celém světě. Máme tu však jeden zásadní rozdíl. Pouze jeden z nich jednou bude pravděpodobně elektrický. A navzdory tomu, co je napsáno na boku, to není ta, která pluje.

Porsche 911
Porsche 911

Není žádným tajemstvím, že generaci 911 s číslem 992, kterou uvedli na trh v roce 2019, navrhli tak, aby měla hybridní systém. Vzhledem k tomu, že poslední dvě generace modelu 911 pracovaly v osmimodelovém cyklu se střednědobým faceliftem v polovině, vylepšená 992 – doplněná o hybridní verzi – se pravděpodobně objeví v roce 2023. A Porsche má historii, kdy tyto střednědobé aktualizace využívalo k zavádění velkých posunů. U modelu 997 to byla převodovka PDK (2008), u 991 v roce 2016 jsme se dočkali přeplňování turbodmychadlem.

Může být tato 911 ještě lepší?
Může být tato 911 ještě lepší?

Co víme o Porsche 911?

Předpokládejme, že hybridní 911 bude plug-in. Vzhledem k tomu, že již používá 8stupňovou převodovku PDK z modelu Panamera – která má v sobě místo pro elektromotor – dávalo by smysl převzít další prvky z tohoto vozu. Samotný motor nepřidá mnoho hmotnosti, řídicí elektronika přidá více, samotná baterie přidá nejvíce. Jak velká bude? Pokud chce Porsche dojezd 31 km srovnat nebo zlepšit s Panamerou, počítáme s kapacitou 12-15 kWh. Ať už se na to podíváte z jakéhokoli úhlu pohledu, v reálném světě to 911 přidá minimálně 100-150 kg.

S 911 jezdím každý den. Převážila by výhoda možnosti jezdit krátké cesty na elektřinu nad nevýhodou dodatečné hmotnosti na dynamice? Ne. Protože jak jsem dokázal v několika posledních zprávách, 911 je už tak efektivní. Je lehká, čistě projíždí vzduchem a nikdy není žroutem. Kdyby to byl Aston s V12, Conti GT nebo dokonce Mustang či Jag F-Type, to by byla jiná. Jsou těžší na palivo, tam by byl přínos znatelný.

Výhody elektromobilu?

U modelu 911 je výhoda pouze společenská – říkáte lidem, že jezdíte sportovním elektromobilem. Dobře, je tu určitý finanční přínos, protože nižší emise CO2 sníží daňové náklady, ale nepochybně za auto zaplatíte více a při skutečné jízdě pochybuji, že bude úspornější. A nevyhnutelně jízdní vlastnosti ztratí na kvalitě.

V posledních dnech jsem jezdil s RJ21 TXC a představoval si, jaké by to bylo, kdyby byl elektrický. Tiše vyjíždět z pohonu by bylo fajn. Možná by to bylo ještě svižnější a přesnější při vyjíždění z křižovatek. A pak jsem se zastavil. Žádná z dalších výhod elektřiny nedoplňuje to, co 911 dělá a jak to dělá.

V současné době se však zdá, že hybridní pohon je pouze krokem k plně elektrickému pohonu. Za předpokladu, že se Porsche bude držet obvyklého časového harmonogramu pro model 911. Náhrada modelu 992 přijde k dispozici v roce 2027. Jako pravděpodobně plně hybridní a EV připravený na modernizaci v polovině životního cyklu. Další model (2035) bude muset být pouze EV.

Ideální 911 do všech situací
Ideální do všech situací

Bude Porsche 911 i nadále tak super?

Miluji tuto 911. Ano, stále si myslím, že je lepší, kdyby měla klasický motor! Ještě většinou dělá správné zvuky, má správné reakce a způsoby. Mluvíme o nejkulatějším sportovním autu – nejen skvěle jezdí, ale je i skvěle navržené, zkonstruované a zabalené. Umí všechno. Kompaktnost, image, kvalita, použitelnost a žádanost modelu 911 se nezmění, ani když se objeví jeho elektrická verze.

Můžeme v podstatě zaručit, že bude i nadále nejlepším vozem svého druhu, takže předpokládám – obávám se – že by si tento vůz našel ochotné publikum. Nové publikum, pro které historie a odkaz znamenají méně a technologický pokrok více. Publikum, které vidí zapojení řidiče spíše jako únavné, než aby to bylo všechno a konec všeho. A protože se to dobře prodávalo a Porsche je firma, tak by prostě pokračovala dál. A my bychom zůstali v prachu a naříkali na lepší časy.

Zdroje: TopGear, TowPoint