Kolumbie – nejzajímavější místa

Kolumbie prošla v posledních letech díky trvalé mírové dohodě a stále rostoucímu počtu zahraničních návštěvníků celkovou proměnou.

Kolumbie, kterou na severu a západě lemuje pobřeží Karibiku a Tichého oceánu a na jihu amazonský deštný prales, nabízí jedny z nejúchvatnějších scenérií a nejnapínavějších dobrodružství v Jižní Americe. Džungle bohatá na divokou přírodu, překvapivě drsné vysokohorské stezky a bující korálové útesy plné tropických ryb. To vše můžete zažít během jedné (ambiciózní) cesty. Moderní města daleko od divočiny zase překypují hudbou, kulturou a přívětivými lidmi.

Pro zvídavého a otevřeného cestovatele je těžké si tuto zemi nezamilovat – a ještě těžší ji opustit. Ať už hledáte kulturu, dobrodružství, historii nebo úchvatnou přírodu, zde jsou ty nejlepší věci, které stojí za to v Kolumbii podniknout.

Splavování řeky Rio Pato

Splouvání peřejí třídy III a IV na řece Río Pato v departementu Caquetá je vzrušující zážitek. A vzrušení se ještě zvýší, když si uvědomíte, že vaši průvodci jsou bývalí partyzáni z FARC a civilisté, kteří rafting využívají jako prostředek ke zpochybnění pohledu na oblast Kolumbie, která byla během desetiletí konfliktu příliš nebezpečná na to, aby ji bylo možné navštívit.

Ve vesnici Miravalle na úbočí kopce, která se nachází hluboko v tropických lesích na jihovýchodě Kolumbie, sídlí místní cestovní kancelář Caguán Expeditions. Ta pořádá raftové výlety po řece, jež je považována za jeden z nejlepších úseků pro rafting v zemi. V komunitním muzeu se dozvíte podrobnosti o každodenních zkušenostech povstalců z FARC před uzavřením historických mírových dohod, na kterých se v roce 2016 dohodla kolumbijská vláda. Nahlédnete do života těch, kteří se po desetiletích ozbrojeného konfliktu znovu začleňují do kolumbijského života.

Kolumbijská džungle

Snili jste někdy o tom, že budete objeviteli? Třídenní pěší túra bujnou tropickou vegetací, než vůbec zahlédnete kolumbijské Ciudad Perdida (Ztracené město), je příležitostí zažít stejné vzrušení.

Díky blátivým stezkám, které stoupají vzhůru, a vlhkým teplotám v džungli je náročné se sem dostat. Nahoře čeká pocit, že všechen ten pot stál za to (a slzy také!). Ciudad Perdida, skutečně velkolepé předkolumbovské město, postavili na vrcholu hřebene v severních partiích pohoří Sierra Nevada de Santa Marta kmenem Tayrona před více než 1000 lety. Dnes najdete toto místo téměř bez návštěvníků.

Není divu. Cesta k místu není lehká. Trvá pět dní a je jednou z nejdobrodružnějších aktivit v Kolumbii. Po cestě vás čekají osvěžující koupaliště a pozoruhodné scenérie džungle, díky nimž bude vaše úsilí plně odměněno.

Džungle v Kolumbii
Džungle v Kolumbii

Naučte se Salsu v hlavním městě tance

Cali. Město které nárokuje titul světového hlavního města salsy, miluje večírky. Je plné hudby a tance, ať už je denní nebo noční doba jakákoli. Vydejte se na krátkou, ale ohromující cestu za oblíbeným kolumbijským tanečním krokem. Je jedno, jestli se vydáte do taneční školy, nebo se necháte unášet proudem a rytmy v jedné z vyhlášených městských salsotecas, jako je La Topa Tolondra nebo místní oblíbený El Rincón de Heberth.

Pokud přijedete v září, nenechte si ujít Festival Mundial de Salsa. Kde se během sedmi dnů sjede do města více než 5000 tanečníků z celého světa, aby se zúčastnili tvrdé soutěže o nejlepšího tanečníka salsy na světě.

Šnorchlování v korálovém útesu Kolumbie

Karibské pobřeží Kolumbie působí jako ráj. Tento popis platí ještě více pro smaragdově zelený ostrov Providencia. Ten se rozkládá na ploše pouhých 17 km² a leží asi 800 km severně od kolumbijské pevniny.

U severovýchodního pobřeží ostrova se rozkládá Národní přírodní park McBean Lagoon. Jehož vody charakterizují nádherné barvy. Říká se jí „Moře sedmi barev“, což je jev způsobený třetím nejdelším systémem bariérových útesů na planetě, který leží pod hladinou. V křišťálově čistých a teplých vodách se všude vyskytují tropické ryby, manty a dokonce i mořské želvy, což z tohoto místa činí jedno z nejlepších míst v Kolumbii pro šnorchlování.

