Vyšné Ružbachy – ukrytý poklad

Věděli jste, že na Slovensku máme více než 1600 léčivých minerálních pramenů a vrtů? Na severovýchodě Slovenska se nachází Lázně Vyšné Ružbachy – místo pro vaše srdce, duši i tělo.

Vyšné Ružbachy a jejich historie

Obec Vyšné Ružbachy vznikla u minerálních pramenů na úpatí Spišské Magury. Leží ve výšce 623 m n. m. v údolí Zálažného potoka. První zmínka o obci je z roku 1288, kdy šoltýs Jindřich z Podolínce založil Nižné a Vyšné Ružbachy. V roce 1412 dal Zikmund Lucemburský polskému králi Vladislavovi II. Jagellonskému do zálohy za půjčku 16 spišských měst (i Vyšné Ružbachy) na 360 let. V roce 1549 nastal „Zlatý věk“ pro Ružbachy, když polský král Kazimír jmenoval hraběte Sebastiána Lubomírského dědičným starostou zálohových míst. To podnítilo stavební a společenský ruch.

V roce 1595 byla postavena lázeňská budova s ​​bazénem, ​​kuchyní, jídelnou a společenskou místností. Sebastiánův syn Stanislav udělal z lázní známé společenské středisko polské a uherské šlechty. Jak plynul čas, lázně měly více majitelů, až se v roce 1882 dostaly do rukou polského hraběte, kterým byl Andrej Zamoyski. Po jeho smrti v roce 1927 zdědil lázně nejmladší syn Jan s manželkou Izabelou de Bourbon, neteří španělského krále. Lázně ještě před 2. světovou válkou navštívil i samotný španělský král a princ z Bourbonu. Plány majitelů na rozmach lázní překazila druhá světová válka a znárodnění. V roce 1952 přešly lázně pod správu ROH. Od roku 1957 se vrátili pod správu státu a později do rukou soukromých majitelů. Lázeňské budovy pocházejí převážně z let 1920 až 1940 a jsou doplněny objekty z let 1975 až 1997.

Ideální místo k relaxaci i léčbě

Pojďme však do současnosti a k důvodům, proč vám toto čarokrásné místo nedaleko Staré Ľubovne doporučujeme navštívit. Péče poskytují jak pro samoplátce, tak pro pacienty s pobytem hrazeným pojišťovnou. Otevřeno je i hotelové ubytování. Díky organizačním úpravám tak ve Vyšných Ružbachách dokáží svým klientům poskytovat celou paletu služeb, tedy léčebné procedury, bazény, léčebný wellness, stravování v jídelně, restauraci, kavárnu a další.

Dva pilíře léčby

Léčba a rehabilitace v Lázních Vyšné Ružbachy je postavena na dvou pilířích. Prvním je unikátní léčivá voda minerálních pramenů. Léčebno-rehabilitační proces se opírá o blahodárné účinky léčivé vody z termálního pramene Izabela a na krenoterapii (pitné kúry) z dalšího pramene. Druhým pilířem jsou příznivé klimatické podmínky a prostředí podhůří okolních národních parků v neporušené, divoké přírodě. Ta má příznivý účinek na fyziologickou i duševní rovnováhu a zlepšení zdravotního stavu. Zlepšuje také srdečně-cévní systém i pohybový aparát a má sedativně-relaxační efekt.

Vyšné Ružbachy

Léta se ve Vyšných Ružbachách léčí onkologická onemocnění, nemoci oběhového ústrojí, nemoci trávicího ústrojí, nemoci dýchacích cest, nemoci pohybového ústrojí, nemoci ledvin a močových cest, duševní choroby, ženské nemoci a nemoci z povolání. Onemocnění COVID-19 se však vrylo i do naší společnosti. Lázně proto pacientům trpícím následky pandemie poskytují léčebně-regenerační pobyt – POST COVID, kde se metodami oxygenoterapie, inhalační léčby, vodoléčby, teploléčby, fyzioterapie, ale i psychoterapie dosahují výborných výsledků.

Vyšné Ružbachy nejsou jen lázně

Lázně Vyšné Ružbachy se nacházejí na úpatí Spišské Magury v bezprostřední blízkosti Pieninského národního parku a národního parku Vysoké Tatry, takže jejich okolí poskytuje širokou nabídku různých turistických a procházkových tras. V areálu lázní se nachází přírodní travertinové jezírko „Kráter“, které je samo o sobě unikát světových rozměrů. Tvar Kráteru vznikl usazením travertinu z vytékající minerální vody. Vytvořila se tak travertinová kopa, která se časem propadla. Přepadené místo bylo vyplněno minerální vodou. Má kruhový tvar a hloubka jezera je kolem 3,5 metru. Teplota vody v jezírku je celoročně od 21 do 23 °C a je silně mineralizovaná.

V bezprostřední blízkosti se nacházejí i ikonické švýcarské domky, dřevěnice postavené v alpském stylu, které dotváří malebný obraz lázeňského parku. Oproti nim stojí monumentální bílý dům, který je vystavěn z bílého travertinu. Když jsme už u travertinu, musíme zmínit i mezinárodní sochařské sympozium v ​​areálu travertinového lomu v obci Vyšné Ružbachy, které by se dalo nazvat malým slovenským Stonehenge. Jedná se o národní kulturní památku. V zimě si zde na své přijdou také milovníci lyžování, protože ve Vyšných Ružbachách se nachází i lyžařské středisko vhodné jak pro zkušené lyžaře, tak pro začátečníky.

Zdroj: automagazin, top-voziky.cz