V této floridské laguně mohou být zářící vody varováním

V létě floridská Indian River Lagoon vykazuje mimořádnou bioluminiscenci – ale tento jev je také známkou toho, že ekosystém balancuje na hranici nerovnováhy

Na nočním výletu v této floridské laguně na kajaku si můžete ponořit ruce do zářící vody a zjistit, proč tento ekosystém visí na vlásku.

Biotop

Mezi atrakcemi zábavního parku v Orlandu a Kennedyho vesmírným střediskem na Cape Canaveral je to jen hodinu jízdy. Trasa prochází přes jedno z nejrozmanitějších biotopů v Severní Americe – ale většina lidí si neuvědomuje zázraky ve vodách kolem nich.

Indická říční laguna, která se rozkládá v délce asi 156 mil (251 km) podél východního pobřeží Floridy, je ekosystémem vzácné flóry a fauny. A ve vodě je něco zvláštního: Zde najdete nejspolehlivější zobrazení přirozeně se vyskytující bioluminiscence ve Spojených státech. 

Více chráněné severní části laguny Indian River, kde je účinek nejsilnější, je oslnivou destinací pro celou rodinu. Při jízdě na kajaku s ekotúrou (nebo na vlastní pěst) můžete pozorovat parmice proplouvající kolem jako rakety – jejich podvodní stopy v odstínu modré jako Avatar, který vytvářejí jedinečné řasy laguny. Je to příležitost dozvědět se o mořské biologii a křehké rovnováze ekosystémů.

Letecký pohled na Hutchison Island a Indian River Ecological Lagoon; V této floridské laguně mohou být zářící vody varováním
Hutchinson Island objímá východní pobřeží Floridy, oddělené od pevniny lagunou Indian River

Vzhledem k tomu, že floridská populace stále raketově stoupá a tlaky na tuto vodní horu – včetně uvolňování živin ze septiků a dešťové vody zatížené hnojivy, která mohou zhoršit výkvět řas, je rovnováha v této floridské laguně neustále ohrožena. Ve skutečnosti samotný organismus, který produkuje bioluminiscenci, se může stát škodlivým, jakmile se vymkne kontrole.

„Když tento fytoplankton zemře, rozloží se bakteriemi, které ve skutečnosti spotřebovávají kyslík. Nízká hladina kyslíku může vést k velkému úhynu populací pobřežních ryb,“ říká Yannis P. Papastamatiou, mořský biolog a National Geographic Explorer sídlící na Floridě. ,,Ústí mohou být na tyto události obzvláště citlivá a jsou to oblasti, na které se mohou lidé také silně spolehnout.“

Zde je návod, jak můžete podpořit místní komunity tím, že na vlastní kůži zažijete lagunu Indian River. A co potřebujete vědět o její budoucnosti.

Věda za jiskrou

Řada kajakářských společností v Titusville a Fort Pierce vyvádí turisty, aby se proháněli bioluminiscenčními vodami během letních měsíců, kdy temné bezměsíčné noci představují nejlepší podmínky pro to, abyste to viděli.

„Vždycky říkám lidem, že nejvyšší čas vidět bioluminiscenci, kdy má obvykle největší intenzitu ve vodě, je tehdy, když je nejvíc mizerně být venku na Floridě,“ říká Austin Mahan, spolumajitel A Day Away Kayak Tours v Titusville. Dodává, že nejvděčnější zpětnou vazbu, kterou dostává, pochází od dětí, které mu říkají, že se jim tato zkušenost líbí ještě více než zábavní parky.

„Červenec a srpen, když jdete v noci venku a stále máte pocit, že je stoprocentní vlhkost a štěnice jsou na tom nejhůře – to je obvykle nejlepší čas být tady a vidět to,“ říká.

A efekt? Čistá magie, říká Mahan.

Dva lidé na kajaku s BK Adventure v Indian River Lagoon
Prohlídky s průvodcem jsou nabízeny po oblasti Indian River Lagoon; někteří dokonce nabízejí kajaky s čistým dnem

Když jsou podmínky nejjasnější, můžete vidět zářící brázdu pod průhlednými polykarbonátovými kajaky. S každým tahem můžete zaznamenat jednotlivé kapky vody kapající modře z vašeho pádla a malující kruhy na povrch laguny.

Edith Widder, generální ředitelka z Ocean Research & Conservation Association ve Fort Pierce a členka MacArthur studovala bioluminiscenci po většinu své kariéry.

Říká, že mezi faktory, které způsobují rozkvět řas během vrcholných měsíců pozdního léta, je stále mnoho neznámých. Co víme, že bioluminiscenční dinoflageláty lze nalézt v oceánech a studených vodách, ale pyrodinium, kmen v laguně indické řeky, má rád teplo.

Rozkvět řas

Víme také, že záblesk vytvořený bioluminiscenčními dinoflageláty, když jsou rozrušené (někým, kdo jím pádluje, projíždějícím predátorem atd.), je mechanismus přežití. Widder věří, že význam signálu se může mezi druhy dinoflagelátů lišit.

Tvorové, většinou ryby, v blízkosti vodní hladiny stimulují bioluminiscenční dinoflageláty, Pyrodinium bahamense.; V této floridské laguně mohou být zářící vody varováním
Bioluminiscence na portorickém ostrově Vieques (zde) je způsobena stejným organismem, který žije v laguně indické řeky: 
Pyrodinium bahamense
Dinoflageláty, výrobci světla, se lesknou pod mikroskopem.
Bioluminiscenční dinoflageláty, druh řasy, se lesknou pod mikroskopem

,,Někteří vyvolají jeden, velmi slabý záblesk, a v tom případě věříme, že je to varování pro predátora, které říká ‚Jsem toxický‘,“ říká Widder. Některé dinoflageláty, včetně kmene Pyrodinium bahamense v indické říční laguně, mohou produkovat silný neurotoxin zvaný saxitoxin. Ten se může stát škodlivým pro ryby a měkkýše v důsledku paralytické otravy měkkýšů.

