Jezero Mead vysychá – a zve vás k honbě za pokladem

Ztracená rekreační oblast: Muž se dívá na Lake Mead Marina - výlety lodí jsou již stěží možné

Hladina vody v největší nádrži USA klesla níže než kdy jindy. Kvůli suchu se americký jihozápad musí bát o vodu, elektřinu a zemědělství. A ustupující voda odhaluje tajemství mafie.

Je to děsivá atrakce. ,,Kde jsou mrtvoly, tam je i poklad,“ cituje Washington Post učitele speciální pedagogiky a příslušníka národní gardy Shawna Rosena. Reportér se s Rosenem setkal na výletě lodí se svým přítelem Mattem Blanchardem na jezeře Mead v Nevadě – to, co zbylo z největší severoamerické nádrže. Hladina vody podle zprávy klesla na rekordních 28 procent kapacity a odhalila to, co bylo pod vodou po desetiletí: potopené lodě, staré hroty šípů, hromady odpadků, ale také lidské ostatky. Nejméně jedno tělo nalezené v květnu v sudu je považováno za oběť mafiánské vraždy ze 70. nebo 80. let.

Honba za pokladem v bahně poblíž Boulder City, Nevada, Jezero Mead vysychá – a zve vás k honbě za pokladem
Honba za pokladem v bahně poblíž Boulder City, Nevada

,,Všichni teď chtějí najít sudy,“ řekl Rosen listu Post o vyhlídce na klenoty. Legenda praví, že lasvegaský kmotr Bugsy Siegel ukryl své poklady v sudech na dně jezera. Podle deníku takové fámy spustily jakousi zlatou horečku. Lovci pokladů, kteří se svými terénními vozy uvíznou v bahně, se musí znovu a znovu vysvobozovat. Úřady pravidelně varovaly lidi, kteří nelegálně lovili pomocí detektorů kovů nebo silných magnetů.

Jezero Mead

,,Kdo zabil osobu v sudu a pak ji vyhodil, nemohl být odborníkem na změnu klimatu,“ řekl Geoff Schumacher z Mob Museum v nedalekém Las Vegas. Po 23 letech sucha v řadě na americkém jihozápadě jezero odhaluje tajemství podsvětí. Obavy mafiánů by ale měly být stále ty nejmenší. Zásobování celého regionu elektřinou a vodou pro 25 milionů lidí závisí na Lake Mead. Betonové věže, ve kterých se odebírá pitná voda z jezera, se již tyčí vysoko nad břehem. Místo aby se částečně ponořily. Vodní potrubí a příjezdové cesty se musí na dně jezera znovu a znovu prodlužovat, aby se dostaly ke staženějšímu pobřeží.

Dělník Miguel Arroyo hloubí nový příkop pro vodovodní potrubí, aby dosáhl na nové pobřeží jezera Mead
Dělník Miguel Arroyo hloubí nový příkop pro vodovodní potrubí, aby dosáhl na nové pobřeží jezera Mead

Jen letos hladina klesla o více než šest metrů, čímž se břeh v mělčích místech vrátil o více než sto metrů. Podle úředníka voda letos postupně neustupuje jako v již suchých předchozích letech. ,,Vytéká, padá, padá.“

Zrychlený pokles hladiny

Na strmějších místech zůstává hladina jezera téměř stejná – ale prstence ukazují, jak vysoká byla dříve voda, Jezero Mead vysychá – a zve vás k honbě za pokladem
Na strmějších místech zůstává hladina jezera téměř stejná – ale prstence ukazují, jak vysoká byla dříve voda

Jedním z důvodů zrychleného poklesu: Proti proudu řeky Colorado se zadržuje více vody, aby se tam alespoň zachránila přehrada Lake Powell. Příčinou je ale změněné klima v pouštní oblasti, která je stále sušší a teplejší, s méně sněhu v horách, které zásobují Colorado. Jezero Mead je nyní obzvláště těžce zasaženo. Vodní elektrárna na přehradě Hoover Dam, která jezero blokuje, už musela snížit výkon o 13 procent. Město Las Vegas využívá videohlídky k lovu odpadlíků vody, kteří stále sázejí zakázanou přírodní trávu.

Americká vláda však varuje, že celé povodí řeky čelí bezprecedentní krizi. Senát při slyšení v červnu uvedl, že odběr vody z Lakes Mead a Powell se má v příštím roce snížit o 2,5 až 5 bilionů litrů. Celková spotřeba států Kalifornie, Arizona a Nevada z Colorada se loni pohybovala kolem 8,5 bilionu litrů. Voda by byla obzvláště vzácná v zemědělské oblasti níže po proudu, která představuje asi čtvrtinu pěstování ovoce a zeleniny v USA.

Zdroj: spiegel, Vapol