Epické rodinné dobrodružství na poslední chvíli

Podvodní světla osvětlují několik mant, když loví potravu; šnorchlovací a potápěčské výlety na Havaji a Mexiku patří mezi epická (ale vzdělávací) dobrodružství, která mohou rodiny společně zažít

Tyto epické vzdělávací rodinné severoamerické výlety vhodné pro děti, učí lekce o vědě, kultuře a ochraně přírody.

Jediný skutečný problém léta je ten, že je konečné. Dostanete 12 až 16 týdnů a pak je to pryč. To je velký tlak na rodiče, aby to bylo zapamatovatelné. Ale díky nedostatku pracovních sil, rušení letů, přemrštěným cenám plynu a obavám z pandemie COVID-19 se ukazuje, že to bude léto plného cestovního chaosu. Rodiče si uvědomují, že je důležitější než kdy jindy, aby jejich konečné rodinné destinace dostály úsilí. To bude vyžadovat, aby se tam dostali.   

Těchto 10 severoamerických rodinných dobrodružství udrží děti nadšené, zaujaté a poučené. Zajistí, že si zapamatují okamžiky rodinné zábavy, nikoli hrboly na silnici.

Vylézt na hory – v Michiganu 

V horním Michiganu jsou děti ve věku od šesti let povzbuzovány k lezení po zdech. Prohlídky s průvodcem naučí celou rodinu základům a poté je vezmou do výšky na místa, jako je Sugar Loaf Mountain. 

Děti, které nejsou tak nadšené pro lezení, se mohou vydat po stezce na Thomas Rock v Big Bay. Bezbariérová trasa vhodná pro rodiny a psy nabízí výhled na rozlehlé jezero Superior, největší z Velkých jezer. Směrovky podél cesty informují turisty o původních rostlinách a stromech. 

Získejte nový pohled na Niagaru – od spodu 

Naskočte do skleněného výtahu v Niagara Parks Power Station v Ontariu v Kanadě a zamiřte 380 stop (115 m) pod Niagarské vodopády. Tailrace Tunnel byl postaven v roce 1902, aby přesměroval řeku Niagara a poskytoval elektřinu pro kanadské domácnosti. Novější technologie ji učinily zastaralou, ale letos v létě mohou rodiny poprvé projít 2 200 stop (115 m) dlouhou klikatou stezkou k novému výhledu na ikonické kaskády. 

Následujte toto epické dobrodružství a několik hodin průzkumu Generator Hall v patře. Praktické exponáty vysvětlují mechaniku výroby vodní energie a představují lidi (včetně domorodých komunit), jejichž půda, vynalézavost a tvrdá práce umožnily zavézt elektřinu, která pohání domovy – a elektronická zařízení.   

Přehled mapování projekce uvnitř elektrárny Niagara Parks, Epické rodinné dobrodružství na poslední chvíli
Projekce mapující elektrárnu Niagara Parks, zahrnující 600 stop (182 m) dlouhou a 115 let starou průmyslovou budovu, poskytuje pohled z první ruky na to, jak tento hydroenergetický gigant vyrábí elektřinu

Výšlap s dětmi na Zlatou horu v Kalifornii

V okrese El Dorado v Kalifornii byla přejmenována trasa Zlaté horečky na počest příspěvků odhadovaných 24 000 čínských mužů, kteří se připojili k tlačenici. Stezka Gam Saan (Zlatá hora, v kantonštině) není dlážděná, ale je dobře zastíněná a skvělá výchozí túra pro rodiny, které doufají, že do této aktivity přivedou děti. Historické markery nabízejí příležitost zahájit rozhovory o tom, čí příběhy chyběly, když diskutujeme o zlaté horečce. 

Stezka končí v Muzeu objevování zlata, kde se můžete dozvědět více o přínosu čínských horníků a jejich rodin i afroamerických rodin (včetně farmářů, horníků a obchodníků). A o účincích zlaté horečky na domorodé indiánské kmeny včetně Miwok, Maidu a Nisenan. 

Hon na fosilie při nejvyšších světových přílivech – epické dobrodružství pro děti

Každý den se do zálivu Fundy a z něj řítí 160 miliard tun mořské vody. Což z nich dělá největší přílivy na světě. Při nízkém odlivu se dno oceánu odhalí a nabídne jedinečnou příležitost k hledání pokladu. Během těchto hodin se mohou rodiny bezpečně vydat pěšky z míst v New Brunswicku a Novém Skotsku.

Pro větší dobrodružství si můžete osedlat koně nebo vyrazte s odborníky z Geologického muzea Fundy. Nejlepší místo pro fosilní nálezy? Wasson Bluff v Novém Skotsku se „považuje za jedno z nejvýznamnějších kanadských nalezišť zkamenělin,“ říká Pam Wamback z Tourism Nova Scotia. ,,Je to perfektní místo, kde se můžete podílet na odhalování historie. Předpovídá se, že zde stále existují tisíce fosílií dinosaurů a dalších tvorů z raného jurského období, které zde dosud nebyly objeveny.“  

Lidé prozkoumávají Hopewellské skály podél zálivu Fundy během odlivu.
Návštěvníci prozkoumají skály Hopewell podél zálivu Fundy, který zažívá nejvyšší přílivy na světě

Jděte s dětmi na krevety na Amelia Island na Floridě

Děti, které milují mořské plody, se na floridském ostrově Amelia vyšvihnou a naučí se skutečné jemnosti krevet. S Atlantským oceánem na jedné straně a třemi protínajícími se řekami se tato oblast koncem 19. století a začátkem 20. století vyvinula jako hlavní epické město garnátů. „Tady na ostrově Amelia se zmodernizoval průmysl výroby garnátů,“ říká Thea Seagraves, ředitelka vzdělávání v Muzeu historie ostrova Amelia. ,,Většina čerstvých krevet, které šly na severovýchod USA, pocházely odtud.“

Rodiny se mohou vydat na ekoturistiku, vyzkoušet si nasazování sítí na krevety a dozvědět se něco o místní přírodě a kultuře. Zpátky na souši se zastavte v Muzeu garnátů na Fernandina Beach, kde se mezi exponáty nabízí možnost zvednout telefon a vyslechnout si nahrané příběhy o garnátech od obyvatel oblasti. A pak třeba ochutnat krevety čerstvé z vod na místech, jako je Timoti’s.  

