Ultrazvuk místo ručního loupání skořápek krevet

Nová technologie by měla zachránit lov garnátů a krevet na pobřeží Severního moře: Dolní Sasko financuje projekt rozvlákňovacího stroje v přístavu Greetsiel. Přeprava do Maroka na ruční loupání by pak byla zbytečná.

Loupání krevet s ultrazvukovou technologii

Výzkumný projekt má za cíl prozkoumat možnosti větší regionální přidané hodnoty při lovu krevet v severním Německu. Vzniknout by měl i prototyp stroje na loupání krevet s ultrazvukovou technologií. Vývojáři a rybáři krevet na tento vývoj čekali dlouho, zatím na něj nebylo dost peněz.

Na začátku výzkumného projektu předložila dolnosaská ministryně rybolovu Barbara Otte-Kinast (CDU) partnerům projektu a Thünenskému institutu pro mořský rybolov v Bremerhavenu, který má projekt na starosti, schválení grantu na cca. 2,3 milionu eur (to je více než 56 000 000 Kč) pro přístav Greetsiel ve východním Frísku. Cílem tříletého projektu je učinit lov garnátů v Dolním Sasku a dalších severoněmeckých pobřežních městech udržitelným a odolným vůči budoucnosti, říká Otte-Kinast: „Chceme, aby byl lov garnátů odolnější vůči krizím.“ To zahrnuje technická řešení, jako je stroj na loupání krevet, ale také ekonomické, ekologické a sociální aspekty, řekl ministr.

Lze použít i krabí krunýř

Vynálezce Christin Klever z východofríského města Großheide vyvinul metodu, při které mají rázové vlny rozbít chitinové krunýře krabů, kteří plavou v nádrži, aniž by poškodily kýžené krabí maso. Po několika minutách bylo možné oddělit skořápku a maso. Dala by se použít i skořápka, která po předchozím způsobu většinou hnije. Chitin je látka, která je žádaná v medicíně a kosmetickém průmyslu, řekl Klever. Firma z okresu Aurich chtěla model vyvinout, ale neměla peníze na investici.

Dolnosaská ministryně zemědělství Barbara Otte-Kinastová v sobotu promluvila k demonstrantům v Greetsielu, Ultrazvuk místo skořápek krevet s rukama
Dolnosaská ministryně zemědělství Barbara Otte-Kinastová v sobotu promluvila k demonstrantům v Greetsielu

Aby bylo možné získat maso krevet ze Severního moře, většina úlovků vyložených v severním Německu se převáží do Maroka. A to k ručnímu loupání. Hlavním důvodem jsou mzdové náklady. Tato doprava opakovaně vyvolala kritiku mezi zastánci životního prostředí a spotřebitelů. Se strojem, jak doufají rybáři krevet, by větší část přidané hodnoty při zpracování krevet mohla zůstat v severním Německu.

Toto odvětví má za sebou tři těžké roky s nízkými úlovky, nízkými cenami výrobců a nedostatkem lovu krevet. A to především v důsledku koronavirové pandemie. I proto by mohl pomoci ultrazvuk..

Řezači zůstávají v přístavu

Rybářská přestávka: Většina kutrů zůstává v přístavech Severního moře, jako je Greetsiel ve východním Frísku, Ultrazvuk místo skořápek krevet s rukama
Rybářská přestávka: Většina kutrů zůstává v přístavech Severního moře, jako je Greetsiel ve východním Frísku

Vzhledem k vysokým cenám pohonných hmot nyní většina kutrů leží v přístavech. „Za tuto cenu nafty nikdo nevyjede,“ řekl v polovině března německé tiskové agentuře jednatel sdružení výrobců německých rybářů na krevety (EzDK) Dirk Sander. Zatímco cena lodní nafty, kterou společnosti nakupují z velké části bez daně a cla, se loni pohybovala mezi 50 a 60 centy (to je cca 12 Kč) za litr, nyní musí rybáři platit zhruba 1,50 eura (to se rovná cca 37 Kč) za litr. „Pokud jede jiný, pak jen do té doby, než se nádrž vyprázdní,“ řekl Sander, jehož skupina výrobců zastupuje zhruba sto společností mezi Syltem ve Šlesvicku-Holštýnsku a Ditzumem ve východním Frísku.

Katastrofální ekonomická situace lovu krevet

Lov krabů již není pro společnosti v současné době ekonomický, a i proto by mohl pomoct ultrazvuk. Zatímco náklady na palivo tvořily v běžných letech až 20 % obratu společnosti, nyní je to 50 až 60 %, řekl Sander.

Rybáři garnátů druhého velkého sdružení producentů, pobřežní rybáři Severního moře, také z velké části stojí na mrtvém bodě. „Situace je katastrofální,“ řekl generální ředitel Günter Klever, otec vynálezce. Tři společnosti na pobřeží Šlesvicka-Holštýnska už čelí bankrotu.

Míra, do jaké by mohl být nedostatek krabího masa v obchodu kvůli stagnaci, je stále otevřená. Pokud se situace nezlepší, chladírny, ve kterých se krabi stále skladují, by podle seskupení producentů mohly být dlouhodobě prázdné. Sezóna lovu krevet začíná v březnu a dubnu.

Přestože velká část lovu krevet má od konce roku 2017 certifikaci MSC, podle organizace na ochranu životního prostředí WWF probíhá převážně v chráněných oblastech, jako je Waddenské moře. Vzhledem k velmi malým okům sítě dochází k velkému množství vedlejších úlovků. Jako jsou mladé krevety, mladé ryby, jako je platýs a malé druhy ryb. Některé z těchto druhů jsou podle WWF zvláště vzácné nebo ohrožené.

Zdroj: spiegel, Vapol