Výsledky testování projektu Redox Flow Battery

Instalace redox průtokové baterie v zařízení SDG&E

Sumitomo říká, že její 2 MW/8 MWh vanadově redoxní průtoková baterie dosáhla 99 % provozní rychlosti v závodě San Diego Gas & Electric (SDG&E) v Kalifornii. Očekává se, že si baterie udrží kapacitu 90 % nebo více po dobu 20 let na trhu s elektřinou.

Sumitomo Electric, jednotka japonského konglomerátu Sumitomo Corp., odhalila výsledky testů systému vanadových redoxních průtokových baterií, které nasadila v roce 2017 v zařízení vlastněném americkou společností SDG&E v Bonitě poblíž San Diega v Kalifornii.

Společnost Sumitomo uvedla, že externí odborníci shromáždili data z projektu 2 MW/8 MWh Redox Flow Battery Demonstration Project do konce roku 2021. Předběžná analýza provedená v prosinci odhalila, že bateriový systém dosáhl v posledním roce projektu 99 % provozní rychlosti. Sumitomo věří, že bateriový systém má potenciál udržet si kapacitu 90 % nebo více po dobu 20 let na trhu s elektřinou.

Sumitomo Electric odhalila výsledky testování

Výsledky testování projektu redox flow baterie
Průměrné skóre bylo vypočteno převedením hrubých skóre na číselné hodnoty s mírami konverze: A=3, B=2, C=1 a D=0

Odborníci přidělili celkovým výsledkům projektu hodnocení 2,6 ze tří. Sumitomo uvedl, že demonstrační projekt úspěšně předvedl obchodní proveditelnost využití technologií akumulátorových baterií pro nabídky na trhu s elektrickou energií. A taky základní schopnosti redoxních tokových baterií v aplikacích mikrosítě. Baterie funguje v mikrosíti a napájí 66 rezidenčních a komerčních zákazníků po dobu přibližně pěti hodin.

Společnosti Sumitomo a SDG&E zřídily mikrosíť integrací baterie do elektrické distribuční sítě. Toto nastavení demonstrovalo duální provozní schopnost baterie. Ta jí umožňuje obsluhovat velkoobchodní trh s elektřinou za normálních podmínek a poskytovat odolnost sítě během nouzových situací. Baterie má také funkci černého startu, která jí umožňuje zahájit a udržovat servis i po úplném výpadku napájení.

Projekt získal podporu od japonské organizace NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization) a kalifornského GO-Biz. Vývoj projektu se zahájil v roce 2015. Sumitomo již nasadilo 37 redoxních bateriových systémů v různých zemích s celkovou kapacitou 47 MW/162 MWh.

Zdroj: pv-magazine, Vapol