Šnorchlování v Kolumbii
Šnorchlování v Kolumbii

Karneval v Barranquille

Nejnadšenější pouliční party v Kolumbii se koná v pulzujících ulicích města Barranquilla během každoročních oslav karnevalu. Tyto oslavy, které oficiálně začínají vždy čtyři dny před Popeleční středou v únoru nebo březnu (ačkoli menší verbenas – předkarnevalové veřejné oslavy – začínají asi 10 dní předtím), nabízejí nadšenou přehlídku okázalosti, která zahrnuje čtyři dny plné karnevalových plováků, královen krásy, afrických a domorodých rytmů a – v pravém kolumbijském stylu – spoustu tance.

Carnaval de Barranquilla je natolik nedílnou součástí identity města, že byl v roce 2008 prohlášen organizací Unesco za nehmotné kulturní dědictví. Patří k nejživějším karnevalovým oslavám na kontinentu. Řadí se po bok slavností v Rio de Janeiru a v bolívijském Oruro. Vrhněte se do tance a možná se dokonce přidáte k místnímu tanečnímu souboru na jeho plovárně.

Dědictví původních obyvatel Kolumbie

Malebné město Cartagena obehnané hradbami působí jako filmové kulisy s historickými náměstími, majestátními kostely a zrekonstruovanými sídly, která byla přestavěna na luxusní butikové hotely a restaurace nabízející pokrmy z mořských plodů s karibským nádechem.

Kromě koloniálního bohatství Cartageny, které vybudovali díky obchodu s otroky a španělskému drancování, má však město i zcela jinou stránku, kterou turisté vidí jen zřídka. V Museo del Oro Zenú uvidíte expozice zlatých artefaktů původních obyvatel Cartageny. Tkalci z této komunity dodnes vyrábějí tradiční kolumbijské klobouky sombrero vueltiao, které si můžete koupit ve stáncích po celém městě.

Chcete-li osobně potkat zástupce komunity a dozvědět se o problémech, kterým jako kultura v moderní Kolumbii čelí, zúčastněte se prohlídky města vedené komunitou.

Mimořádná proměna Medellínu

Ať už je to seriál Narcos od Netflixu. Nebo zprávy z 90. let, které vám zkreslily představy, připravte se na to, že budete ohromeni realitou současného Medellínu. Po odhození pláště konfliktu vyvolaného drogami je Medellín proměněným městem s moderními čtvrtěmi. Jako Poblado a Laureles, které nabízejí luxusní restaurace a pulzující noční život. Důkaz, že i leopard může změnit své skvrny.

Chcete-li se dostat pod kůži městské regeneraci a pohnuté minulosti města, vydejte se na pěší prohlídku s Real City Tours. Jejíž místní průvodci Paisa prožili tuto proměnu a mohou o znovuzrození města mluvit s autoritou. Podobně poučná je i jejich prohlídka bývalé skládky odpadků, která se změnila v prosperující čtvrť Moravia.

Pohnutá minulost města
Pohnutá minulost města

Národní elektrárna Kolumbie v údolí Valle de Cocora

Valle de Cocora se nachází v dolní části národního parku Parque Nacional Natural Los Nevados. Jednoho z nejlepších národních parků v Kolumbii, a je jednou z nejfantastičtějších kolumbijských destinací. Uchovává jedny z posledních zasněžených tropických hor na Zemi a je domovem podivně tvarovaných voskových palem Quindío. Ty dosahují výšky šestipatrové budovy a převyšují toto bujné údolí.

Z nedalekého Salenta se vydejte džípem Willy Jeep (což je zážitek sám o sobě) do údolí, odkud vede 15kilometrová túra do svahu, odkud se vám naskytne nádherný výhled na palmy malebně obklopené smaragdovými kopci pokrytými mračným lesem.

Muzejní scéna v Bogotě

Bogotá je město, jehož první dojem klame to, co skrývá pod povrchem. Přestože projít ucpanými ulicemi, které často kloužou po dešti, může chvíli trvat, je hlavní město Kolumbie kosmopolitním městem plným dynamického nočního života a bohaté kulturní nabídky.

Základem kulturní scény města je Museo del Oro. Kde můžete vidět tisíce předhispánských zlatých artefaktů. Podobně zásadní místo v kánonu kolumbijské kulturní historie zaujímá Museo Botero, muzeum věnované nejslavnějšímu kolumbijskému umělci, který je po celém světě známý svými humorně obtloustlými postavami.

Chcete-li ochutnat současnější výtvory, zajděte do stylové galerie La Balsa nebo se vydejte na procházku po graffiti s organizací Bogotá Graffiti Tour, která výtěžek z exkurzí na základě spropitného investuje do komunitních projektů v celé zemi.

