Vinařství a pohon dveří sklepa pomocí Nissan Leaf a V2H

Nissan Leaf bude hlavním zdrojem energie pro vinici (vinařství) v jižní Austrálii. Což má znamenat zásadní posun ve vztahu mezi automobily a budovami v Austrálii.

Jižní Austrálie

Ballycroft Vineyard and Cellars, který se nachází poblíž Sturt Highway asi hodinu jízdy severovýchodně od Adelaide, provozují Joseph a Sue Evansovi.

Po dlouhých dvou a půl letech čekání se místní obyvatelé Barossa chystají nainstalovat převodník z vozidla na síť a z vozidla na domov. Ten jim umožní využívat obousměrné nabíjení svého Nissanu Leaf k napájení svých vozů.

Podle Josepha dokáže měnič dvě věci: dokáže nabíjet auto rychlostí sedm kilowattů za hodinu během dne. A v noci pak může energie uložená ve 40 kWh lithiové baterii elektromobilu nabíjet dům nebo se znovu napájet.

I když to nemá tak docela znamenat, že vinice může vypadnout z mřížky, měla by být schopna dosáhnout co největší energetické soběstačnosti. A to, aniž by bylo nutné investovat do několika akumulátorů energie. Kromě toho Evanové také získají vozidlo, které je nepotřebuje k placení kolísajících cen paliva v rámci dohody.

Vinařství

Joseph řekl něco o tom, proč vinice (vinařství) instaluje převodník Wallbox DC Quasar V2G (vehicle-to-grid), o kterém říká, že se schválil pro použití společností Nissan v provozu s jeho osmiletou zárukou na baterii.

Joseph říká, že poprvé přemýšlel o změně způsobu, jakým vinice využívá energii, po cestě do Kalifornie v roce 2015. Když se tam rozběhla technologie elektromobilů, inspirovali se k tomu, aby se stali prvním vinařstvím ve Valley. To téměř postavilo nabíjecí stanici pro auta Tesla před pěti lety.

Nikdy ale neměl zájem o koupi Tesly, říká.

,,Chtěl jsem Nissan Leaf, protože má konektor CHAdeMO.“ Zástrčka pro rychlé nabíjení, která se používá pouze u vozů Nissan Leaf a Mitsubishi Outlander PHEV, se dokáže rychle nabít rychlostí 50 kilowattů za hodinu. Což znamená, že 40 kWh baterie modelu Leaf se dokáže nabít z téměř vybitého stavu do plného stavu během asi 50 minut.

Ale hlavní důvod, proč Joseph chtěl Leaf, se stává ten, že zástrčka CHAdeMo má také obousměrné nabíjení. Zatímco standard CCS plug má také nabízet toto obousměrné nabíjení, má trvat dlouho, než se tato technologie schválí a poté odfiltruje do Austrálie.

Takže to je hlavní důvod, proč to tak chtěl. Záměrně koupil a poslouchal pozdě. Protože to se stalo polovičním důvodem, proč tuto schopnost měl mít.

Po čekání na 40 kWh Leaf z roku 2019 (dřívější modely měly menší baterii s kratším dojezdem, která by nevyhovovala jejich potřebám), ji nyní vinice používá k ranním dodávkám vín do Adelaide. Než se vrátí, zbývá na baterii ještě asi 100 km po 160 km zpáteční cesty.

Když se vrátí, zapojí auto a nabijí ho ze solárních panelů na střeše dveří do sklepa.

Solární panely

Joseph a Sue Evansovi; Vinařství a pohon dveří sklepa pomocí Nissan Leaf a V2H
Joseph a Sue Evansovi

„Vůz nabíjíme pravděpodobně jen jednou týdně nebo dvakrát týdně,“ říká Joseph. „Normálně jezdíme do Adelaide ráno, protože spousta restaurací má ráda vína dodávaná před servisem. A pak auto nabijeme během denního světla. Což vyjde většinou od 12:00 do 17:00, a auto snadno vrátíme do plného nabití.“

Jakmile se konvertor V2G nainstaluje, používá ho hlavně jako konvertor V2H. ,,Což znamená z vozidla domů“ říká Joseph, majitel vinařství.

Spotřeba energie

S klimatizací, která udržuje doma teplo v zimě, říká, že v noci spotřebují asi 22 kWh energie.

,,Máme dvě ledničky i dva mrazáky. A víte, ráno máme málo vysoušečů vlasů, protože mám dvě dívky.“ A tak v zimě spotřebujeme asi 22 kilowattů. A na jaře a na podzim, když nemáme zapnutou klimatizaci, přes noc spotřebujeme asi šest, sedm kilowattů.“

I když se třífázová nabíječka může nabíjet rychlostí 22 kW, integrovaný střídač Leaf umožňuje maximální nabíjení AC 6,6 kW.

Přesto těch pět hodin slunečního svitu v odpoledních hodinách stačí na přidání dalších 30 kilowatthodin energie do baterie auta. V autě jsou vestavěná nastavení, která zajistí, že se baterie přes noc nevybije. Pokud se sníží, dům se přepne zpět na odběr energie ze sítě.

Pokud jde o náklady, Joseph říká, že konvertor ušetří vinici 1 700 dolarů (41 000 Kč) na nákladech na energii ročně.

Náklady na energie

„Spotřebujeme asi 6 279 kilowatthodin ročně, což se zdá v průměru asi 17 kWh za den,“ říká.

Vzhledem k tomu, že Nissan Leaf nastavil vinici zpět na 50 000 USD (1 200 000 Kč) a konvertor za cenu kolem 11 000 USD (265 000 Kč) plus náklady na instalaci, není doba návratnosti zrovna krátká. Joseph však zdůrazňuje, že vinice se také vyhýbá placení nákladů na palivo a má nižší náklady na údržbu listu.

A aby se mohla odstavit vinice (vinařství) od sítě bez konvertoru V2G, musel by podnik utratit 36 ​​000 dolarů (866 000 Kč) za baterie.

„Místo toho zaplatil 50 000 dolarů (1 200 000 Kč) za auto, které má 40 kWh lithiovou baterii. ,,Což má hodnotu 40 000 dolarů (965 000 Kč),“ říká a dodává, že také pomáhají odebírat poptávku ze sítě tím, že z ní nečerpají energii ve špičce a pohlcují zvýšit přebytek slunečního záření během dne.

Je to přesvědčivá hodnotová nabídka.

Zdroj: thedriven, Vapol