Buďte aktivní v Glacier Bay na Aljašce   

Rodiny mohou tuto památku světového dědictví, která je domovem největší mezinárodní chráněné oblasti na světě využít pro pěší turistiku a cyklistiku. Chcete-li zblízka vidět ledovce, které pokrývají 27 procent parku, a kulturní pohled na domorodé Tlingity, jejichž domovy byly před 250 lety vysídleny ledovcovým pokrokem, je nutno se připojit k prohlídce na kajaku s průvodcem. 

Z této epické vyhlídky se můžete také podívat na 15 000 stop (4572 m) vysoký pobřežní pohoří Fairweather Range. Ten obklopuje park – nejvyšší svého druhu na světě. Děti se nemohou shodnout, jakou aktivitu zvolit? Rezervujte si dobrodružství na expediční lodi a vše si můžete vyzkoušet na organizovaném týdenním itineráři. Ten se stává ideální pro vědecky založené děti. Méně intenzivní, ale stejně vzrušující jsou rodinné prohlídky s průvodcem. Ty spojují pozorování divoké přírody s příležitostmi pro děti získat odznaky juniorských strážců.

Loď plující v Bartlett Cove při západu slunce s Fairweather Range v pozadí, Glacier Bay National Park & ​​Preserve, Aljaška, Epické rodinné dobrodružství na poslední chvíli
Loď cestuje přes Bartlett Cove při západu slunce v národním parku Glacier Bay s pohoří Fairweather Range jako pozadí

Výlet po stezce za občanská práva

Stát na místech, kde se odehrávaly dějiny, může minulost oživit. Rodiny, které se vydají na výlet po americké stezce za občanská práva, mají nyní k prozkoumání dalších 14 míst. Celkový počet destinací tak činí více než 130 v 15 státech. Průvodce US Civil Rights Trail používá QR kódy k přenosu vyskakovacích informací podél trasy.

Mezi interakce patří možnost projít se přes most Edmunda Pettuse v Selmě v Alabamě se zážitkem AR, který dětem pomůže pochopit, jaké to bylo pro demonstranty za občanská práva v 60. letech, nebo získat odznak Junior Ranger v muzeu letců v Tuskegee.  

Plavejte s mantami na Havaji a v Mexiku

Když slunce zapadne, vylétají obrovské manty, aby se živily teplými vodami obklopujícími Havaj a Mexiko. Na Havaji, kde jsou zvířata tradičně uctívána, se mohou rodiny připojit k jemným obrům (rozpětí jejich křídel se pohybuje od 11 do 29 stop (3-8 m)) ve vodě na ekologicky citlivých prohlídkách s průvodcem. Ty zahrnují pohled do toho, proč to není praktický zážitek. 

V Mexiku probíhá migrace manty obrovské mobuly mezi březnem a červnem. Hosté ubytovaní v eko-resortu Playa Viva (35 minut jižně od Zihuatanejo) mohou získat sedadlo v první řadě na migraci, která probíhá přímo na moři. Chcete-li zahlédnout větší epické zázraky mořského života, připojte se v sezóně k místnímu dodavateli pozorování velryb.

Jezděte po skvělých železničních trasách v Montaně a Idahu

Spojené státy měly kdysi spojení převážně železnicí. V těchto dnech se některé z těchto bývalých tras přeměnily na fantastické stezky ideální pro rodinné výlety. V Montaně a Idahu zaručeně dostanou vaše děti do cyklistické nálady pozoruhodnosti, které lze cestou vidět. Když dítě šlápne na pedál na stezce Coeur d’Alene, nejtěžší prací se stane udržet krok. Stezka vedená kmenem Coeur d’Alene je 73 mil (22 m) dlouhá hladká asfaltová trasa. Ta překlenuje Idaho Panhandle, ale rodiny se mohou rozhodnout pro úseky této ikonické stezky. Ty vás umisťují mezi strategické rodinné zastávky. 

Pro menší nohy nabízí většinou sjezdové možnosti na Route of the Hiawatha v Montaně snadné dobrodružství plné tunelů a kozlíků, díky nimž je to zajímavé. Jedinečnost stezky nespočívá pouze v krásném prostředí podél její trasy, ale v její roli jako inovativního řešení ekologických problémů způsobených ranou těžební činností. Dáváte přednost exkurzi s průvodcem? Místní dodavatelé konfekce jako Row Adventures mohou ukázat cestu.

Kajak mezi delfíny ve Virginia Beach

Léto je vrchol sezóny pozorování delfínů v Chesapeake Bay. Rodiny se mohou vydat na kajacích nebo na paddleboardech (stejně jako na epické výlety lodí), aby zahlédly ploutve delfínů skákavých. Průvodci sdílejí informace o zvířatech a regionu, zatímco děti dávají pozor na hravé mořské tvory. 

Na souši se projděte po tři míle (4,8 km) dlouhé promenádě nebo piknikové nábřeží ve státním parku – možná s nějakou filipínskou lumpií (jarní závitky); oblíbené letovisko a sousední Norfolk se staly domovem jedné z největších komunit Filipínců v USA díky námořním spojením regionu.  

Zdroj: nationalgeographic, Vapol