Bogota v Kolumbii
Bogota v Kolumbii

Pro milovníky kávy v Kolumbii

Prvotřídní káva je jedním z nejdůležitějších kolumbijských vývozních artiklů. Milovníci kávy najdou svůj domov v jedné z kávových finek na svěžích kopcích v oblasti Zona Cafetera.

V zavedených fincas, jako je Hacienda Venecia čtvrté generace nedaleko Manizales, se můžete seznámit s výrobou kávových zrn a vyzkoušet si „cupping“, tedy ochutnávání chutí čerstvě připravené kávy. Ale pozor: po ochutnání nejkvalitnějších kávových zrn na světě přímo u zdroje byste si možná těžko vychutnali šálek jinde.

Výlet do La Guajiry

Po bujných plantážích kávové oblasti je La Guajira útokem na smysly. Na tomto vyprahlém pouštním poloostrově, který se na samém konci jihoamerického kontinentu vypíná do Karibského moře, se nachází jeden z nejdramatičtějších terénů země.

Mezi hlavní atrakce patří nádherné okrové písečné duny Punta Gallinas a Cabo de la Vela, kde jsou ideální podmínky pro windsurfing a kitesurfing. Ačkoli je možné cestovat samostatně, nejjednodušší je zorganizovat výlet z hlavního města regionu, Riohachy.

Tato oblast, která patří k nejchudším částem Kolumbie. Je domovem polokočovných domorodých Wayúů, lidí proslulých svým tkalcovstvím. Jejich způsob života a přístup k vodě ohrožuje největší otevřený důl v Latinské Americe. Ujistěte se, že vaše peníze půjdou do místních rukou tím, že si koupíte místní řemeslné výrobky a využijete služeb udržitelných provozovatelů, jako je Pura Guajira Travel, kteří zaměstnávají průvodce z kmene Wayúu.

Náboženství v Kolumbii

Zatímco chilský Rapa Nui (Velikonoční ostrov) je mezinárodně známý svými monolitickými sochami. Parque Arqueológico San Agustín v jihozápadní Kolumbii se pyšní největším souborem předkolumbovských soch v Jižní Americe. Archeologové toho o kultuře z let 5 až 400 n. l., která ze sopečného tufu vytesala mohutná těla a zvířecí obličeje s tesáky, stále mnoho nevědí. Tyto postavy se nacházejí v parku a označují hrobky mrtvých této kultury. Archeologický park, v němž se nachází více než 50 pohřebišť, je úchvatným (i když záhadným) pohledem na kulturu, pro kterou byla smrt pouhým přechodem do dalšího života a kde pohřební rituály představovaly významný obřad.

Dalším místem, o kterém se předpokládá, že bylo vybudováno stejnou kulturou, je Tierradentro. Také stojí za návštěvu, pokud se nacházíte v této oblasti. Tato rozsáhlá nekropole byla pravděpodobně postavena mezi lety 600 a 900 n. l.. Obsahuje 162 obrovských pohřebních komor, jejichž stěny jsou zdobeny pozoruhodně zachovalými a mimořádně složitými geometrickými vzory.

Označení hrobek mrtvých v Kolumbii
Označení hrobek mrtvých v Kolumbii

Spaní v rustikální chatě s doškovou střechou

Chcete si odpočinout a užít si bohatství nádherných kolumbijských pláží? Pro milovníky slunce, plavání a šnorchlování je skutečným rájem Parque Nacional Natural Tayrona na karibském pobřeží země. Bílé písečné pláže omývá křišťálová voda a obklopuje tropická džungle plná opic, tukanů a divokých koček.

V tomto parku se nachází více než 30 nádherných pláží. Ale kvůli záludně silným proudům, které představují riziko pro život, jen šest z nich vyhodnotili jako bezpečné pro koupání. Chcete-li si užít pár dní odpočinku, pronajměte si houpací síť nebo rustikální chatku s doškovou střechou přímo u pláže v Cabo San Juan nebo Cañaveral, odkud se můžete vydat na vybranou pláž a celý den se opalovat.

Pozorování hvězd v poušti

Červená poušť Tatacoa se svými vlnkami červené hlíny připomínajícími Mars vypadá, jako by byla přenesena z chilské Atacamy. Ve skutečnosti se jedná o suchý tropický les, ale s chilským sousedem má společnou celosvětovou proslulost jako místo s křišťálově čistou noční oblohou, takže je ideální pro pozorování hvězd.

Klíčem k mimořádné viditelnosti je teplé a suché klima v této oblasti. Na pozorování hvězd se vydejte do Astronomického observatoře Tatacoa ve Villavieja, centra vybudovaného kolumbijským astronomem, které díky darům vědců z celého světa obsahuje nejvíce dalekohledů v oblasti. Nadšený majitel vám za nejjasnějších nocí představí až 88 oficiálních souhvězdí.

Zdroje: Lonely Planet, Vapol