Elektrický přívěs RA-01 Range Energy

Společnost Range Energy, která se specializuje na výrobu elektrických přívěsů, představila svůj nový elektrický přívěs RA-01

Společnost Range Energy, která se specializuje na výrobu elektrických přívěsů pro nákladní dopravu, představila na začátku tohoto měsíce na veletrhu Advanced Clean Transportation (ACT) Expo svůj 16,15 m dlouhý elektrický přívěs RA-01. Podle společnosti je RA-01 určený k různým účelům, včetně provozu na dálnici a snížení zatížení dieselového motoru návěsu při přepravě nákladu.

Nabídku tahačů s nulovými emisemi má ve svém portfoliu několik výrobců, mimo jiné Daimler, Freightliner, Tesla a Volvo. Elektrické návěsy jsou však relativně nové a Range Energy odhaduje, že schopnost návěsů pohybovat se samočinně může zlepšit celkový výkon tahačů.

Co obsahuje platforma od Range Energy

Platforma společnosti Range Energy zahrnuje elektrickou nápravu (e-náprava), akumulátor umístěný na podlaze a tzv. inteligentní čep. Ten obsahuje senzory schopné detekovat boční zatížení způsobené zrychlováním a brzděním. Senzory měří sílu působící na tahač, na kterou reaguje e-náprava přívěsu úměrným točivým momentem, uvedla společnost Elektrek.

Podle společnosti Range Energy je RA-01 určený k různým účelům, včetně provozu na dálnici a snížení zatížení dieselového motoru návěsu při přepravě nákladu
Na délku měří přívěs RA-01 16,15 metrů

Tato sada zařízení rovněž napájí pomocná zařízení, předchlazuje přepravní chladicí jednotku (TRU) a zlepšuje účinnost vznětového motoru tahače, čímž v konečném důsledku snižuje emise, uvedla společnost v tiskové zprávě.

Specifikace

Elektrický přívěs RA-01 má akumulátor s kapacitou 200 kWh. Jeho e-náprava generuje výkon 350 kW (476 koní) a točivý moment něco přes 14 000 Nm. Společnost uvedla, že baterii lze plně nabít za 10,5 hodiny při nabíjení střídavým proudem o výkonu 19 kW. Rychlé nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu 350 kW zvládne totéž za pouhých 45 minut.

Potenciální benefity RA-01

Společnost Eletrek testovala menší prototyp, který se při vypnutém napájení kvůli své hmotnosti ani nepohne. Se zapnutou elektrickou asistencí se však prototyp pohybuje jednoduše silou paže.

Společnost Eletrek testovala menší prototyp, který se při vypnutém napájení kvůli své hmotnosti ani nepohne
Menší prototyp společnosti Eletrek

Díky schopnosti přívěsu vytvářet vlastní točivý moment odhaduje Range Energy snížení výdajů na naftu o 41 % bez dodatečných provozních nákladů. Mezi potenciální výhody patří snazší manévrovatelnost v užších prostorech, rychlejší akcelerace a lepší přeprava nákladu, zejména ve stoupání.

Přidání řízení na zadní nápravu by také mohlo zvýšit stabilitu a nabídnout lepší ochranu proti převrácení. Rekuperační brzdění přívěsu navíc pravděpodobně omezí vadnutí brzd a sníží spotřebu paliva nákladního vozidla.

Další údaje a cena přívěsu

Přívěs společnosti Range Energy váží 1 814 kg, což by mohlo snížit celkovou hmotnost návěsu třídy 8 na 36 287 kg. Podle předpisů je elektrickým návěsům povoleno zvýšit nosnost o dalších 907 kg. Výrobek společnosti Range Energy je však přívěs, a nikoli nákladní vozidlo, takže se na něj dodatečný příplatek nevztahuje.

Přívěs s elektrickým pohonem se zatím neprodává a neznáme ani jeho cenu, což by mohlo ovlivnit jeho životaschopnost. Je však příliš brzy na to, abychom mohli vyvozovat závěry o jeho reálném dopadu. Sledujte i nadále informace o jeho aktualizacích.

Zdroje: insideevs, Vapol