DBS 770 Ultimate jako novinka od Aston Martin

Všechno dobré jednou skončí. Je to klišé, ale dokonale vystihuje nový a poslední model řady DBS - Aston Martin DBS 770 Ultimate

Všechno dobré jednou skončí. Je to klišé nejvyššího řádu, ale dokonale vystihuje Aston Martin DBS 770 Ultimate. Vůz, který zde vidíte, představuje vrchol výroby současné generace modelu DBS. Jedná se o prestižní způsob, jak říci, že se jedná o konec řady. Není jisté, zda se tento model vrátí s čistým motorem V12, ale ve výbavě 770 Ultimate opouští scénu jako nejvýkonnější DBS všech dob.

Aston Martin DBS 770 Ultimate

Pravděpodobně tušíte, co znamená zkratka 770. Jedná se o metrický výkon jeho dvakrát přeplňovaného 5,2l V12 s výkonem 759 koní. Jediný způsob, jak z Gaydonu dostat více koní, je elektrifikace, takže DBS 770 Ultimate rozhodně dostojí svému jménu.

Inženýři upravili sání a zapalování motoru tak, aby se tlak zvýšil o 7 %
Nový Aston Martin DBS 770 Ultimate

Inženýři upravili sání a zapalování motoru tak, aby se tlak zvýšil o 7 %. Další doladění parametrů motoru přispělo ke konečnému výkonu, který stačí k tomu, aby velký vůz GT dotlačil až k rychlosti 339 km/h. Pomáhá také speciální kalibrace převodovky pro 8stupňový automat.

Vylepšené brzdy a lepší řízení

Zvýšený výkon obvykle vyžaduje vylepšené brzdy, ale standardní keramické brzdy DBS již tento úkol splňují. Vpředu to jsou 16,1 palců široké kotouče a vzadu 14,1 palců.

Řízení je však vylepšené díky novému pevně uchycenému sloupku řízení. Ten zvyšuje přesnost i zpětnou vazbu řidiče. Podvozek je také o něco tužší a Aston Martin uvádí, že odpružení dostalo speciální kalibraci, která zvyšuje „kontrolu a klid bez kompromisů v kvalitě jízdy“.

Zvýšený výkon obvykle vyžaduje vylepšené brzdy, ale standardní keramické brzdy DBS již tento úkol splňují
Model DBS 770 má vylepšené brzdy

Vizuálně jezdí DBS 770 Ultimate na zakázkových 21 palců širokých kolech dostupných ve třech povrchových úpravách. Dlouhá kapota obsahuje nový ventilační otvor motoru ve tvaru „podkovy“.

Ve hře je i nový přední splitter a spousta uhlíkových vláken na kšiltu, okolí čelního skla, krytech zrcátek a žaluziích blatníků. Při posunu směrem dozadu najdete nové prahy z uhlíkových vláken a vzadu drží pozici unikátní difuzor.

Interiér a počet kusů DBS 770 Ultimate

Uvnitř jsou standardní sedadla Sport Plus potažená prošívanou kůží a Alcantarou. Speciální kontrastní čalounění je určené výhradně pro model 770 Ultimate a samozřejmě zde najdete i speciální označení, které identifikuje místo každého vozu ve výrobní sérii 499 kusů.

Aston Martin nesděluje informace o cenách, ale to nevadí, protože každý z nich se prý již prodal
Volant a palubní deska nového modelu Ultimate

Pro celý svět se vyrobí celkem 499 vozů – 300 kupé a 199 Volantů. Aston Martin nesděluje informace o cenách, ale to nevadí, protože každý z nich se prý již prodal. Výroba začne ještě v prvním čtvrtletí letošního roku a první dodávky začnou v létě.

Zdroje: Motor1, TowPoint