Toxiny

Ačkoli stejný toxin může postihnout i lidi, „obvyklá expozice se objeví při konzumaci měkkýšů, ať už vařených nebo nevařených, ve kterých se nahromadil toxin,“ říká Widder, a nikoli z dotyku řas. Ve středně závažných případech může onemocnění způsobit brnění a necitlivost v obličeji a krku. Zatímco závažnější případy mohou vést k příznakům, které se šíří do končetin a způsobují dýchací potíže.

Pyrodinium bahamense, jak je patrné z rastrovacího elektronového mikrofotografie; V této floridské laguně mohou být zářící vody varováním
Pyrodinium bahamense  je vidět pod elektronovým mikroskopem, který zachycuje snímky o průměru menším než 10 nanometrů

Jednou z největších neznámých o Pyrodinium bahamense v indické říční laguně, říká Widder, je to, proč produkuje saxitoxin někdy, ale ne vždy – otázka, kterou vědci stále studují.

Floridská laguna a ekosystém v ohrožení 

Jiné dinoflageláty, jako je Pyrocystis noctiluca, také přítomné v indické říční laguně, ale v menším počtu, produkují mnoho jasných záblesků, říká Widder. Věří, že záblesky fungují jako jakýsi poplach proti vloupání, který upozorňuje na predátora. Což zase přitahuje pozornost větších predátorů, kteří mohou mít sklon ho sežrat. Výsledkem je, že predátor dinoflagelátu je buď spotřebován, nebo vystrašen, říká Widder.

Ekologická rovnováha indické říční laguny je křehká pavučina pod neustálým stresem způsobeným lidskými faktory. Ty ještě zhoršuje populační růst Floridy, říká Widder.

Od roku 2020 do roku 2021 měla Florida podle údajů US Census Bureau druhé největší tempo růstu ze všech 50 států USA. Nárůst populace o 14,6 procenta od roku 2010 do roku 2020 jej katapultoval před New York jako třetí nejlidnatější stát země, nepočítaje v to miliony návštěvníků, kteří sem proudí kvůli dovolené a podnikání.

„Počet lidí, kteří každý den vstupují na Floridu, je ohromující,“ říká. „Je tam neuvěřitelná výstavba a rozvoj a staví se silnice. A to vše se děje bez ohleduplnosti k životnímu prostředí.“

Osoba kajaky při západu slunce v Indian River Lagoon
Jízda na kajaku je oblíbený způsob, jak si prohlédnout lagunu řeky Indian River zblízka, v kteroukoli denní dobu

Živiny z lidských zdrojů, včetně septiků a hnojiv, byly obviňovány z krmení květů řas. Ty způsobily zkázu v laguně indické řeky. A to včetně ničivého květu hnědých řas v roce 2016. Ten podle Duane zničil většinu životně důležitých biotopů mořské trávy v laguně. De Freese, výkonný ředitel Indian River Lagoon Council a Indian River Lagoon National Estuary Program.

Bioluminiscenční Pyrodinium bahamense v laguně by také mohlo nekontrolovaně kvést, pokud by bylo živeno příliš velkým množstvím živin proudících do prostředí z vnějších zdrojů.

Bioluminiscenční floridská laguna

Květy řas také přispěly k hladovění kapustňáků a ovlivnily lagunový rybolov. Dále taky větší ekonomiku indické říční laguny, která podle odhadů ročně generuje miliardy dolarů, říká De Freese. Ukazuje na Old Tampa Bay, Sarasota Bay a Biscayne Bay, které se taky podobně ovlivnily.

Řešením je uvedení laguny na „živinovou dietu“ – zejména omezením dusíku a fosforu, říká De Freese. To zahrnuje modernizaci a údržbu plánů čištění odpadních vod tak, aby vyhovovaly rostoucí populaci. A zároveň k zlepšení systémů dešťové vody a přeměny kanalizace.

Občané, zejména ti, kteří žijí ve vodě, mohou mít vliv také, říká. Tím, že omezí pesticidy, hnojiva a herbicidy. Ty používají na svých trávnících.

Program Save Our Indian River Lagoon Program, zvýšení daně z obratu, které obyvatelé okresu Brevard na Floridě schválili v roce 2016, přinese během deseti let odhadované příjmy 489 milionů USD (11 933 556 000 Kč). A to na projekty určené ke snížení nebo odstranění nadměrného množství dusíku a fosforu z indické říční laguny.

„To je opravdu dobrý příklad toho, jak robustní ekonomika může pomoci ochraně,“ říká De Freese. „Veřejnost si zvolila zdanění sama, protože jde o důležitý program. To by se nestalo, kdybychom nebyli ekonomicky solidní.“

Místní doufají, že návštěvníci se také inspirují ve floridské laguně, aby pomohli chránit tento jedinečný ekosystém.

Widder říká, že vidět floridské bioluminiscenci laguny se stává zážitkem, který v návštěvnících často zůstane celý život. ,,Často to považují za jeden ze svých vrcholných zážitků,“ říká. ,,A to si nemůže pomoci, ale má to vliv na touhu to chránit.“

Zdroj: nationalgeographic, Vapol