EV baterie – průvodce

Téma baterií pro elektromobily má bezpočet aspektů, od typů článků a různých chemických látek až po vyhlídky na budoucí vylepšení. Ale je nepravděpodobné, že by si nějaký zákazník vybral elektrické vozidlo podle toho, zda jeho bateriový blok používá, řekněme, válcový místo krychlového-styl buňky.

Předčasná smrt a nahrazení

Nakupující správně předpokládají, že baterie v elektrických autech jsou velmi drahé díly, a proto je jejich výměna neúměrně nákladná, ale existuje mylná představa, že jednoho dne pravděpodobně selžou. Není pochyb o tom, že jejich cena by typického majitele přiměla koupit nové auto, než aby vyměnil baterii. (Většina jednotlivců si nebude chtít přestavovat motor nebo převodovku běžného vozidla. Je to levnější než výměna baterie, i když trh s ojetými vozy tyto komponenty s radostí přestaví a auta prodá). Ale kompletní selhání sady baterií je vzácná. Totéž jsme se naučili v průběhu 20 let poté, co jsme slyšeli stejné obavy ohledně plyno-elektrických hybridů.

Záruka

Elektromobily mají navíc záruku na pohonný oběh ve výši nejméně 160 000 km nebo osm let. Jak to vyžaduje zákon, takže v případě poruchy by měla být baterie kryta původním vlastníkem. (Kupující ojetého elektromobilu by se měli vždy ujistit, že záruka se přenáší již před nákupem). S vybitím baterie se nemá cenu znepokojovat. Pokud si nekupujete ojetý EV nebo nejste někým, kdo trvá na tom, že si vozidlo nechá po desetiletí, a to jak z tohoto důvodu, tak z důvodů níže.

Ztráta výdrže je zaručena věkem

Všichni zákazníci a majitelé elektromobilů by si měli být vědomi, i když je to znepokojuje, že všechny dobíjecí baterie používáním a časem ztrácejí kapacitu, i když děláte vše správně. Většina moderních elektromobilů je navržena tak, aby dělala věci správně a zajistila, že se vaše auto nikdy nebude chovat jako dva roky starý smartphone, a majitel může udělat ještě víc (více o tom níže). Je však nevyhnutelné, že kapacita baterie – tedy dojezd vozu – se časem sníží. Každý, kdo uvažuje o jednom z těchto vozů a určuje, jaký dojezd bude potřebovat, by to měl vědět a počítat s tím.
V dřívějších dobách výrobci automobilů jasně uváděli v uživatelských příručkách, že elektromobily časem ztratí kapacitu.

Pokud by to byla pravda, znamenalo by to, že počáteční odhadovaný dojezd Leaf EPA 115 km by byl 91 km a po 10 letech, pokud by degradace zůstala konzistentní, by dosah byl 70 km. V manuálu Chevrolet Bolt EV z roku 2017 bylo uvedeno: „V závislosti na používání se baterie může během záruční doby snížit o 10 % až o 40 % své kapacity.“
Od té doby jsme se dozvěděli více z různých studií a společností, které shromažďují data ze skutečných vozidel v rukou spotřebitelů. Recurrent, platforma, která monitoruje více než 7 000 připojených vozidel v USA (zatím) a nabízí nakupujícím zprávy o ojetých EV, naznačuje, že baterie EV ztrácejí kapacitu méně než v nejhorších případech výše předpokládaných Chevy a Nissan.

Ztráta dojezdu

„Každé elektrické vozidlo ztrácí dojezd jinak, včetně vozů stejné značky nebo roku,“ řekl generální ředitel společnosti Recurrent Scott Case. „Dobrou zprávou však je, že několik prvních modelů EV nám ukazuje, že baterie vydrží déle, než lidé očekávají. U všech modelů EV, které sledujeme v USA, je v datech patrná křivka S, kde auta relativně rychle ztrácejí několik procentních bodů z dojezdu oproti původnímu odhadu EPA, obvykle v prvních dvou letech, pak ztrácejí dojezd. Během několika dalších let se hladina vyrovná, jakmile se baterie stabilizuje. Po pěti letech je běžné vidět 5-10% pokles dosahu. Některé modely vozidel sledují poměrně lineárně 1,5–2,0 % ročně, zatímco většina ostatních klesají o 2–3 % v prvních několika letech, než se vyrovnají na 1 % ročně. Například u Tesly Model S vidíme, že mnozí ztrácejí méně než 5 % z dojezdu od 80 000 do 320 000 km.“
Na základě 10% poklesu po pěti letech, což je horní hranice řady Recurrent, se díváme na ztrátu blížící se 20 % v době, kdy vyprší záruka na původní baterii, za předpokladu, že degradace bude pokračovat stejným tempem. (Lepší výkon by se blížil 10 %). Geotab, společnost se sídlem v Ontariu, která sleduje stav baterie v mnoha EV, včetně komerčních modelů vozového parku, odhaduje průměrnou degradaci baterie na 2,3 % ročně.

Jízda při vysokých teplotách

Všimněte si, že jízda s EV při vysokých teplotách také dočasně snižuje dojezd, ale stupeň není tak výrazný jako při chladu. Kde je ta sladká tečka? Teplota baterie kolem 21 °C.

