Boxster T je všechno co chcete, a nic, co nechcete

Tím, že Porsche do základního pohonného ústrojí nasadilo všechny prostředky pro zvýšení agility, vytvořilo cenově dostupného sportovce, který si přímo říká o to, aby ho někdo vyždímal. Mnozí nadávali na přechod Porsche 718 Boxster ze standardního plochého šestiválce na přeplňovaný plochý čtyřválec. Porsche znovu zavedlo šestiválec v hlavních variantách, jako jsou GTS 4.0 a Spyder RS. Značka se snaží posílit kredit i základního čtyřválcového Boxsteru. Přesně to dělá Boxster T 2023.

Předpoklad Boxsteru T je jednoduchý. Vezměte celou výbavu a možnosti řízení Porsche a nacpěte je do základního modelu. Stejně jako jeho větší bratr 911 Carrera T spoléhá Boxster T na základní pohonnou jednotku, ale na rozdíl od modelu 911 se nesnaží ušetřit spoustu hmotnosti vypuštěním sedadel a ztenčením skel – i když občas frustrující stahování dveří smyčkou by mohlo ušetřit hrst gramů. Náš Boxster T se přehoupl přes 1500 kg. Jen o 5 kg více než základní Boxster s manuální převodovkou, který jsme testovali v roce 2017. Evropské modely shodily ještě o něco více hmotnosti díky odstranění infotainmentu, které naše předpisy pro záložní kameru neumožňují.

2023 porsche 718 boxster t
Boxster T

Boxster T: Dobrá kombinace hodnoty a schopností, přilnavá látková sedadla, jedno z nejlepších řazení

Zde je informace o tom, co za svých těžce vydělaných 1,8 milionu Kč získáte v Boxsteru T. Sportovní odpružení PASM od Porsche přidává adaptivní tlumiče a snižuje vůz o 2 cm. Dvacetipalcová kola nabízejí špetku dalšího stylu a zároveň si zachovávají dostatek bočních gum, aby nezhoršovaly kvalitu jízdy. Aktivní uložení motoru se snaží izolovat pohyby plochého čtyřválce od zbytku karoserie. Mění jeho tuhost, zatímco vektorování točivého momentu založené na brzdách zlepšuje průjezd zatáčkou a stabilitu v zatáčkách. Standardem je také volitelná funkce Porsche Sport Chrono, která přidává hodiny na přístrojové desce, přepínač jízdních režimů na volantu, přizpůsobení otáček při řazení dolů a u vozů se sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou PDK také kontrolu rozjezdu.

Interiér dostal také trochu lásky navíc. Boxster T se standardně dodává se sedadly nastavitelnými v obou směrech, potaženými kombinací kůže a přilnavého látkového povrchu. Jsou skvělá, nabízejí spoustu pohodlí a opory, ať už se jedná o klidnou, nebo sportovní jízdu. Náš testovací vůz měl také volitelný paket 718 T Interior (2770 USD; 65 000 Kč), který přináší kontrastní prošívání, výšivky na sedadlech a barevně sladěné bezpečnostní pásy. Stále máte k dispozici základní interiér s fantastickým plastem. Nicméně vaše ruce pravděpodobně nebudou příliš často odbíhat od volantu, aby masírovaly palubní desku.

Slabé stránky vozu Porsche Boxster T

Jen dobrý zvuk motoru při volnoběhu, hloupé kliky dveří se stahovacími popruhy, ukončení výroby v roce 2024. To zní jako dobrá kombinace, ne? Je. I s většími koly odvádějí adaptivní tlumiče Boxsteru T působivou práci, když pohlcují silně rozbité michiganské silnice a vracejí plynulou jízdu, která při útoku na výjezdy stále drží pohyby karoserie pod kontrolou. Sportovní režim vše přitvrdí, ale nemusí nutně přidat na přesnosti. Dvacetipalcová kola sice přidávají trochu neodpružené hmoty, ale řízení je stále přímé a rádo vám řekne, co zažívají přední pneumatiky. Na třísetmetrovém skidpadu jsme naměřili solidní přilnavost k vozovce 1,03 g.

2023 porsche 718 boxster t
Boxster T – interiér

S výkonem pouhých 300 koní a točivým momentem 380 N.m Boxsteru T jistě chybí přímočarý spád modelu GTS 4.0 nebo dokonce modelu S, ale není to jako čekat na opožděný autobus. S výjimkou nejnižších hloubek otáčkového pásma přeplňovaný plochý čtyřválec o objemu 2,0 litru rychle nabírá na síle, když se tón výfuku mění z basů s plochou čepicí na přiléhavější jekot. Společně s čistou prací nohou a jedním z našich oblíbených šestistupňových manuálů pod rukou jsme zaznamenali zrychlení na stovku za 4,3 sekundy, což je přesně tolik, kolik jsme dosáhli v roce 2017. O čtyři desetiny sekundy rychleji než 2,0litrová Toyota Supra. Když budete držet nohu na plynu, T zaběhne půl kilometru za 12,9 sekundy při rychlosti 175 km/h, což je o 0,1 sekundy více než Boxster 2017 a o 0,4 sekundy více než Supra.

Boxster T používá brzdy základního vozu, ale to není důvod k obavám. Model T zastaví z rychlosti 110 km/h za 43,5 a ze 160 km/h za 89,3 m. Tato působivá čísla opět na stejné úrovni jako u Boxsteru z roku 2017 a Supry s motorem 2,0 l. Výsledek ze 160 km/h je o 0,3 m lepší, než jaký jsme zaznamenali u kabrioletu Corvette Stingray 2020 (zastavení ze 110 km/h je působivější o 1,2 metrů).

Verdikt

Jedním z míst, kde si čtyřválcové motory Porsche vedou velmi dobře, je spotřeba paliva. Sportovní vozy nebývají často pilíři hospodárnosti, ale Boxsteru T trocha úspornosti nevadí. EPA odhaduje dálniční spotřebu 9 l/100 km (nižší než u základního Boxsteru s manuální převodovkou). Nicméně náš vlastní test spotřeby paliva na dálnici při rychlosti 120 km/h přinesl působivý výsledek 6,9 l/100 km.

2023 porsche 718 boxster t
Porsche

Nejvíce frustrující na Boxsteru T je asi to, že už odjíždí. Porsche vyřadilo model 718 T z nabídky pro modelový rok 2024, ale existuje řešení, které vás téměř dostane. Základní Boxster lze vybavit odpružením PASM (i když s polovičním snížením světlé výšky), vektorováním točivého momentu a téměř všemi dalšími komponenty Boxsteru T, s výjimkou vylepšení interiéru. Když k tomu přidáte sadu zvýšených kol, nebude se cena po vyjetí z vozu příliš lišit od ceny našeho testovaného vozu. Ta činila 83 120 USD (1,2 milionu Kč).

Porsche 718 Boxster T je důkazem toho, že čtyřválcové modely nejsou nudnou záležitostí pro zákazníky.
Ať už si Boxster T sestavíte po jednotlivých kusech, nebo budete mít štěstí a najdete na parkovišti prodejce model z roku 2023, vaše tvrdá práce nezůstane bez odměny. Boxster T je tak hodnotný, jak jen dvoudveřové Porsche může být. Spojuje v sobě cit pro základní model s více než dostatečnou agilitou pro víkendové projíždění kaňonů nebo nadšené dojíždění do práce.

Zdroj: caranddriver, Vapol