Rychlé nabíjení DC snižuje životnost EV baterie

Výrobci elektromobilů téměř bez výjimek umožňují veřejné rychlé nabíjení stejnosměrným proudem (někdy nazývané Level 3). Ale varují, dělejme to střídmě, kvůli zabráně předčasné ztráty kapacity. Opět platí, že „střídmě“ vzdoruje definici a čísla týkající se potenciální degradace jsou nepolapitelná. Nejpřesnější údaj, který jsme viděli, byl od společnosti Kia, která připisovala 10% degradaci za osm let rychlému nabíjení DC. (Na dotaz zástupce Kia řekl, že to bylo založeno výzkumu, nikoli na zkušenostech s vlastními elektromobily.)

Pokud je to správně, 10 % nemusí znít jako mnoho. A také v kombinaci s jakýmkoli snížením rozsahu v důsledku extrémů počasí nebo jiných faktorů. Přidejte 10 % až 20 % a poté přidejte chladné počasí. Než se nadějete, dojezd vašeho EV je 30 % toho, co bylo, když jste si jej koupili před osmi lety – alespoň dočasně.

Existují věci, které může majitel udělat, aby pomohl zachovat kapacitu baterie elektromobilu. A naštěstí dnešní elektromobily navrhly tak, aby některé z těchto věcí dělaly automaticky a jiné usnadňovaly.

Nenabíjejte ani nevybíjejte EV baterie úplně

Klíčem k dlouhé výdrži baterie je nevyužít její plnou kapacitu, alespoň ne stále. Vozidla již něco z toho zvládají sama, a proto můžete najít dvě specifikace kapacity v kilowatthodinách pro stejnou sadu baterií – jako hrubá a čistá nebo nominální a použitelná, kde první číslo je vyšší. Automobilka udržuje nárazník pro zajištění delší životnosti a jako zajištění proti ztrátě dojezdu. Jako vlastník nemusím baterii nabíjet pod 10 % stavu nabití, ale můžu ji pravidelně nabíjet nad 80 nebo 90 %. Většina EV vám umožňuje nastavit úroveň, při které se auto z tohoto důvodu přestane nabíjet. Při delších cestách jednoduše překročíte limit a plně nabijete.

EV baterie

Uklidni se

Možná nemáte na výběr, kde budete bydlet a jezdit, ale můžete si vybrat, kde zaparkovat, a nejlepší je zaparkovat elektromobil ve stínu nebo v chlazené garáži, když je k dispozici. Bez ohledu na to, kde zaparkujete, ponechání vozidla připojeného k elektrické síti zajišťuje, že se v případě potřeby může samo ochladit (většina modelů) v nejextrémnějších podmínkách pomocí napájení ze sítě. Jsou i jiné důvody…

Nechte EV baterie zapojené

Jak výše uvádíme, ponechání elektromobilu připojeného k elektrické síti nemusí znamenat jeho nabití na 100 %. Umožňuje vozidlu (v závislosti na modelu) chránit baterii před nadměrným teplem nebo chladem. A připravit kabinu na pohodlí, aniž by došlo ke snížení dojezdu. Zabraňuje také hlubokému vybíjení z důvodu nedostatečného používání. To může být pro životnost baterie škodlivější než běžné vybíjení baterie před dobíjením. Záhadná nepřiměřená ztráta dojezdu u elektromobilů, které se zdají být relativně nové a/nebo mají nízké hodnoty počítadla kilometrů. Obvykle se to spojuje s vybitím několik týdnů, možná opakovaně.

EV baterie


Použij to

Rozšíření předchozích varování o nenechání vybití baterie EV, zdá se, že tvrdá práce na EV nemá žádnou nevýhodu. Geotab uvádí, že každodenní používání elektromobilu v rozsahu jeho schopností nevedlo ke zrychlené degradaci baterie. Pokud se kvůli tomu neuchýlíte k poškozujícímu chování, jako je časté stejnosměrné rychlé nabíjení. Ano, počítají se míle a nabíjení a vybíjení, ale s častým používáním nejsou spojeny žádné další pokuty.


Nenakupujte podle kilowatthodin

Ze stejného důvodu, proč jsme varovali před nákupem jednoho SUV. Má o něco více koní nebo větší nádrž na benzín než jiný model. Varujeme před porovnáváním specifikací baterie kilowatthodin mezi modely. Existuje tolik dalších proměnných. Hmotnost, účinnost a aerodynamika, že tyto specifikace samy o sobě neznamenají to, co by se mohlo zdát. První SUV nemusí být rychlejší. Pokud je těžší, a to s větší nádrží nemusí jít dál mezi tankováním, pokud je méně účinné. Příklad specifikace baterie je stejný příběh. S jednou možnou výjimkou: při porovnávání různých verzí stejného modelu na rozdíl od Fordu versus Tesla.
Pokud výrobce uvádí k dispozici baterii s menší a větší kapacitou pro stejný EV, pak tyto rozdíly můžeme vidět. „Větší“ baterie je téměř jistě těžší, ale můžete se vsadit, že s tím počítala automobilka. Jinak by upgrade nepřinesl mnoho dobrého.
Při výběru elektromobilu a zejména při porovnávání různých modelů vždy používejte základní specifikace.

Zdroj: cars.com, top-voziky.cz